Національний історичний музей (Тирана)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний історичний музей
Muzeu Historik Kombëtar
41°19′45″ пн. ш. 19°49′01″ сх. д. / 41.32917° пн. ш. 19.81694° сх. д. / 41.32917; 19.81694
Тип Національний історичний музей
Країна  Албанія
Розташування Площа Скандербега 7, 1001 Тирана, Албанія
Адреса Скандербезька площа
Засновано 28 жовтня 1981
Відкрито 1981
Директор Dorian Koçi
Сайт www.mhk.gov.al
Національний історичний музей (Тирана). Карта розташування: Албанія
Національний історичний музей (Тирана)
Національний історичний музей (Тирана) (Албанія)
Мапа

CMNS: Національний історичний музей у Вікісховищі

Національний історичний музей (алб. Muzeu Historik Kombëtar) — історичний музей у Тирані, Албанія. Відкритий 28 жовтня 1981 року, має площу 27 000 квадратних метрів, з яких 18 000 квадратних метрів доступні для експозицій.

Над входом музею розміщена велика фреска з мозаїкою «Албанці», на якій зображені персонажі з історії Албанії.[1][2] Музей включає такі павільйони: Античності, Середньовіччя, Відродження, Незалежності, Іконопис, Національно-визвольна антифашистська війна, Комуністичний терор та Мати Тереза.

Павільйони[ред. | ред. код]

Античність[ред. | ред. код]

Статуя магістрату знайдена в Аполлонії.
Предмети 4 століття до н

Павільйон античності — найважливіший і один із найбагатших у Національному історичному музеї, налічує 585 предметів. Виставлені предмети починаються з пізнього палеоліту, закінчуються предметами, що належать до Раннього Середньовіччя (4-8 століття). Об'єкти доісторичного поселення Малік представляють неолітичне процвітання із середини IV тисячоліття і приблизно до 2600 р. до н.

Виставлені предмети і монети зі срібла і бронзи з тисненням іллірійских царів центрів Дурреса, Аполлонія, Шкодера, Билліс і Амантія, які були виявлені в провінціях Південної Іллірії з 4-го до 3-го століття до нашої ери, вказуться на сильну економіку та міську іллірську культуру загалом. Вражають скульптури школи Аполлоніатів або Бога Аполлона, однієї з найкрасивіших скульптур того часу (6 століття до н. е.). Досить цікавими є: мозаїка «Краса Дурреса» (IV ст. до н. е.), Голова Артеміди (3 ст. до н. е.), Антропоморфний вигляд річки Аооса (3 або 2 ст. до н. е.), Голова людини з вапняку (5 століття н. е.), вази, прикрашені червоними фігурами та ін. Знахідки монументальної могили Нижнього Сельця, Поградець (III ст. н. е.) займають важливе місце.

Середньовіччя[ред. | ред. код]

Старий візерунок албанських будинків

У павільйоні середньовіччя відвідувачі мають доступ до економічного, соціального, політичного та культурного розвитку албанців з 6-го століття до 15-го. Спеціальний куточок у цьому павільйоні присвячений князівству Арбер. Передача влади від родини Скурая до Топія виражена в геральдичній емблемі Карла Топії, розташованій на монументальному порталі монастиря Іоанна Володимира в Елбасані. Особливим об'єктом павільйону середньовіччя є епітафія Гллавеніки, яка датується 1373 роком. За допомогою карт, гравюр того часу та предметів передається опір османській окупації албанців, а також ключові економічні події, політичне та соціальне життя країни. Відвідувачі дізнаються про Скандербега, який уособлює боротьбу албанців проти османської окупації.

Албанське національне Відродження[ред. | ред. код]

Павільйон Ренесансу — один із найбагатших з оригінальними предметами, документами, книгами, фотографіями, національними прапорами, зброєю, банкнотами та іншими культурними об'єктами. Більшість об'єктів унікальні для національної історії та культури албанців. Предмети, виставлені у вітринах павільйону в період з середини 19 століття до 1912 року. Об'єктом, що має національну цінність, є прапор патріотичного товариства «Бажання» албанської колонії з Софії в Болгарії. Відвідувачі мають можливість уважно придивитися до письмового столу та колекції книг одного з найвидатніших ідеологів албанської національної ідеології Самі Фрашері (1825—1904).

