Менедем з Еретрії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Менедем з Еретрії
Народився340-ві до н. е.
Еретрія
Помер265 до н. е.[1]
Діяльністьфілософ
Галузьфілософія
ВчителіСтільпон і Федон Елідський
Відомі учніDionysius the Renegaded[2]

Менедем з Еретрії (дав.-гр. Μενέδημος; 345/4 до н. е. — 265 до н. е.[3]) — давньогрецький філософ, засновник еретрійської школи, походженням з Еретрії. Вивчав філософію спочатку в Афінах, потім у Стільпона та Федона. Твори Менедема не збереглися, крім кількох зауважень у наступних письменників.

Про його філософські погляди є уривчасті відомості. Афіней, цитуючи Епікрата, вважає, що Менедем був платоніком, але за іншими відомостями він віддавав перевагу Стільпону. Згідно з Діогеном Лаертським, Менедем вважав благо за корисність,[4] заперечував цінність негативних суджень, оскільки тільки афірмації висловлюють істину. В етиці, за свідченнями Плутарха[5] та Цицерона[6], він високо цінував чесноту. Цицерон також повідомляє, що Менедем був послідовником мегарської школи. Діоген говорить, що Менедем не залишив творів, і Елідо-еретрійська школа незабаром припинила своє скромне існування.

Література

[ред. | ред. код]
  • Диоген Лаэртский. О жизни, учениях и изречениях знаменитых философов. / Пер. и прим. М. Л. Гаспарова. Общ. ред. и вступ. ст. А. Ф. Лосева. (Серия «Философское наследие»). — М.: Мысль, 1979. — 624 с. (рос.)
  • Античная философия: Энциклопедический словарь. М., 2008. С.484-485. (рос.)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. VIAF[Dublin, Ohio]: OCLC, 2003.
  2. Arnim H. v. Dionysios 119 // Kategorie:RE:Band V,1 — 1903.
  3. Tiziano Dorandi, Chapter 2: Chronology , in Algra et al. (1999) The Cambridge History of Hellenistic Philosophy , page 52. Cambridge.
  4. Діоген Лаертський, ii. 134—135
  5. Плутарх, De virt. mor. 2
  6. Цицерон, Academica ii. 42