Невинномиськ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
місто Невинномиськ
Герб Невинномысск.jpg Flag of Nevinnomyssk (Stavropol krai).svg
Герб міста Прапор міста
Бульвар Мира, Невинномысск.jpg
Країна Росія Росія
Суб'єкт Російської Федерації Ставропольський край
Код ЗКАТУ: 07424000000
Код ЗКТМО: 07724000001
Основні дані
Час заснування 1825 року
Населення 116 751 чол. (2020)
Площа 80 км²
Поштові індекси 357100
Телефонний код +7 86554
Географічні координати: 44°38′ пн. ш. 41°56′ сх. д. / 44.633° пн. ш. 41.933° сх. д. / 44.633; 41.933Координати: 44°38′ пн. ш. 41°56′ сх. д. / 44.633° пн. ш. 41.933° сх. д. / 44.633; 41.933
Міста-побратими Белово, Кванджу, Піцунда, Сумгаїт, Бєлорєченський район, Черкеськ
День міста 14 жовтня
Влада
Вебсторінка nevinkaonline.ru
Міський голова Міненков Михайло Анатолійович
Мапа
Невинномиськ (Росія)
Невинномиськ
Невинномиськ


CMNS: Невинномиськ у Вікісховищі

Невинноми́ськ — місто крайового підпорядкування в Ставропольському краї Росії, у передгірній похилій рівнині на обох берегах річки Кубань, у місці впадання в неї річки Великий Зеленчук за 55 км південніше Ставрополя.

Єдиний моногород у Ставропольському краї.

З 22 грудня 2017 року — територія випереджального соціально-економічного розвитку.[1]

29 жовтня 2020 року Думою Ставропольського краю було прийнято рішення про присвоєння почесного звання «Місто військової доблесті».[2]

Через місто проходять Північно-Кавказька залізниця, а також федеральна автотраса «Кавказ». Автомобільний і залізничний вузли (6 мостів через Кубань і Великий Зеленчук). Залізничні станції Невинномиська (правий берег Кубані — центр міста) і Зеленчук (лівий берег Кубані — початок гілки на Черкеськ) на гілці Армавір — Мінеральні Води.

Місто складається з центральної частини на правому березі Кубані, а також мікрорайонів: Фабрика, Рождественське, ПРП, Низки, Красна Деревня, Правокубанський, ЗИП, Мельниця, Головне, Старий Город, Будинки Побуту (вул. Степова).

14 грудня 2019 року жителями міста на мосту був встановлений світовий рекорд «найбільша кількість осіб, які одночасно стоять у планці в світі». Протягом 1 хвилини у планці стояло 4573 людини[3][4].

Походження назви[ред. | ред. код]

Місто Невинномиськ виникло з Станиці Невинномиська. Військовий історик Потто Василь Олександрович близько 100 років тому відшукав у моздокском архіві справа від 1784 року, з якого дізнався, що «якусь малу річку, що впадає в Кубань, надалі велено іменувати Невинною, оскільки дане їй колишніми тут солдатами изустное прізвисько було непотрібним»[5].

Офіційна символіка[ред. | ред. код]

Герб муніципального освіти міського округу-міста Невинномиська Ставропольського краю являє собою геральдичний щит з обрамленням. Основний фон щита-зелений. Головна фігура щита, виконана в блакитному кольорі, символізує мис при злитті двох річок, відображаючи тим самим місце розташування міста на з'єднанні річок Кубань і Великий Зеленчук, а також пояснюючи походження назви міста.

У нижній частині щита на з'єднанні рукавів річок зображена хімічна колба з рослиною всередині, обрамлена знизу шестернею, що вказує на головну специфіку міста як одного з найбільших промислових центрів Ставропольського краю. Колба-білого кольору, рослина-зеленого, шестерня — синього. У верхній частині щита поміщена деталь Ставропольського крайового герба у вигляді карти Ставропольського краю з хрестом і лінією сорок п'ятої паралелі. Колір карти-Золотий (жовтий), хрест і позначення паралелі — білого кольору. Цим підкреслюється, що місто є складовою частиною Ставропольського краю, вливаючись в нього символічним потоком блакитної річки.

