Собор (храм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Собор — особливий статус християнського храму, який надають зазвичай через якесь його особливе становище. Тобто, собором називають кафедральний храм (храм, в якому є єпископська кафедра і де зазвичай служить єпископ). В європейських мовах відповідний термін (англ. Cathedral, фр. Cathédrale, нім. Kathedrale) походить від слова «кафедра».

Особливості[ред.ред. код]

Католицизм[ред.ред. код]

В католицизмі собор — це будівля, де знаходиться або знаходилася єпископська кафедра. Крім власне соборів існують:

  • Співкафедральний собор — будинок, у якому знаходиться друга кафедра єпархії, або другий собор єпархії.
  • Прокафедральний собор (про-собор, англ. Pro-cathedral) — будівля, яка тимчасово виконує функції собору або другого собору.
  • Мала базиліка — почесний титул, що дається Папою римським деяких важливих соборам.

Православ'я[ред.ред. код]

У православних поряд з будівлею, де знаходиться актуальна кафедра єпископа, соборами іменуються будівлі, де ця кафедра коли-небудь була.

Крім цього, собором називається головна церква монастиря (кафолікон в сучасній Греції), причому монастирський собор може бути одночасно головною церквою єпархії.

Крім цього, соборами в народному благочесті часто називаються великі або прославлені церковні будівлі.

Протестантизм[ред.ред. код]

У протестантів (англікан, лютеран) кафедральним собором завжди є церква, де є або була кафедра єпископа. Проте останнім часом в подібне іменування іноді вкладається поетичне значення - наприклад, Арктичний собор (парафіяльна церква в Тромсе) або Кришталевий собор (мегацерква у пресвітеріан, у яких ніколи не було інституту єпископату).

Джерела[ред.ред. код]