Нарізна зброя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Нарізнá зброя — артилерійські установки (гармати, гаубиці і ін.) і стрілецька зброя (гвинтівки, пістолети, автомати і ін.), в каналі люфи яких є наріз (ґвинтові канавки) для додання снаряду (кулі) обертального руху, забезпечення стійкості в повітрі, підвищення дальності і купчастої стрільби.

Історія[ред.ред. код]

Перший зразок ручної нарізної зброї з'явився у Німецькому Аугсбурзі, наприкінці XV століття. Згодом, у 1520 році Нюрнберзький збройовик Коттер поліпшив цю технологію. І хоча до середини XVI століття технологія вже була більш-менш відпрацьована, вона не отримала значного поширення аж до XIX століття.

Нарізи[ред.ред. код]

Нарізи в стволі надають кулі обертання, що позитивно позначається на стабільності її польоту і точності стрільби. Один з основних параметрів Крок нарізів ствола — це відстань, за яку куля робить один повний оберт навколо своєї осі. Вимірюється ця відстань у дюймах. У гвинтівок AR-15, наприклад, найпопулярніший крок — це 1:7, тобто куля робить повний оберт що 7 дюймів[1].

У більшості столів крок нарізів постійний, але в деяких випадках його поступово зменшують, або навпаки збільшують ближче до дульного зрізу. Виготовлення ствола із кроком нарізів, що поступово збільшується, коштує дорожче за постійний.

Кроки нарізів ствола можуть різнитись за довжиною, діаметром, формою і швидкістю польоту тієї чи іншої кулі.

Найпоширеніші способи нанесення нарізів у каналі ствола:

  • ротаційне кування — у канал ствола вводиться оправка зі зворотним профілем нарізів, а молотки верстата стискають метал;
  • дорнування — у ствол вводиться дорн, який формує нарізи;
  • протягування — через канал ствола протягують ріжучий інструмент із повним профілем нарізів, який формує всі нарізи одночасно.

Також нарізи в каналі ствола можуть бути виконані за допомогою методу електрохімічної обробки. Ця технологія забезпечує нарізи стабільної геометрії і високоточних розмірів по довжині ствола. Цю технологію використовують, зокрема, на КБАО для виготовлення гармат[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Все, що потрібно знати про крок нарізів ствола. Ukrainian Military Pages. 23 березня 2016. Процитовано 31 березня 2016. 
  2. Ігор ПАРУБСЬКИЙ (4 квітня 2016). Стволи українського виробництва можуть завоювати світовий ринок. Народна Армія. Міністерство Оборони України. Процитовано 8 квітня 2016. 

Див. також[ред.ред. код]


АК47 Це незавершена стаття про вогнепальну зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.