Мілорд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мосьпане)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геральдична шляхетська корона

Мосьпане або Мілорде (Milord) — форма звертання або титул ґречності. Походить від звертання «милостивий пане» або «мій пане» («мій лорде»).

Форма «мілорд» запозичена у середньофранцузькій мові від слів «millourt» або «milor», що означають шляхетну чи багату людину.

Історія

[ред. | ред. код]

В українських землях за часів Речі Посполитої та Козацької держави звертання «мосьпане» застосовувалось до шляхетних і високоповажних осіб.

В часи Середньовіччя термін «millourt», що означає шляхтич або багата особа. Він походить від англійського звертання «my lord» й застосовується до англійського шляхтича взагалі, або навіть до будь-якого англійця, який подорожує континентальною Європою.

Аналогічні звертання (від скорочених виразів) «Мосьпане» та «Мілорде» в ХІХ — поч. ХХ ст. поширюється як європейській так і в українській художній літературі (Леся Українка, Юрій Федькович, Юрій Яновський та інш.) й, в деяких випадках, навіть набуває жартівливого значення.

Один з найвідоміших хітів французької співачки Едіт Піаф має назву «Мілорд» (1959 р.). ​​

Звертання «Milord» або «M'lud» використовувалось англійськими адвокатами або учасниками судових процесів при зверненні до суддів. Однак це вимова зараз вже застаріла.

В наш час у Великій Британії до Суддів Вищого суду та Апеляційного суду та деяких інших суддів прийнято звертатись «Мій лорд» або «Міледі» (My Lord, My Lady).

Джерела

[ред. | ред. код]