Міна Котуанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Міна Великомученик, болгарська ікона 18-го століття.

Міна Котуа́нський (Фригійський) — християнський святий, шанований в лику великомученика. Під час правління імператорів співправителів Діоклетіана та Максиміана, після тяжких мук в 300 або 304 році був обезголовлений.

Життя[ред. | ред. код]

Згідно зі житієм, єгиптянин. Народився у місті Нікей (Нікеос), поблизу стародавньої єгипетської столиці Мемфіса. Мати назвала його Міною, бо прий його народженні чула голос промовляючий "Амінь!". Юнак став римським воїном і служив у місті Котуан (Фригія). Перед судом правителя Пірра твердо сповідував свою віру і був обезголовлений. Тіло праведного мученика привезли на батьківщину до Єгипету. У місцевості Карм Абу Мена (на захід від Олександрії) булао побудовано гробницю, і потім базиліку і притулок для численних прочан, которі пізніше були зруйновані арабами.

Шанування[ред. | ред. код]

Святий міна та Христос. Ікона 6-го століття з монастиря Святого Міна на Синаї. Одна з найдревніших існуючих ікон. Музей Лувр. Франція.

Шанується особливо коптами, а також грецькими та балканськими православними. В Католицькій церкві вважається покровителем купців.

Пам'ять в Православній церкві святкується 11 листопада (за юлианським календарем), в Католицькій церкві 11 листопада.

Найдревніша ікона святого Міни датується серединою VI століття і знаходиться в Луврі. На грецьких і балканських іконах зображується майже завжди воїном, дуже часто на коні.

Посилання та література[ред. | ред. код]