Обрамлення щита аналогічно обрамленню герба Ставропольського краю: зліва-дубовий вінок бронзового (жовто-коричневого) кольору, праворуч-вінок з колосків пшениці бронзового (жовто-коричневого) кольору. Обрамлення перевито стрічкою з квітами прапора Ставропольського краю. Вгорі щита на стрічці число 1825 червоного кольору, що означає Рік заснування міста[6]

Прапор муніципального утворення міського округу-міста Невинномиська являє собою прямокутне полотнище зі співвідношенням ширини до довжини 2: 3, розділене блакитним вілообразним хрестом на три частини: зелену (у древка) і дві жовті (вгорі і внизу). Вілоподібний хрест символізує злиття річок-Зеленчука і Кубані, окреслений ними трикутник — мис, інший простір — територія Ставропольського краю, перетинається річкою Кубанню.

Зелений колір символізує колір молодості і життя, природи, весни і процвітання, надії і здоров'я, блакитний колір — честь, славу, істину, відданість і чеснота, Чисте небо і воду. Жовтий Колір (золото) — колір благополуччя і миру, родючості і багатства-золота і хлібів. Жовтий колір вказує на адміністративну приналежність міста Ставропольському краю, повторюючи колір крайового прапора. Мис і річки одночасно є елементами герба міста Невинномиська.

Фізико-географічна характеристика[ред. | ред. код]

Географічне положення

Місто Невинномиськ знаходиться в Передкавказзі, на Ставропольській височині по берегах річки Кубань, при впадінні в неї річки Великий Зеленчук, в 55 км південніше Ставрополя. У Невинномиську починається Невинномиський канал, що подає воду з річки Кубань в річку великий Єгорлик.

Часовий пояс

Місто Невинномиськ, як і весь Ставропольський край, знаходиться в часовій зоні, що позначається за міжнародним стандартом як Moscow Time Zone (MSK), час збігається з поясним.

Клімат

Клімат в місті Невинномиську помірно континентальний, характеризується м'якою зимою і жарким літом.

Завдяки великій кількості водних ресурсів і м'якому клімату, місто володіє мальовничими водоймами, лісосмугами і парками. Лісопарковий масив, уздовж лівого берега річки Кубань і правого берега річки Зеленчук, з природою, не зворушеною з часів заснування міста, є однією з визначних пам'яток міста і улюбленим місцем відпочинку городян.

Історія[ред. | ред. код]

XVIII-XIX століття[ред. | ред. код]

Місто Невинномиськ-один з промислових центрів Ставропольського краю. Місто розташоване біля злиття двох річок великого Зеленчука і Кубані.

Ця територія почала освоюватися людьми ще в глибоку давнину. У той час по цій території переганяли свої стада скотарі, про що свідчать кам'яні вимостки — місця їх привалів. Археологи знайшли в даній місцевості скіфські, хазарські, сарматські поховання, а також сліди аланських, давньоболгарських, ординських, меото-сарматських поселень.

У другій половині першого тисячоліття нашої ери тут пролягало одне з відгалужень Великого Шовкового шляху від пониззя Волги в Закавказзі і чорноморські порти. Є свідчення, що тут бували гуни, авари, печеніги, половці, монголи.

