Наукове дослідження
Наукове дослідження — процес дослідження певного об'єкта (предмета або явища) за допомогою наукових методів, що має на меті встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.
Зміст
Складові[ред. | ред. код]
Об'єкт і предмет дослідження[ред. | ред. код]
У методології наукових досліджень розрізняють поняття «об'єкт» і «предмет» пізнання.
Об'єктом пізнання прийнято називати те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідника. Об'єктом наукового дослідження є навколишній матеріальний світ, та форми його відображення у свідомості людей, які існують незалежно від нашої свідомості, відбираються відповідно до мети дослідження. Досліджувати можна не тільки емпіричний об'єкт (наприклад, якість продукції, собівартість виробів), а й теоретичний (наприклад, дія закону вартості).
Предмет дослідження — це властивість, характеристика об'єкта дослідження. Наприклад, всі суспільні науки взагалі вивчають один об'єкт — суспільство, проте воно (суспільство) має різні властивості або предмети
- політична економія — система виробничих відносин;
- економічна статистика — кількісна характеристика економічних явищ;
- бухгалтерський облік, аналіз і аудит — господарську діяльність підприємців та ін.
Предмет конкретизує певний бік об'єкту, отже його частиною.
Методи дослідження[ред. | ред. код]
Характерною рисою наукового дослідження, яка вирізняє його від інших видів дослідження, є використання наукових методів. Визначальною рисою наукового методу є вимога об'єктивності, що виключає суб'єктивне тлумачення результатів, та можливості верифікації отриманих результатів. Не повинні прийматися на віру будь-які твердження, навіть якщо вони виходять від авторитетних вчених. Методи поділяються на дві групи: теоретичні та емпіричні.
Види досліджень[ред. | ред. код]
- Фундаментальне дослідження, розпочате головним чином, щоб виробляти нові знання незалежно від перспектив застосування.
- Прикладне дослідження має на меті одержання і використання знань для практичних цілей.
Джерела та література[ред. | ред. код]
- Тіманюк В. М. Наукове дослідження //Фармацевтична енциклопедія
Література[ред. | ред. код]
![]() |
Вікіцитати містять висловлювання від або про: Наукове дослідження |
- Білуха М. Т. Методологія наукових досліджень: Підручник. — К.: АБУ, 2002. — 480 с.