Мелісса (комп'ютерний вірус)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Melissa
Stepan Ryabchenko. Melissa. From the Computer Viruses series.jpg
Зображення комп'ютерного вірусу Melissa, створеного українським медіа-художником Степаном Рябченком в 2011 році.
Тип макровірус електронної пошти
Автор(и) Девід Сміт (англ. David L. Smith)
Перший випуск 26 березня 1999
Стабільний випуск W97M.Melissa.A (13 лютого 2007; 14 років тому (2007-02-13))
Операційна система Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT, Windows 2000, Windows XP
Мова програмування макросах
Доступні мови англійська
Вебсайт symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2000-122113-1425-99
Також відома як Simpsons, Kwjjibo, Kwejeebo Melissa A, Melissa AD WM97, Melissa AM, Melissa AO, Melissa B, Melissa I, Melissa O, W97M.Melissa AA, W97M.Duhalde, W97M.Melissa Variant, Melissa Papa, Melissa U (gen1), Melissa V, Melissa W

Ві́рус Мелісса, (також відомий як Mailissa, Simpsons, Kwjjibo або Kwejeebo), — це назва макровіруса електронної пошти на комп'ютері. Оскільки це не окрема програма, це не комп'ютерний хробак.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше вірус Мелісса з'явився 26 березня 1999 року, коли він перехитрив системи електронної пошти в Інтернеті, які блокували заражені електронні листи. Електронні листи були розповсюджені за допомогою вірусу. Мелісса вперше була розповсюджена в комп'ютерній мережі Usenet. Вірус опинився всередині файлу з назвою List.DOC, в якому містилися паролі, які дозволяли доступ до 80 порнографічних вебсайтів. Оригінальний вірус був надісланий багатьом людям.

Девід Сміт[ред. | ред. код]

Вірус Мелісса був створений й запущений в світ 26 березня 1999 року 31-річним колишнім програмістом[1] Девідом Л. Смітом (англ. David L. Smith) з містечка Абердин[en], що знаходиться в американському штаті Нью-Джерсі[2]. Сміт назвав свій вірус в честь стриптизерки, виступ котрої в чоловічому клубі міста Маямі штату Флорида йому сподобався[1]. 1 квітня Девід Сміт був схоплений та заарештований в рідному Абердині[1]. Арешт Девіда був результатом спільних зусиль із залученням (серед іншого) Федерального бюро розслідувань, Державної поліції штату Нью-Джерсі, компанії Monmouth Internet та шведських вчених в галузі комп'ютерних наук[3]. Девід Сміт був звинувачений у створенні та розповсюдженні комп'ютерного вірусу, котрий в кінці березня 1999 року пронісся по системам електонної пошти тисяч різних комп'ютерів та вивів з ладу поштові сервери по всьому світу[1]. 10 грудня 1999 року Сміт визнав себе винним у випуску вірусу та був засуджений до 20 місяців перебування у федеральній в'язниці й отримав штраф у розмірі 5 тисяч доларів США[4].

Запуск та принцип дії[ред. | ред. код]

Скориставшись чужим ніком «Skyroket» та вкраденим паролем до нього, Девід Сміт зайшов в електронну дошку оголошень America Online та в одній з груп новин під назвою англ. alt.sex newsgroup створив файл в zip форматі під назвою list.zip, в котрого, разом зі списком вебсайтів для дорослих та паролями до них, додав і створений ним вірус[1]. Завантажуючи zip-архів на свій комп'ютер, користувачі одночасно завантажували й вірус Мелісса. При відкритті файлу вірус запускався й відправляв електронні листи на адреси із книги контактів користувача комп'ютера. Адресатам приходив лист з повідомленням виду: «Ой подивись, який цікавий файл». Оскільки такий лист поступав зі знайомої адреси, то нерідко відкривався отримувачем, знову активувався вірус і розсилав подібні повідомлення далі, використовуючи адреси із книги контактів отримувача.[5]

Наслідки[ред. | ред. код]