 • 1778 рік. Кримське ханство з його кубанськими володіннями увійшло до складу Російської імперії і відповідно пересунулися кордони на захід. На мису, для контролю над переправою і долиною, був побудований редут. Згодом мис отримав назву невинний, а невелика річка, що впадає в Кубань — безневинна.
 • 1784 рік. Заснований неукріплений, що залишає на зиму редут.
 • 1787 рік. Зміцнення редуту.
 • 1789 рік. Близько Невинномиського редуту, за наказом начальника Кавказького корпусу генерала Текелі зосередилися великі військові сили, щоб відбити напад багатотисячного корпусу турків під командуванням сераскіра Батал-паші.
 • 1804 рік. Загін черкесів, прорвавшись нижче Невинномиського редуту через кордонну лінію, спробував викрасти «мирних» ногайців за Кубань. Три хоперські сотні, резерв Невинномиського редуту сотника Гречкіна, три ескадрони драгун в районі Борсуковського поста розбило і розсіяло горян, відбивши ногайців.
 • Початок 1810-х років. Будівництво редуту на Невинській горі. Гарнізон збільшено, встановлена ще одна гармата.
 • Вересень 1813 року. Великий загін черкесів прорвався на допомогу Назир Саїд Ахмету Ефенді через лінію біля Невинномиського редуту. Близько двох тисяч ногайців з сім'ями і худобою рушили за Кубань під прикриттям трьохтисячного загону Черкеської кінноти. Загін генерала Портнягіна наздогнав ар'єргард горців і вступив у бій, який тривав два дні. В результаті тільки невелика частина зуміла в декількох місцях переправитися і піти за Кубань.
 • 23 червня 1815 року. Півсотні хоперців під командою осавула Стрижневського, переслідуючи від Ставропольської фортеці абреків, наздогнала їх у Невинномиського редуту. При переправі через Кубань ватажок банди, князь Хопач, був убитий разом з десятьма своїми поплічниками.
 • 14 (1 за ст. стилем) жовтня 1825 року. Заснована Станиця Невинномиська.
 • 1826 рік. [О.П. Єрмолов написав генерал-майору князю Горчакову: «Станиця Невинномиська поселена при фортеці невинний мис, поблизу гирла великого Зеленчука». Одночасно-були утворені Баталпашинська (нині м. Черкеськ), Біломечетська і Борсуковська Станиці.
 • 16 травня 1833 року. - Утворення в Невинномиській і Баталпашинській сильних кордонних резервів. Доведення складу полку до 12 сотень.
 • Квітень 1834 року. Абреки чисельністю понад 20 осіб переправилися через Кубань біля Донського поля (нині селище головне), але були козаками повністю знищені.
 • 1839 рік. Велика група абреків напала біля станичного валу на групу козаків. Два козаки були вбиті, троє поранені і двоє захоплені в полон.
 • 1850 рік. Невинномиську відвідав великий князь Олександр Миколайович (майбутній імператор Олександр II). У Станиці йому була організована урочиста зустріч. Невинномиська сотня почесним ескортом супроводжувала князя на річку Куму до П'ятигорська.
 • 1872-1875 рр. Будівництво залізниці.
 • 1894 рік. І. Д. Баранов ввів в експлуатацію одну з найбільших на Північному Кавказі парових млинів.
 • 1895 рік. Купцем і. А. Лапіним побудована найбільша в Російській імперії шерстомойная фабрика. У Станиці відкриваються школи, з'являється перший сінематограф. У центрі Станиці зводиться новий храм Покрови Пресвятої Богородиці.

XX століття[ред. | ред. код]

 • 1905-1907 року — залізничники станції Невинномиська беруть участь у страйках першої російської буржуазно-демократичної революції.
 • Травень 1917 року. Організація першого професійного союзу робітників шерстомойной фабрики і млина.
 • 1918 року. Встановлення Радянської влади в Станиці Невинномиській. Організовано Військово-революційний комітет. Створення Невинномиського революційного загону. Створення бронепоїзда» Комуніст № 1. Організовано станичну Раду робітничих, селянських і козацьких депутатів. Націоналізована шерстомійна фабрика. 27 жовтня - у Станиці скликаний II Надзвичайний з'їзд рад Північного Кавказу. Під час громадянської війни Станиця розділилася на два табори: більшість працівників підприємств воювала на боці Радянської влади, а козаки — на боці Білої гвардії. Станиця кілька разів переходила з рук в руки. У Невинномиській був організований другий Кубанський революційний загін Якова Балахонова. Тут воювали бійці червоного командира Івана Кочубея та білоказаки генерала Шкуро.
 • 15 березня 1920 року. Остаточне встановлення Радянської влади.
У квітні створено один з перших у Баталпашинському відділі комсомольський осередок.
 • 1921 рік. Надалі Невинномиська пережила страшний голод 21-го року, розкуркулення, репресії та суцільну колективізацію.
 • Листопад 1922 року. Шерстомойной фабриці присвоєно ім'я В. і. Леніна.
 • 2 липня 1924 року. Утворений Невинномиський район.
 • 1927 рік. Проведено електрику. З'явилося радіо, відкрився кінотеатр.
 • 1929 рік. У Станиці організований колгосп імені В. і. Леніна.
 • 1933 рік. При Невинномиській МТС створено політвідділ.
 • 1936 рік. Початок будівництва-Невинномиського каналу.
 • 19 жовтня 1939 року. Станиця Невинномиська перетворена в місто районного підпорядкування Невинномиськ.
 • 25 Квітня — 25 травня 1940 року. 30 ударних днів народної будівництва на трасі Невинномиського каналу.
 • 22 червня 1941 року. У районі створюються винищувальні загони по боротьбі з диверсантами.
 • Серпень 1942 року. Початок окупації Невинномиська німецько-фашистськими загарбниками.
 • 21 січня 1943 року. Звільнення Невинномиська частинами 9-ї армії.
 • Лютий 1944 року. Відновлення будівництва Невинномиського каналу.
 • 1 червня 1948 року. Відкриття Невинномиського каналу.
 • 7 березня 1952 року. Початок будівництва заводу з виробництва азотних добрив з природного газу Невинномиський азот.
 • 2 листопада 1956 року. Скасовано Лібкнехтівський район. Села Ольгинське та Великокнязівське, передані до складу Невинномиського району.
 • 1957 рік. Відкрито історико-краєзнавчий музей.
 • 1959 рік. Невинномиський район перейменовано на Кочубеївський, а центр району перенесено з міста Невинномиська в селі Ольгінське.
 • Березень 1960 року. Початок будівництва азотно-тукового заводу в Невинномиську (Всесоюзне ударне комсомольське будівництво).
 • 1961 рік. Села Кочубеївське та Великокнязівське Невинномиського району об'єднані в один населений пункт-село Ольгинське.
 • 1961 рік. Село Ольгинське перейменоване в село Кочубеївське.
 • 2 серпня 1962 року. На Невинномиському азотно-туковому заводі отримано перший продукт-аміак.
 • 1963 рік. Відкриття Палацу культури і техніки хіміків.
 • 10 січня 1963 року. Організовано Невинномиський хімічний комбінат.
 • 1965 рік. Відкриття філії Центрального науково-дослідного інституту вовни.
 • Жовтень 1966 року. Початок проектування Невинномиського заводу побутової хімії.
 • 1967 рік. Невинномиської ГРЕС присвоєно ім'я 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції.
 • 28 червня 1971 року. Введення Невинномиського заводу побутової хімії в експлуатацію.
 • 1972 рік. Будівництво Невинномиського заводу електровимірювальних приладів ЗІП.
 • 1973 рік. Початок будівництва камвольно-прядильної фабрики.
 • 1992 рік. НВО " Азот «приватизовано і перетворено у ВАТ Невинномиський азот.

