Мідиця звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мідиця звичайна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Комахоїдні (Eulipotyphla)
Родина: Мідицеві (Soricidae)
Рід: Мідиця (Sorex)
Вид:
Мідиця звичайна (S. araneus)
Біноміальна назва
Sorex araneus
Linnaeus, 1758

Мідиця звичайна, або бурозубка звичайна (Sorex araneus) — вид роду мідиць (Sorex) родини мідицевих, або бурозубих землерийок (Soricidae). Типовий вид роду Sorex, який, у свою чергу, є типовим родом для всієї родини мідицевих, Soricidae. Також відома як жджок.[1]

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

55—82 мм завдовжки і вагою 5—12 г. Має оксамитове темно-буре хутро та блідіші нижні частини тіла. Молоді тварини світліші до першого линяння, коли з'являється перше зимове хутро. Також ця мідиця має маленькі очі, гостру морду та зуби з рудими коронками. Живе у середньому близько 23 місяців.

На прикладі цього виду описано явище Денеля — феномен зимового зменшення розмірів та ваги.

Поширення[ред. | ред. код]

Найпоширеніший представник родини мідицевих (Soricidae) та один з найпоширеніших ссавців Північної Європи, включаючи Велику Британію. В Україні — один з найпоширеніших видів своєї родини. Найхарактерніший для лісової та лісостепової смуг, долинами річок і мережею байраків проникає глибоко у степ.

Генетика[ред. | ред. код]

До цього виду відноситься складний комплекс видів і хромосомних рас невизначеного (імовірно, напіввидового та підвидового) рангу. Унікальною особливістю виду є широкий хромосомний поліморфізм (2Na=18=28) і складна система статевих хромосом (у самців тривалент XY1Y2).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ЖДЖОК — ЕТИМОЛОГІЯ.