Мнемоніка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Див. також: Мнемонік
Мнемоніка для кількості днів у місяцях року за григоріанським календарем на кісточках пальців. Кожна кісточка відповідає місяцю з 31-м днем

Мнемо́ніка (грец. τα μνημονιχα — мистецтво запам'ятовування) (мнемотехніка) — сукупність спеціальних прийомів і способів, що полегшують запам'ятовування і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення штучних асоціацій. Заміна абстрактних об'єктів і фактів за допомогою понять та уявлень, які мають візуальне, аудіальне або кінестетичне представлення, об'єднання об'єктів з уже наявною інформацією в пам'яті різних типів для спрощення запам'ятовування.

Також термін «мнемоніка» (аналог піктограми) вживається на позначення візуалізації (у вигляді зображення, набору символів або предметів) якогось об'єкта, суб'єкта або явища, досить повно описує його і полегшує його запам'ятовування або ідентифікацію.

Мнемотехніка (визначення в нових сучасних системах запам'ятовування) — система «внутрішнього листа», заснована для безпосереднього запису в мозок зв'язків між зоровими образами, що позначають значущі елементи інформації, яку запам'ятовуємо. Мнемонічне запам'ятовування складається з чотирьох етапів: кодування образів, запам'ятовування (з'єднання двох образів), запам'ятовування послідовності, закріплення в пам'яті.

Мнемотехніка застосовується для запам'ятовування інформації, яку складно запам'ятати. Наприклад, коли потрібно запам'ятати послідовність двохсот цифр, перелік 50-100 телефонних номерів, хронологічну таблицю, план-конспект мови, збірник анекдотів, нові іноземні слова, граматичні правила тощо. Методи мнемотехніки дозволяють абсолютно точно відтворювати послідовність інформації. Так, ряд чисел може бути відтворений мнемоністом як в прямому, так і в зворотньому порядку.

Технічний арсенал сучасної мнемотехніки складається з набору уніфікованих прийомів запам'ятовування, що дозволяють запам'ятовувати різну інформацію однотипно. Основним способом запам'ятовування є формування асоціації.

Мнемоніка дозволяє одноразово запам'ятовувати інформацію кожного елемента. Наприклад, 100 випадкових слів (чисел) можна запам'ятати послідовно з інтервалом у середньому в 6 секунд.

Мнемотехніка забезпечує дуже глибоке розуміння матеріалу[джерело?], оскільки методи запам'ятовування наказують створювати в уяві яскраві образні ілюстрації для понять і визначень.

Історія[ред. | ред. код]

Найбільш прадавнє прото-кіпу було виявлене археологом Рут Марта Шейді Соліс (Ruth Martha Shady Solís) при розкопках герметичної кімнати однієї з великих пірамід на археологічному об'єкті Караль[1] (долина Супі, Перу). За стратиграфічним шаром воно датується приблизно 3000 роком до н. е.[2] і може вважатися одним із найпрадавніших (після шумерського клинопису і єгипетських ієрогліфів) засобом комунікації та архівним документом людства[3]. Прото-кіпу складається з 12 звисаючих ниток, деякі з яких містять вузлики, і обмотані навколо паличок.

Основні прийоми мнемоніки[ред. | ред. код]

У сучасному трактуванні мнемоніка позначає всю сукупність прийомів і методів запам'ятовування інформації, що застосовуються в тій чи іншій системі, а термін мнемотехніка трактується як практичне застосування методів, визначених в даній конкретній мнемоніці.

Основні прийоми:

 • Запам'ятовування інформації за допомогою формування смислових фраз з початкових букв
 • Римування
 • Запам'ятовування довгих термінів або іноземних слів за допомогою співзвучних
 • Запам'ятовування інформації за допомогою знаходження яскравих незвичайних асоціацій (картинки, фрази)
 • Метод Цицерона на просторову уяву
 • Метод Айвазовського заснований на тренуванні зорової пам'яті
 • Методи запам'ятовування чисел:

Рима та ритм[ред. | ред. код]

Найелементарнішими формами мнемоніки є ритм і рима. Ритм — це природний принцип упорядкування інформації, багато людей мимоволі застосовують його. Вони раз по раз повторюють дані із дотриманням одного і того ж ритму або одночасно підбираючи рими до них. Безсумнівно, подібним чином вивчається таблиця множення або назви річок вашої країни. Ритм і рима були використані для запам'ятовування в усних культурних традиціях країн, що не володіли писемністю, наприклад у гомерівській епопеї. Однак потрібно звернути увагу на те, що запам'ятовування з використанням ритму і рими не гарантує розуміння інформації, забезпечується тільки її запам'ятовування.

Найчастіше педагоги пропонують школярам використовувати римовані підказки. Наприклад,1-блондин, 2- вдова… Цей метод називають методом асоціацій.

Наприклад, послідовність кольорів веселки школярі нерідко запам'ятовують за допомогою фрази «Чепурний пузатий жук з'їв барвистий свіжий фрукт», де початкові літери слів кодують назви кольорів.