XXI століття[ред. | ред. код]

 • 2001 рік. ВАТ Єврохім стало найбільшим акціонером ВАТ Невинномиський азот.
 • Червень 2002 року. Найбільша за 100 років повінь, в результаті якої в межах міста впали майже всі мости через Кубань (крім побудованого при Миколі II), і повністю затопила деякі райони. Залишилися функціонувати лише залізничний міст (післявоєнної споруди) і гребля в районі головне.
 • 24 серпня 2006 року. Град. Градини досягали 20 мм в діаметрі і важили по 100 грам, зафіксовано більше сотні обривів ліній електропередач. Одна людина загинула і більше 80 отримали травми різного ступеня тяжкості.
 • 2008 рік. МХК "Єврохім" початок будівництва першого в Росії виробництва меламіну на базі «Невинномиського азоту».
 • 12 червня 2008 року. Сильні дощі викликали підтоплення деяких районів міста.
 • 2 травня 2012 року стався землетрус силою 4 бали, жертв немає.
 • 22 грудня 2017 року — в межах міста Невинномиська створена територія випереджаючого соціально-економічного розвитку. Статус було присвоєно на підставі Постанови Уряду РФ № 1606, підписаного прем'єр-міністром Дмитром Медведєвим. Термін дії статусу 10 років.

Органи влади[ред. | ред. код]

Структуру органів місцевого самоврядування міста складають:

 • Дума міста — орган міста;
 • глава міста — глава муніципального освіти, який очолює адміністрацію міста;
 • адміністрація міста — виконавчо-розпорядчий орган міста;
 • контрольно-Рахункова палата міста.
Голови міста
 • Анатолій Семенченко;
 • Віктор Ледовской;
 • Костянтин Храмов;
 • В.О. З березня по липень 2012 року — Тетяна Васильченко;
 • з липня 2012 року по 21 квітня 2015 року — Сергій Батинюк;
 • з 21 квітня 2015 року по 17 листопада 2016 року — Надія Богданова;
 • з 17 листопада 2016 року — Михайло Міненков.

Голови Адміністрації:

 • до квітня 2015 року — Сергій Батинюк;
 • з 29 травня 2015 року до листопада 2016 року — Василь Шестак.
 • З листопада 2016 року посаду голови Адміністрації суміщає голова міста.
Голова Думи міста
 • Олександр Олександрович Медяник[7].

