Ліхтарні акули

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ліхтарні акули
Etmopterus schultzi
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящеві риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві
(Elasmobranchii)
Надряд: Акули (Selachimorpha)
Ряд: Катраноподібні (Squaliformes)
Родина: Ліхтарні акули (Etmopteridae)
Fowler, 1934
Роди

Див. текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Etmopteridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Etmopteridae
EOL logo.svg EOL: 8892
ITIS logo.svg ITIS: 649694
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 117921
Fossilworks: 305759

Ліхтарні акули (Etmopteridae) — родина акул ряду Катраноподібні (Squaliformes).[1] Родина містить 45 видів у 5 родах. Це дрібні акули (до 90 см), що поширені на великих глибинах по всьому світі. Назва родини походить від наявності фотофор на тілі акули, що світяться у темряві глибин.

Ареал проживання[ред. | ред. код]

Ліхтарні акули мешкають в північно-західній, південно-західній і західно-центральній частині Тихого океану біля берегів Японії, Тайваню, Австралії, Нової Каледонії і Нової Зеландії, а також в Жовтому і Південно-Китайському морі; в південно-західній частині Атлантичного океану вони трапляються у водах Уругваю та Аргентини, а в південно-східній Атлантиці — біля узбережжя Намібії. У західній частині Індійського океану вони присутні біля мису Доброї Надії, біля берегів ПАР, Мозамбіку і Танзанії.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Тіло досить щільне, з довгим хвостом. Великі овальні очі витягнуті по горизонталі. Позаду очей є крихітні бризгальца. Ніздрі розміщені на кінчику рила. Біля основи обох спинних плавців розташовані рифлені шипи. Другий спинний плавець і шип більші за перших. Грудні плавці маленькі, трикутної форми. Відстань від початку основи черевних плавників до вертикалі, проведеної через основи нижньої лопаті хвостового плавця, приблизно дорівнює відстані від кінчика рила до першої зябрової щілини, в 1,5 рази перевищує дистанцію між основами грудних і черевних плавників і трохи коротше відстані між спинними плавціми. У дорослих акул відстань між основами грудного і черевного плавців досить істотне і приблизно дорівнює довжині голови. Відстань від кінчика рила до першого спинного шипа приблизно дорівнює відстані між першим спинним шипом і заднім кінчиком другого спинного плавця. Ширина голови дорівнює відстані від кінчика рила до рота і приблизно в 1,8 разів перевищує відстань від бризгалец дощенту грудних плавців. Основа першого спинного плавця ближча до грудних плавниках. Зяброві щілини середнього розміру, ширші за бризгальця і складають 1/3 довжини ока. Верхні зуби оснащені трьома або менше парами зубців. Тіло нещільно покрито рівними поздовжніми рядами тонких плакоїдних лусочок конічної форми з зубцем. Голова і дистальна поверхня плавників частково позбавлені луски.

Роди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2011). Родина Etmopteridae на FishBase. Версія за February 2011 року.