Незалежність[ред. | ред. код]

Павільйон Незалежності відображає ключові історичні моменти після проголошення незалежності в 1912 році до 1939 року. Декларація (проголошення) незалежності Албанії від Національної асамблеї Вльори 28 листопада 1912 р., а згодом і формування Тимчасового уряду Албанії становлять два важливі акти албанської національної держави. У районах цього павільйону знайшла своє відображення Конференція послів у Лондоні (1912—1913). Недовге правління принца Віда в Албанії в 1914 р. знаменує важливий момент в історії встановлення основ албанської держави. Політичні сутички між керівною елітою країни завершились рухом у червні 1924 р. під керівництвом Фан Нолі. У цьому павільйоні знаходиться куточок, присвячений патріотичному внеску Фана С. Нолі, однієї з видатних постатей в історії албанської нації та держави 20 століття.

Албанська іконографія[ред. | ред. код]

У цьому павільйоні представлена колекція із 70 предметів поствізантійського мистецтва в Албанії: ікони, проскінетаріон, кілька пар святих дверей та іконостас. Ці предмети належали різним церквам в Албанії: Гірокастра, Елбасані, Фієрі, Бераті тощо, починаючи з 16 століття і до початку 19 століття. Найкращі живописці, які залишили вражаючі твори в церквах Албанії, Північної Македонії та Греції, такі як: Онуфрі, Онуфер Кіпріоти, Давид Селеніка, Костандін Шпатараку, Костандін Єромонаку, брати Зографі, брати Четири та Міхал Ананості. представлені в цьому павільйоні. Іконостас (вівтарна ширма, прикрашена іконами) походить від церкви монастиря святого Іоанна Володимира в Елбасані.

Антифашистська війна[ред. | ред. код]

Фреска, присвячена антифашистській війні.

Цей павільйон через 220 об'єктів відображає події, починаючи з Війни за Вльору 1920 року і до кінця Другої світової війни 1945 року. Показує реакцію албанських інтелектуалів у 20-30-ті роки проти приходу до влади в Італії фашизму. Хронологічно в павільйоні відображаються подальші події, пов'язані з встановленням фашистського режиму в Албанії 7 квітня 1939 року та початком організованого антифашистського опору. Албанські добровольці, які брали участь у війні за Іспанію, також мають своє місце в цьому павільйоні. Також є багато реліквій національних мучеників та героїв, які віддали своє життя у війні проти фашизму та нацизму. Особливий акцент було зроблено на внеску британських, радянських та американських союзників та їх місіях в Албанії. У цьому павільйоні є також документи, що відображають підтримку, притулок та захист єврейського населення під час Голокосту в Албанії, вираження гуманізму албанського народу.

Комуністичний терор[ред. | ред. код]

Павільйон комуністичного терору був відкритий у 2012 році. У цьому павільйоні представлені документи, фотографії та предмети, що належать до періоду однопартійності в Албанії з 1945 по 1990 рік. Історичний зміст цього павільйону ще більше збагачується відео, наданими Центральним кіноархівом. Важливою частиною павільйону є документальні та фотоматеріали, що відображають операції проти антикомуністичних сил, спеціальний суд проти політичних опонентів під час війни, а також ліквідацію антикомуністичної опозиції. У вітринах демонструються реліквії, які належали численним особам, засудженим або страченим режимом того часу.

Мати Тереза[ред. | ред. код]

Цей павільйон присвячений родині матері Терези, життю та діяльності. Відвідувачів знайомлять з її благодійною діяльністю, за яку вона була удостоєна багатьох міжнародних нагород. На трибунах павільйону є фотографії світових особистостей, які зустріли Матір Терезу. Особисті предмети виставляються для відвідувачів Національного історичного музею.

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Austin, Robert (2005). Albania. У Frucht, Richard C. Eastern Europe: An introduction to the people, lands, and culture. ABC-CLIO. с. 720. ISBN 9781576078006. 
  2. Sawyer, Andrew (2014). National Museums in Southeast Europe:(En) countering Balkanism?. International Journal of Politics, Culture, and Society 27 (1): 115–127. doi:10.1007/s10767-013-9160-9.  «In Tirana, Albania's National History Museum, itself a product of Hoxha's regime, reaches back to antiquity in a notable mural above the entrance, yet the central figure (a woman) is flanked by a worker and a partisan, making this ultimately a modern moment.»