Сучасні технології[ред. | ред. код]

Сучасна площа в місті

В Невинномиську активно впроваджують систему "Розумне місто". На сьогоднішній день в місті успішно працюють кілька модулів з системи "розумного міста". Серед них-програмний комплекс "Урбанікс", який забезпечує картографічну основу Невинномиська, а також "розумне освітлення", створене в рамках енергосервісного контракту, і система відеоспостереження "Безпечне місто".[8]

У планах установка "розумних зупинок" і ряд інших нововведень.

Також на околиці Невинномиська почав функціонувати вітропарк з 84 вітроенергетичних установок, що генерують по 2,5 МВт. Таким чином, сукупна потужність вітроелектростанції становить 210 МВт.

Культура[ред. | ред. код]

 • Міський Палац Культури ім. Гіркий.
 • Культурно-дозвіллєвий центр Батьківщина.[9]
 • Центральна міська бібліотека.[10] Відкрито 21 квітня 1976 року.[11]
 • Невинномиськ історико-краєзнавчий музей[12]. Музей був створений у травні 1957 року. Ініціаторами були ветерани громадянської та Великої Вітчизняної воєн. У музеї три зали-експозиційний ("погляд у минуле. Про історію розвитку міста"» та два виставкових.
 • Парки культури і відпочинку» міста Невинномиська[13]

Транспорт[ред. | ред. код]

Новий шляхопровід у Невинномиську

Залізнична станція Невинномиськ приймає приміські та далекі пасажирські поїзди. По місту переміщаються сучасні автобуси і маршутки. Проїзд на громадському транспорті коштує 23 рубля.

У 2019 році в Невинномиську побудований новий шляхопровід, протяжність моста становить 1,1 кілометра, а вся розв'язка досягає 3 кілометри. На шляхопроводі організовані чотири смуги для автотранспорту і два тротуари, а сам він перетинає п'ять залізничних колій, найбільший в Ставропольському краї шляхопровід. Шляхопровід побудований через залізницю Невинномиськ-П'ятигорськ, Невинномиськ-Москва, в районі вулиць Степової і Революційної. Відкриття відбулося 27 грудня 2019 року.

Охорона здоров'я[ред. | ред. код]

Мережа медичних закладів міста представлена 7 лікувально-профілактичними закладами.

 • ГБУЗ СК міська лікарня Невинномиська ГБУЗ СК Стоматологічна поліклініка Невинномиська
 • ГБУЗ СК»Ставропольська Крайова клінічна спеціалізована психіатрична лікарня №1. Невинномиська філія
 • ГБУЗ СК "Крайовий клінічний протитуберкульозний диспансер"» Невинномиська філія
 • ГКУЗ СК "Дитячий крайовий санаторій" Журавлик»
 • АНМО "Ставропольський крайовий клінічний консультативно-діагностичний центр",
 • Невинномиська філія
 • НУЗ "Вузлова поліклініка на станції Ставрополь" ВАТ "Російські залізниці", поліклініка №2
 • У 2019 році на підставі розпорядження Уряду Ставропольського краю 7 медичних установ міста були реорганізовані шляхом приєднання до ГБУЗ СК «Міська лікарня» р. Невинномиська (Міська лікарня №2, Дитяча міська лікарня, Міська поліклініка №1, Міська поліклініка №2, Станція швидкої медичної допомоги, Невинномиськ міський лікувально-реабілітаційний центр, Невинномиськ міський лікарсько-фізкультурний диспансер).

Структура установи представлена п'ятьма основними підрозділами (поліклініка, лікарня № 1, лікарня № 2, Дитяча лікарня, Станція швидкої медичної допомоги) в тому числі шкірно-венерологічним диспансерним відділенням, пологовим будинком, жіночою консультацією, а також діагностичними, лабораторними та іншими допоміжними службами.

В даний час в рамках федеральної програми модернізації охорони здоров'я інтенсивно проводяться капітальні та поточні ремонти будівель лікувальних установ, закуповується сучасне медичне та господарське обладнання. В рамках федеральної програми по зниженню смертності від серцево-судинних захворювань і надання своєчасної, ефективної, доступної медичної допомоги хворим з порушенням мозкового кровообігу і гострим інфарктом міокарда в ГБУЗ СК «міська лікарня» м Невинномиська було відкрито первинне судинне відділення.

