Мобі Дік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Мобі Дік, або Білий кит»
Moby-Dick FE title page.jpg
Титульна сторінка першого видання роману Германа Мелвілла (США, 1851 р.)
Оригінал «Moby-Dick, or The Whale»
Жанр роман, пригодницький роман, епопея і морська фантастика
Автор Герман Мелвілл
Мова Англійська
Написаний 1851 рік
Виданий 18 жовтня 1851 року
Переклад Юрій Лісняк

«Мо́бі Дік, а́бо Бі́лий кит» (англ. «Moby-Dick, or The Whale») — роман 1851 року, найвідоміший твір американського письменника Германа Мелвілла (18191891). Книга частково заснована на реальних подіях, які трапилися в 1820 році з китобійним кораблем «Ессекс». Твір містить багато символізму та підтексту.

Історична основа[ред.ред. код]

Основна сюжетна лінія роману ґрунтується на реальних подіях 1820 року, коли американське китобійне судно «Ессекс» було затоплене розгніваним китом.

Це судно, капітаном якого був недосвідчений 28-річний Джордж Поллард, відплило з порту в штаті Масачусетс 12 серпня 1819 року. Судно тримало курс на Азорські острови. Від самого початку подорожі корабель переслідували невдачі: на четвертий день з моменту відплиття «Ессекс» потрапив під морський шквал і сильно постраждав. Попри те, що корабель потрібно було направляти до найближчого порту ремонтувати, капітан та його перший помічник, 22-літній Оуен Чейз, вирішили продовжити плавання.

Судно «Ессекс»

Слід додати й те, що «Ессекс» був кораблем із застарілим обладнанням. Це був вже його 9-ий вихід у відкрите море (кожний рейд тривав від одного до трьох років).

Полювання на китів проходило таким чином: спочатку кита вистежували, потім на воду спускали вельботи (шлюпки) і після цього тварині завдавали рани гострими гарпунами або спеціальними списами. Останнім у бій з китом мав вступати капітан (або помічник капітана), який добивав тварину 5-метровим острогом. А потім швидко обробляли тушу.

Найціннішим в киті, окрім жиру, вважалося спермацетове масло, яке містилося в голові тварини.

Саме такі полювання й проводила команда «Ессекса». Понад півтора року моряки знищували морських велетнів, доки 20 листопада 1820 року розгніваний 26-метровий кашалот не пробив дно судна.

Матроси, які залишилися живими, дісталися на шлюпках до найближчого відлюдного острова Хендерсон. Лише через 95 днів двох чоловіків (капітана та одного матроса) підібрав інший корабель. Багато членів команди загинули від канібалізму та різних хвороб.

Помічник капітана Чейз зміг урятуватися на іншому вельботі і, прибувши додому, написав повість про пережиті події[1].

Історія написання[ред.ред. код]

Герман Мелвілл (1860)

Про історію «Ессекса» Герман Мелвілл дізнався від Вільяма Чейза, сина Оуена Чейза. Коли Вільям дав почитати повість свого батька Мелвіллу, записки справили на Германа Мелвілла таке велике враження, що він вирішив написати твір, основним сюжетом якого було саме полювання людини на кита і перемога у цій боротьбі останнього. До того ж, образ головного героя роману, юнака Ізмаїла, багато в чому списаний із самого Мелвілла.

1851 року роман «Мобі Дік, або Білий кит» був надрукований, але успіху не мав. Більше того, Герман Мелвілл утратив репутацію успішого письменника. Лише через багато років «Мобі Дік» був визнаний шедевром американської літератури[1].

Книга присвячувалася письменнику-романтику Натаніелю Готорну.

Сюжет[ред.ред. код]

Карта подорожі «Пеквода»
Мобі Дік

Юнак на ім'я Ізмаїл, шукаючи пригод та заробітку, потрапив на китобійне судно «Пекод», капітаном якого є досвідчений моряк Ахав. Ніхто на кораблі навіть не здогадується, що єдиною метою капітана в цьому плаванні є смерть кита Мобі Діка(так його прозвали моряки). Цей кит є найзапеклішим ворогом китобійних суден, він знищив не один десяток кораблів та матросів. І саме він відкусив ногу капітану Ахаву кілька років тому.

Ахав хоче помститися тварині і йому байдуже яким чином і якою ціною. В його уяві «Мобі Дік» — Зло. Команда, коли дізналася про справжні наміри Ахава, спочатку виступає проти цього і хоче повернути судно назад до порту. Але згодом більшість матросів погодилася з капітаном і вирішила таки вбити кита.

Наприкінці твору їм вдається наздогнати Мобі Діка, але кит знищує корабель «Пекод», вельботи з матросами і самого капітана Ахава. Живим залишається лише Ізмаїл...

Перемога Мобі Діка символізує велич та страх людини перед природою, що має незбагненні для людства сили, котрі не можна скорити.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Найвідомішим ілюстратором «Мобі Діка» був американський художник Роквелл Кент (1882-1971).
  • Компанія «Starbucks», котра має одну з найбільших мереж кафе, взяла собі за назву ім'я першого помічника капітана Ахава — Старбека.
  • Відомий американський музикант Мобі, нащадок Германа Мелвілла, запозичив собі псевдонім з цього роману.
  • 18 жовтня 2012 р. Google відзначив 161 рік з дня першого видання роману святковим логотипом на своїй головній сторінці. На святковому дудлі була зображена сцена з роману.[2]

Екранізації книги[ред.ред. код]

Вперше роман був екранізований у 1926 році. У 1956 році режисером Джоном Х'юстоном був знятий фільм, де роль капітана Ахава зіграв Грегорі Пек. А 1998 року був знятий масштабний телесеріал «Мобі Дік». У наш час планується вихід нового серіалу спільного виробництва Австрії та Німеччини. Кіноепопея вийшла на екрани наприкінці 2010 року.

Назва екранізації Роль Ахава Рік
«Морське чудовисько» Джон Беррімор 1926
«Мобі Дік» Джон Беррімор 1930
«Мобі Дік» Грегорі Пек 1956
«Мобі Дік» Джек Еренсон 1978
«Мобі Дік» Патрік Стюарт 1998
«Мобі Дік» Баррі Боствік 2010
«Мобі Дік» Вільям Херт 2010
«Мобі Дік: Полювання на монстра» Трей Стоукс 2010
«У серці моря» Бенджамін Вокер 2015

Примітки[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]