Вірус Мелісса сам по собі не запускався (його запускали користувачі, відкриваючи заражений файл) та не псував комп'ютер користувача. Але масове відправлення великої кількості розсилок поштових повідомлень з багатьох комп'ютерів створила дуже серйозне навантаження на корпоративні поштові сервери.[5] В кінці 90-х років 20-го століття американські компанії вже активно використовували електронну пошту як основний засіб документообігу[5]. Вірус Мелісса суттєво сповільнював роботу поштових серверів, а в окремих компаніях вірус навіть спричинився до відмови всіх поштових систем[1]. Таким чином, внаслідок мережевої епідемії, викликаної вірусом Мелісса, документообіг цих компаній було заблоковано, а їх діяльність — паралізовано[5].

За оцінкою, зробленою під час суду над Девідом Смітом, в березні 1999 року вірус Мелісса завдав шкоди на суму приблизно в 80 мільйонів доларів США[3][1]. При розрахунку шкоди враховувалась кількість людино-годин, витрачених на відновлення захисту комп'ютерів, відновлення комп'ютерних мереж, продуктивності праці персоналу та на комп'ютерних ресурсах, задіяних в боротьбі з руйнівними наслідками вірусу[1]. А сам Девід Сміт під час суду над ним зробив наступну заяву[1]:

« Я не очікував і не передбачав такого масштабу руйнувань, який мав місце. «

Характеристики вірусу[ред. | ред. код]

Вірус Мелісса може бути розповсюджений за допомогою Microsoft Word 97 та Microsoft Word 2000, а також Microsoft Excel 97, 2000 та 2003. Він може надсилати масові повідомлення електронною поштою з Microsoft Outlook 97 або Outlook 98. Якщо документ Word містить вірус, чи завантажується та відкривається LIST.DOC або інший заражений файл, то потім виконується макрос у документі та намагається самостійно надсилати масові електронні листи. Коли макрос надсилає масові електронні листи, він збирає перші 50 записів зі списку контактів та надсилає себе на електронні адреси цих записів.

Melissa.V[ред. | ред. код]

Melissa.V є ще одним варіантом оригінального вірусу Мелісса і схожим на Melissa.U. Він використовує Microsoft Outlook і намагається відправити себе лише першим 40 адресатам з Outlook. Предметом зараженого електронного листа є: «Мої фотографії (<username>»), де <username> — це імена, яким надсилається копія Microsoft Word.

Melissa.AO[ред. | ред. код]

Електронні листи цього варіанту містять наступне повідомлення:

Subject: Extremely URGENT: To All E-Mail User - <19.12.99>
Attachment: <Infected Active Document>
Body: This announcement is for all E-MAIL user. Please take note
that our E-Mail Server will down and we recommended you to read
the document which attached with this E-Mail.

(Тема: надзвичайно ВАЖЛИВО: Для всіх користувачів електронної пошти - <19.12.99>
Додаток: <Заражений активний документ>
Головна частина: Це оголошення для всіх користувачів електронної пошти. Будь ласка, зверніть увагу
що наш сервер електронної пошти буде знищено, і ми рекомендуємо вам прочитати
документ, що доданий до цього електронного листа.)

Melissa.AO з'являється о 10:00 10-го числа кожного місяця. Дійсне навантаження складається з вірусу, який вставляє в документ наступний рядок: англ. «Worm! Let's We Enjoy.» («Хробак! Давайте насолоджуватися.»).

Melissa у мистецтві[ред. | ред. код]

  • У 2011 році український медіа-художник Степан Рябченко візуалізував віртуальну сутність комп'ютерного вірусу Melissa, надавши йому форму і образ[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж и к Вирус Melissa
  2. Poulson. Justice mysteriously delayed for ‘Melissa’ author. 
  3. а б Tracking Melissa's alter egos. ZDNet. 2 квітня 1999. 
  4. U.S. Department of Justice (2002-05-01). "Creator of Melissa Computer Virus Sentenced to 20 Months in Federal Prison". Прес-реліз. Переглянутий 2006-08-30.
  5. а б в г Історія комп'ютерних вірусів
  6. Melissa | Art Collection Telekom. www.art-collection-telekom.com. Процитовано 14 липня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]