Крім того, в місті здійснюють свою роботу Приватні клініки та центри:

Поруч з Невинномиському в селах Казьминское і Воронезьке є цілющі термальні джерела.

Спорт[ред. | ред. код]

СКК "Олімп-Арена" в Невинномиську
 • Спортивно-культурний комплекс "Олімп-Арена". Побудований в 90-х роках XX століття. Після масштабної реконструкції, що завершилася в 2019 році, «Олімп-Арена» став найсучаснішим спортивним комплексом на півдні Росії з інфраструктурою, що дозволяє приймати змагання міжнародного рівня[14].
 • Басейн. Дитячо-Юнацька Спортивна Школа Рекорд.
 • Стадіон НГГТІ (колишня назва Хімік).
 • Стадіон «Спортивне ядро» (Вовняник). Домашній стадіон футбольної команди "Невинномиськ", до недавнього часу брала участь в чемпіонаті Ставропольського краю. За нестачею коштів команда була зняла з чемпіонату СК і зараз виступає в чемпіонаті Кочубеївського району.
 • Дитяча футбольна команда Веста. Базується в будівлі ліцею № 6.

Економіка[ред. | ред. код]

Місто Невинномиськ відноситься до монопрофільних муніципальних утворень Російської Федерації зі стабільною соціально-економічною ситуацією[15] та, починаючи з 2017 року, входить в десятку кращих моногородов Росії[16].

22 грудня 2017 року, згідно з Федеральним законом «Про територіях випереджаючого соціально-економічного розвитку Російської Федерації», Уряд РФ ухвалило створити в межах мономіста територію випереджаючого соціально-економічного розвитку «Невинномиськ» з метою диверсифікації економіки, зниження залежності від містоутворюючого підприємства, підвищення інвестиційної привабливості міста, створення нових робочих місць, залучення інвестицій[17].

За підсумками 2018 року мономісто Невинномиськ увійшло до Топ-10 лідерів щорічного рейтингу мономіст[18]. Рейтинг комплексно оцінює активність та ефективність роботи органів місцевого самоврядування, рівень розвитку МСП, міської економіки та міського середовища. Щорічний рейтинг мономіст вперше сформовано в рамках реалізації заходів програми «Комплексний розвиток мономіст» (2016-2018 рр..).

Промисловість

Містоутворюючі підприємства: АТ «Невинномиськ азот», АТ «Арнест» (відкрито 28 червня 1971 року як Невинномиськ завод побутової хімії, видав першу продукцію 26.03.1971 року[19]). Також до великих підприємств є: філія» Невинномиська ГРЕС «ПАТ» Енел Росія«, філії ПАТ» РусГідро — Каскад кубанських ГЕС«, завод вимірювальних приладів» Енергоміра (ФІЛІЯ ЗАТ «Електротехнічні заводи»Енергоміра).

Станом на 11 липня 2020 року статус резидента ТОСЕР мають 13 організацій:

 • ТОВ "Казьминський молочний комбінат — інвестпроект «Будівництво молочного комбінату потужністю 50 тонн сирого молока в зміну»;
 • ТОВ "Євродом" - інвестпроект «Виробництво виробів з пінополістиролу»;
 • ТОВ "Ремуніверсал" - інвестпроект «створення виробництва змінного інструменту для випуску аерозольних балонів»;
 • ТОВ «Алюмар "- інвестпроект «організація імпортозамінного виробництва високоякісних рондолей на території Ставропольського краю»;
 • ТОВ "Аеробалл" - інвестпроект «створення сучасного експортоорієнтованого виробництва алюмінієвих балонів»;
 • ТОВ " МОК "- інвестпроект Організація виробництва кондитерського обладнання та садових меблів у м. Невинномиську;
 • ТОВ "НКФ — - інвестпроект «Організація виробництва кондитерських виробів у м. Невинномиську»;
 • ТОВ "Дитячі майданчики" - інвестпроект: Дитячі ігрові майданчики;
 • ТОВ "Ставропольська Фруктова Долина — інвестпроект «Закладка інтенсивного фруктового саду на території Ставропольського краю»;
 • ТОВ "Велес — інвестпроект" розвиток швейного виробництва на території міста Невинномиська Ставропольського краю»;
 • ТОВ Золотий берег - інвестпроект створення оздоровчого комплексу Золотий берег в м. Невинномиську.
 • Кондідетерська фабрика Невинномиська.
 • Фруктосховище міста Невинномиська.
 • Компанія Стіл-СОФТ - передбачає організацію нового виробництва інженерних засобів охорони територій.
Інші підприємства
 • Філія ПАТ РусГідро - Каскад кубанських ГЕС
 • Філія» Невинномиська ГРЕС - ПАТ Енел Росія»
 • ЗІП «Енергоміра» ФІЛІЯ ЗАТ "Електротехнічні заводи" Енергоміра
 • ТОВ «Газпром трансгаз Ставрополь» Невинномысское ЛПУМГ
 • АТ Залізобетон»
 • ВАТ Невинномиський електромеханічний завод»
 • ТОВ Невинномиський хлібокомбінат
 • ТОВ Невинномиський маслоекстракційний завод
 • ТОВ Птахокомбінат.
Регіональний Індустріальний парк

