Морфологічний розбір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Морфологічний розбір — розбір, покликаний посприяти засвоєнню і систематизації ознак частин мови, їхніх граматичних категорій, виробленню міцних практичних навичок словозміни іменних слів і дієслова, підготовці до вивчення синтаксису як учення про зв'язки слів у словосполученні й реченні.

При морфологічному розборі слова визначають його початкову форму (для змінюваних), морфологічні ознаки і синтаксичну функцію.

Іменник[ред.ред. код]

У іменнику визначають початкову форму, число (однина чи множина), відмінок, синтаксичну роль (якщо він у реченні), рід, істота чи не істота, загальна чи власна, вказати відміну( І, ІІ або ІІІ), група ( тверда, м'яка, мішана).

Прикметник[ред.ред. код]

У прикметнику визначають початкову форму (чоловічий рід однини), число (однина чи множина), відмінок, розряд за значенням (якісний, відносний чи присвійний), групу(тверду чи м'яку), форму(повну чи коротку) синтаксичну роль (якщо він у реченні),.

Числівник[ред.ред. код]

У числівнику визначають початкову форму, характер будови (простий складний чи складений), розряд за значенням (кількісний, дробовий, збірний чи порядковий), відмінок, рід, число членів (якщо має), синтаксичну роль (якщо він у реченні).

Займенник[ред.ред. код]

У займеннику визначають початкову форму, розряд за значенням (особовий, зворотний і т. д.) та за співвіднесеністю з іменними словами (іменникові, прикметникові, числівникові), рід і число (якщо має), відмінок, синтаксичну роль

Дієслово[ред.ред. код]

У дієслові визначають початкову форму (інфінітив) і інтимності, в якій виступає чоловічий та жіночий рід (особова, дієприкметник,неозначена , дієприслівник), визначають вид, перехідність, зворотність, спосіб, час (для форм дійсного способу),дієвідміну(5 або 3), особу, число, синтаксичну роль (якщо він у реченні).

При розборі дієприкметника і дієприслівника визначають вид, перехідність, час; у дієприкметнику — також рід, число .

Прислівник[ред.ред. код]

У прислівнику визначають розряд за значенням, похідність, ступінь порівняння (у якісно-означальних прислівниках).

Прийменник[ред.ред. код]

У прийменнику визначають характер будови (простий чи складний або складений), непохідність (первинний) чи похідність (від якого слова), з яким відмінком вжитий.

Сполучник[ред.ред. код]

У сполучнику визначають характер будови (простий чи складений), сурядний (єднальний, протиставний, розділовий) чи підрядний і що поєднує.

Частка, вигук[ред.ред. код]

У частці й вигуку визначають розряд за значенням.

Література[ред.ред. код]