Прийом «Матрьошка»[ред. | ред. код]

Образи з'єднуються парами. Перший образ асоціації завжди значніший другого і містить у собі другий. Після з'єднання першого і другого способу треба перевести свою увагу на другий образ (перший повинен зникнути зі свідомості). Подумки збільшити другий образ і створити асоціацію між другим і третім образами і так далі. Образи постійно вкладаються один в одного. При цьому в асоціації завжди повинні бути чітко видно тільки два образи. Пригадування здійснюється аналогічно. Треба уявити перший образ і чекати, коли з пам'яті виникне другий. Потім треба переключити увагу на другий, збільшивши його, і чекати появи третього і т. д. Приклад. Земля — Океанія — Тихий океан — Філіппінське море

Прийом символізації (метод піктограм)[ред. | ред. код]

Прийом символізації застосовується для запам'ятовування абстрактних понять, що не мають чіткого образного значення. Одне й те ж слово може бути по-різному закодоване в образи різними людьми. Але, як правило, вдається використовувати для кодування різноманітні символи, добре закріплені у свідомості більшості людей. Символи оточують нас з усіх боків. Перекладаючи дорожні знаки у зміст, ми займаємося з мнемотехнікою. Легенда карти, умовні позначки, олімпійські піктограми символізують різні види спорту; всім добре знайомі символи миру («Білий голуб»), смерті («Череп»), повільності («Черепаха»), влади («Корона») та багато інших. Приклади кодування слів в образи прийомом символізації: холод «Лід», Гудзонова затока «ґудзик», Антарктида «пінгвіни», Африка «пустеля Сахара», Антарктида «Королева холоду», вічність «Піраміди», нескінченність «Математичний знак безкінечності»

Прийом прив'язки до добре знайомої інформації.[ред. | ред. код]

Що значить добре знайома інформація? Це — інформація, яка знаходиться у пам'яті. Нові відомості, що запам'ятовуються, можуть складатися з елементів добре знайомої інформації. Прикладами добре знайомої інформації можуть бути дати: 1917 рік, 1941, 1812 і 1861 рр. Власне ім'я і назву вулиці, на якій мешкає особа, телефонний номер, і напис SONY на телевізорі. Приклади кодування слів в образи прийомом прив'язки до добре знайомої інформації: штат Вашингтон — «Долар», планета Марс — шоколадка «Марс», планета Венера — «Статуя Венери», прізвище Блек — образ «Чорний квадрат».

Мнемонічні фрази[ред. | ред. код]

Відомі такі українські мнемонічні фрази:

Фраза Область застосування
Народив Роман Дитину, Зрубав Очеретину, М'ячик Кинув
Найкращий Радимо Дарунок — Зробити Олівцем Малюнок
Для запам'ятовування порядку відмінків української мови — Називний, Родовий, Давальний, Знахідний, Орудний, Місцевий, Кличний
Маючи Великі Здібності Маленький Юрко Співав Українські Народні Пісні
Маленький Василько З Маленьким Юрком Співали Українські Народні Пісні
Для запам'ятовування порядку планет Сонячної системи — Меркурія, Венери, Землі, Марса, Юпітера, Сатурна, Урана, Нептуна, Плутона

Чоловік Охоче Жінку Заміж Бере Собі Файну[4].
Чому Олені Живуть Зимою Без Своїх Фантазій?
Чарка Оковитої Живо Знуртує Байдуже Серце Флегматика.
Чом Овес Жують Зайці? Бо Старанні Фахівці.
Чи Омелько жити зможе без своїх фантазій?
Через Огорожу Жовто-Зелені Банани Снуться Фантастично.
Чи Одхилить Жінка Зранку Бісову Свою Фіранку?
Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сани Фарбувати.
Чепурний Пузатий Жук З'їв Барвистий Свіжий Фрукт.
Чарівна Оксана Живе Знову Біля Старого Фонтану.

Для запам'ятовування сімох кольорів сонячного спектра — червоного, оранжевого, жовтого, зеленого, блакитного, синього, фіолетового
Де Ти З'їСи Ці ЛиНи? Для запам'ятовування приголосних, після яких пишеться м'який знак
МаВПа БуФ. Для запам'ятовування приголосних, після яких пишеться апостроф
Де Ти З'їСи Цю ЧаШу ЖиРу. Для запам'ятовування приголосних, після яких в словах іншомовного походження пишеться «И» (Правило дев'ятки)
Кафе «Птах».
КоПиТиФХа — зла чаклунка Копитифха, яка перетворює префікси.

Коля приніс хворій Тетянці фрукти.

Для запам'ятовування приголосних, перед якими префікс «з-» перетворюється на «с-»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Shady Solís, Ruth Martha. La ciudad sagrada de Caral-Supe en los albores de la civilización en el Perú. Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 1 жовтня 2010. 
 2. Perú. Descubren quipu con más de 4500 años de antigüedad en Caral. Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 1 жовтня 2010. 
 3. Unraveling Khipu’s Secrets. Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 1 жовтня 2010. 
 4. Vladzimirsky, Mykola. Українське життя в Севастополі ЗЕМЛЕ МОЯ, КРИМСЬКА!Дмитро ВІТЮК. ukrlife.org. Архів оригіналу за 22 січня 2018. Процитовано 25 травня 2018. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]