У 2010 році в місті створено Індустріальний парк[20] площею 804,4 га. Індустріальний парк забезпечений усім необхідними комунікаціями (електропостачання, теплопостачання, газопостачання, водопостачання та водовідведення). Станом на 01 січня 2020 року освоєно 50% території парку. Станом на 2020 рок статусом резидента Ріп володіють 10 підприємств:

 • ТОВ "СтавСталь" з інвестиційним проектом Металургійний завод СтавСталь»;
 • ТОВ "Термінал" з інвестиційним проектом розвиток і модернізація логістичного комплексу Термінал»;
 • ТОВ "Невинномиський профіль" з інвестиційним проектом " Виробництво гнутих оцинкованих металевих профілів методом холодного профілювання»;
 • ТОВ "ПК Будмонтаж Південь" з інвестиційним проектом " Комплекс з виробництва сухих будівельних сумішей»;
 • ТОВ "Невинномиський радіаторний завод «з інвестиційним проектом»Будівництво Невинномиського радіаторного заводу. 19 Грудня 2016 року відкрито першу чергу підприємства з виробництва алюмінієвих радіаторів опалення.
 • ТОВ "АЛЬП" з інвестиційним проектом "перший етап" Виробництво магнієвої продукції, фосфатно-магнієвих та розчинних мінеральних добрив за екологічно чистими безвідходними технологіями»;
 • ТОВ "Єврохім-Термінал Невинномиськ" з інвестиційним проектом "розподільний центр (ХАБ) мінеральних добрив, насіння та засобів захисту рослин у м. Невинномиськ»;
 • ТОВ "Ставропольська Фруктова Долина" з інвестиційним проектом "Закладка інтенсивного фруктового саду на території Ставропольського краю»;
 • ТОВ «Агро компанія-Південь» з реалізацією масштабного інвестиційного проекту "будівництво першої, другої і третьої черг тепличного комплексу з виробництва плодоовочевої продукції захищеного грунту, площею 60,7 га, розташованого в Ставропольському краї поблизу міста Невинномиськ»;
 • ТОВ "Крон «з інвестиційним проектом» розвиток виробництва сендвіч-панелей і фасонних виробів".
 • ТОВ «Невинномиськ гідрометалургійний завод».

Від міста розпочинається Невинномиський канал.

Пам'ятки монументального мистецтва[ред. | ред. код]

Обеліск "Вічна слава", встановлений на честь 50-річчя Радянської влади
 • Пам'ятник В. І. Леніну. 1958 р.
 • Пам'ятник І.А. Кочубею. 1959 р.
 • Пам'ятник В. І. Леніну. 1957 р.
 • Пам'ятник А. М. Горькому. 1958 р.
 • Пам'ятник Д.І. Менделєєву. 1960 р.
 • Пам'ятник Г. М. Кржижановському. 1976 р.
 • Пам'ятник Герою Радянського Союзу Т. Н. Підгірному. 1975 р.

