Непереносимість лактози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Непереносимість лактози
Класифікація та зовнішні ресурси
Lactose(lac).png
МКХ-10 E73
OMIM 223100
DiseasesDB 7238
MedlinePlus 000276
eMedicine med/3429 ped/1270
MeSH D007787

Непереноси́мість лакто́зи (гіполактазія) — нездатність організму засвоювати лактозу, основний цукор в молоці. Не те саме, що алергія до молока. Є симптомом багатьох хвороб травної системи.

Географічне поширення[ред. | ред. код]

Непереносимість лактози найчастіше трапляється серед азійського населення. Європейці та вихідці з Європи, (окрім східноєвропейських євреїв — ашкеназі), страждають від неї найменше.

Географічне поширення гіполактазії
Склянка молока

Патогенез[ред. | ред. код]

Для того, щоб лактоза потрапила в кров'яне русло, її потрібно розщепити на глюкозу та галактозу. А це відбувається лише за наявності ферменту, що називається лактаза. Проблема полягає в тому, що коли дитина підростає, організм починає виробляти менше лактази, тому через брак цього ферменту багато дорослих не переносить лактози.

Коли в організмі людини надходить з молоком або іншими молочними продуктами більше лактози, ніж може перетравитися, бактерії у товстій кишці перетворюють її на молочну кислоту та вуглекислий газ. Уже за 30 хвилин з'являються характерні симптоми: нудота, гострий біль, здуття та пронос.

Ступінь сприйняття лактози буває різний. Дехто може без жодних проблем випити пів склянки молока. А в іншого навіть ця незначна кількість викличе серйозні симптоми. Тому, аби визначити скільки людина може дозволити собі молока, їй слід починати з пів склянки. Слід зауважити, що хоча симптоми непереносимості лактози викликають дискомфорт, вони рідко коли загрожують здоров'ю.

Діагностика[ред. | ред. код]

Існує декілька способів встановити чи людина переносить лактозу, чи ні:

  • Тест на переносимість лактози
Пацієнт натще випиває рідину, що містить лактозу. Після чого робиться аналіз крові, щоб визначити, чи лактоза добре засвоюється.
  • Тест на вміст водню при видиху
Неперетравлена лактоза продукує різні гази, включаючи водень. З кишківника він потрапляє в кровообіг, а потім у легені й виводиться з організму з видихом.
  • Аналіз калу на кислотність
Неперетравлена лактоза продукує в товстій кишці кислоти, які можна виявити в калі.

Що їсти й чого уникати[ред. | ред. код]

До продуктів, які містять лактозу, належить молоко, морозиво, йогурт, масло та сир. Деякі фабрикати (торти, тістечка, каші та соуси до салатів) також можуть містити лактозу.

Однак, оскільки молоко є основним джерелом кальцію, брак цього мінералу в організмі може призвести до остеопорозу. Через це особи, які не переносять лактози, повинні споживати інші продукти, багаті на кальцій. До таких продуктів належать свіжі овочі: різні види капусти, особливо броколі, шпинат, а також мигдаль, сезамове насіння і риба з м'якими кістками, наприклад риби роду Сардина та лосось.

Якщо ви не переносите лактози, то не поспішайте повністю виключити зі свого раціону молоко та молочні продукти. Спробуйте визначити, скільки можете споживати, і не перевищуйте цієї міри. У твердих сирах та сирах з пліснявою менше лактози, тож існує велика ймовірність, що вони не зашкодять.

У йогурті стільки ж лактози, що й у молоці, однак дехто досить непогано його переносить. Головна причина та, що в йогурті містяться мікроорганізми, які утворюють фермент лактазу, що допомагає засвоїти лактозу.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. На підставі Пробудись! за 8 травня 2000, с. 26, 27