Координати: 45°9′38.545200100008″ пн. ш. 10°47′50.712000100002″ сх. д. / 45.16071° пн. ш. 10.79742° сх. д. / 45.16071; 10.79742
Очікує на перевірку

Мантуанський собор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Катедральний собор міста Мантуя
Середхрестя Мантуанського катедрального собору
Середхрестя Мантуанського катедрального собору
Середхрестя Мантуанського катедрального собору
45°9′38.545200100008″ пн. ш. 10°47′50.712000100002″ сх. д. / 45.16071° пн. ш. 10.79742° сх. д. / 45.16071; 10.79742
КраїнаІталія
МістоМантуя
Типсобор і церква[1]
Тип будівлісобор
Стильсередньовіччя + маньєризм + класицизм
Автор проєктуархітектори Матільдо де Каносса, Якобелло та П'єрпаоло делла Мазеньє, Джуліо Романо, Джованні Баттіста Бертані, Ніколо Баскьєра
АрхітекторJacobello dalle Masegned
Засновникмеценат єпископ Антоніо ді Гвіді Баньйо
Перша згадка10 ст.
Дата заснування1761
Початок будівництваможливо 10 ст.
Побудовано1761 р.
Основні дати:
14 ст. — 1761
Статус Культурне надбання Італії
Станзадовільний

Катедральний собор міста Мантуя. Карта розташування: Італія
Катедральний собор міста Мантуя
Катедральний собор міста Мантуя
Катедральний собор міста Мантуя (Італія)
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Мантуанський собор або Катедральний собор Мантуї (італ. Duomo di Mantova) — головний храм італійського міста Мантуя, з довгою історією створення і перебудов.

Історія

[ред. | ред. код]

Первісно храм побудували в добу середньовіччя. За припущеннями храм перебудовував архітектор Матільдо де Каносса, архітектура була в стилі романики.

Храм збільшили у 15 столітті за ініціативи князя Франческо І Гонзага. Новий декор головного і бічного фасаду був розроблений архітекторами Якобелло та П'єрпаоло делла Мазеньє. Частково декор, розроблений Якобелло делла Мазеньє, збережений у правій частині споруди.

1545 року до перебудов собору залучили архітектора Джуліо Романо. Він не втручався в декор головного фасаду і бічних фасадів собору, а займався інтер'єром. Настанови, що саме треба зробити, Джуліо Романо отримав від кардинала Ерколе Гонзага, що був опозиційно налаштований до папи римського і новацій, започаткованих Донато Браманте та раннім Мікеланджело Буонарроті. Ймовірно, кардинал був консервативно налаштованою особою, бо Джуліо Романо створив план перебудов собору, що нагадував собор святого Петра у Римі ще середньовічної базилікальної доби. Лише форми колон та декор були новітніми. Перебудови затяглися і Джуліо Романо помер раніше, ніж встиг побачити цілком оновлений інтер'єр. По смерті Джуліо Романо справу продовжив архітектор Джованні Баттіста Бертані. Вже на той час собор міста втратив стилістичну чистоту і став конгломератом різних частин у різних стилях, чим і став цікавим. Відсутність стилістичної чистоти і конгломерат різних стилістик і художніх манер притаманний і живописному декору інтер'єра.

Нині існуючий головний фасад (цілком із мармуру) створений за ініціативи єпископа Антоніо ді Гвіді Баньйо. Проект створив австрійський архітектор і військовий інженер Ніколо Баскьєра в середині 18 століття.

Головний фасад

[ред. | ред. код]

Головний фасад тричастинний і з трьома входами. Частини відокремлені пілястрами на всю висоту споруди. Далі трикутний фронтон з розкріповками. Осі пілястр продовжені до краю фронтону і акцентовані скульптурами на даху. Дзвіниця залишена з доби середньовіччя і ніяк не узгоджена з фасадами храму. Дзвіниця має сім дзвонів, частка котрих створена у 19 столітті.

Фасади собору

[ред. | ред. код]

Інтер'єр

[ред. | ред. код]

Собор має п'ять нав, що нічим не позначене на головному фасаді. В розпланування покладений латинський хрест з трансептом. Середхрестя перекрите куполом без архітектурного ліхтарика. Склепіння купола прикрашене стінописом на тему раю.

Поховання в соборі

[ред. | ред. код]

За середньовічною традицією собор став меморіалом князівського дома Гонзага (володарів міста та їх дружин) та соборних єпископів. Серед поховань — надгробок засновника князівської династії Луїджі Гонзага.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Альберти Леон Баттиста. Десять книг о зодчестве: В 2 т. М., 1935—1937
  • Мастера искусств об искусстве. Т.2. Эпоха Возрождения/Под ред. А. А. Губера, В. Н. Гращенкова. М., 1966
  • Ревякина Н.В. Итальянское Возрождение. Гуманизм второй половины XIV — первой половины XV века. Новосибирск, 1975.
  1. SIRBeC