Міста-побратими[ред. | ред. код]

Люди[ред. | ред. код]

В місті народився Шпак Анатолій Петрович — вчений у галузі фізики твердого тіла, академік НАН України.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Постанова Уряду Російської Федерації від 22 грудня 2017 року №1606 "Про створення території випереджаючого соціально-економічного розвитку Невинномиськ" // 22.12.2017 г. Архів оригіналу за 7 січня 2018. Процитовано 6 січня 2018. 
 2. Дума Ставропольського краю - Містам Невинномиську та П'ятигорську присвоєно почесні звання. www.dumask.ru (ru-ru). Архів оригіналу за 1 листопада 2020. Процитовано 29 жовтня 2020. 
 3. Найбільшу кількість осіб, одночасно стоять в планці в світі. knigarekordovrossii.ru. Архів оригіналу за 23 грудня 2019. Процитовано 23 грудня 2019. 
 4. Світовий рекорд по планці встановили в Невинномиську. Архів оригіналу за 23 грудня 2019. Процитовано 23 грудня 2019.  Проігноровано невідомий параметр |сайт= (довідка)
 5. Від Невинної гори до ріки Невинної. Архів оригіналу за 3 серпня 2018. Процитовано 3 серпня 2018. 
 6. Рішення Думи міста Невинномиська від 30 травня 2007 року № 268-27 " Про затвердження Положення про герб муніципального освіти міського округу-міста Невинномиська Ставропольського краю Російської Федерації. logo.nevadm.ru (рос.). Архів оригіналу за 11 липня 2020. Процитовано 25 серпня 2019. 
 7. Дума міста Невинномиська V скликання. Офіційний сайт Думи міста Невинномиська Ставропольського краю. Архів оригіналу за 17 жовтня 2019. Процитовано 2020-02-03/deadlink = no. 
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 липня 2020. Процитовано 11 липня 2020. 
 9. [www.kdc-rodina.nevinsk.ru Родина] Перевірте схему |url= (довідка). Архів [www.kdc-rodina.nevinsk.ru оригіналу] Перевірте схему |url= (довідка) за 12 червня 2010. Процитовано 15 листопада 2012. 
 10. [www.nsklib.ua Центральна міська библиотека] Перевірте схему |url= (довідка). Архів оригіналу за 15 жовтня 2012. Процитовано 4 вересня 2012. 
 11. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою 6VdPrvZ01 не вказано текст
 12. Історико-краєзнавчий музей. Архів оригіналу за 6 червня 2014. Процитовано 4 вересня 2012. 
 13. [www.nevpark.ru Парки культури і відпочинку міста Невинномиська] Перевірте схему |url= (довідка). 
 14. (рос.). 2019-10-06 / publisher=ТАСС [https://tass.ru/v-strane/6968318 / title=на Ставропіллі після реконструкції відкрили спортивно-культурний комплекс https://tass.ru/v-strane/6968318 / title=на Ставропіллі після реконструкції відкрили спортивно-культурний комплекс]. Архів оригіналу за 7 жовтня 2019. Процитовано 8 жовтня 2019.  Текст «Олімп" » проігноровано (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)
 15. Розпорядження Уряду Російської Федерації від 29 липня 2014 року №1398-р «Про затвердження переліку мономіст». Офіційний сайт Уряду Російської Федерації. Архів оригіналу за 7 січня 2018. 
 16. Іванов а. / title = в десятку! / url = http://www.stapravda.ru/20170601/v_desyatku_luchshikh_monogorodov_rossii_voshel_nevinnomyssk_109187.html / date = 2017-06-01 / website = Ставропольська правда / archiveurl = https://web.archive.org/web/20170706135307/http://www.stapravda.ru/20170601/v_desyatku_luchshikh_monogorodov_rossii_voshel_nevinnomyssk_109187.html / archivedate = 2017-06-06.  Пропущений або порожній |title= (довідка)
 17. Постанова Уряду Російської Федерації від 22 грудня 2017 року № 1606 «Про створення території випереджаючого соціально-економічного розвитку „Невинномиськ“». Офіційний сайт Уряду Російської Федерації. Архів оригіналу за 7 січня 2018. 
 18. Моногород Котовськ увійшов до російського топ-10 за підсумками 2018 року. iz.ru (рос.). Архів оригіналу за 27 лютого 2020. Процитовано 29 лютого 2020. 
 19. Видав першу продукцію Невинномиськ завод побутової хімії. Архів оригіналу за 8 червня 2018. Процитовано 28 березня 2019. 
 20. про створення регіонального індустріального парку на території міста Невинномиська Ставропольського краю і Кочубеївського муніципального району Ставропольського краю. Розпорядження Уряду Ставропольського краю від 17 червня 2010 року № 251-рп. docs.cntd.ru. Архів оригіналу за 2017-12-11/deadlink = no. Процитовано 25 травня 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]