Непереносимість лактози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Непереносимість лактози
Lactose(lac).png
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 E73
OMIM 223100
DiseasesDB 7238
MedlinePlus 000276
eMedicine med/3429 ped/1270
MeSH D007787
CMNS: Непереносимість лактози на Вікісховищі

Непереноси́мість лакто́зи (гіполактазія) — нездатність організму засвоювати лактозу, основний цукор в молоці. Не те саме, що алергія до молока.

Географічне поширення[ред.ред. код]

Нетерпимість лактози найчастіше трапляється серед азіатського населення. Європейці та вихідці з Європи, (окрім східноєвропейських євреїв — ашкеназі), страждають від неї найменше.

Географічне поширення гіполактазії
Склянка молока

Опис проблеми[ред.ред. код]

Для того, щоб лактоза потрапила в кров'яне русло, її потрібно розщепити на глюкозу та галактозу. А це відбувається лише за наявності ферменту, що називається лактаза. Проблема полягає в тому, що коли дитина підростає, організм починає виробляти менше лактази, тому через брак цього ферменту багато дорослих не переносить лактози.

Коли в організмі людини надходить з молоком або іншими молочними продуктами більше лактози, ніж може перетравитися, бактерії у товстій кишці перетворюють її на молочну кислоту та вуглекислий газ. Уже через 30 хвилин з'являються характерні симптоми: нудота, гострий біль, здуття та пронос.

Ступінь сприйняття лактози буває різний. Дехто може без жодних проблем випити півсклянки молока. А в іншого навіть ця незначна кількість викличе серйозні симптоми. Тому, аби визначити скільки людина може дозволити собі молока, їй слід починати з півсклянки. Слід зауважити, що хоча симптоми непереносимості лактози викликають дискомфорт, вони рідко коли загрожують здоров'ю.

Діагностика[ред.ред. код]

Існує декілька способів встановити чи людина переносить лактозу, чи ні:

  • Тест на переносимість лактози
Пацієнт натще випиває рідину, що містить лактозу. Після чого робиться аналіз крові, щоб визначити, чи лактоза добре засвоюється.
  • Тест на вміст водню при видиху
Неперетравлена лактоза продукує різні гази, включаючи водень. З кишківника він потрапляє в кровообіг, а потім у легені й виводиться з організму з видихом.
  • Аналіз калу на кислотність
Неперетравлена лактоза продукує в товстій кишці кислоти, які можна виявити в калі.

Що їсти й чого уникати[ред.ред. код]

До продуктів, які містять лактозу, належить молоко, морозиво, йогурт, масло, та сир. Деякі фабрикати (торти, тістечка, каші та соуси до салатів) також можуть містити лактозу.

Однак, оскільки молоко є основним джерелом кальцію, брак цього мінералу в організмі може призвести до остеопорозу. Через це особи, які не переностять лактози, повинні споживати інші продукти, багаті на кальцій. До таких продуктів належать свіжі овочі: різні види капусти, особливо броколі, шпинат, а також мигдаль, сезамове насіння і риба з м'якими кістками, наприклад сардина та лосось.

Якщо ви не переносите лактози, то не поспішайте повністю виключити зі свого раціону молоко та молочні продуки. Спробуйте визначити, скільки можете споживати, і не перевищуйте цієї міри. У твердих сирах та сирах з пліснявою менше лактози, тож існує велика ймовірність, що вони не зашкодять.

В йогурті стільки ж лактози, що й у молоці, однак дехто досить непогано його переносить. Головна причина та, що в йогурті містяться мікроорганізми, які утворюють лактазу, що допомагає засвоїти лактозу.[1]

Джерела[ред.ред. код]

  1. На підставі Пробудись! за 8 травня 2000, с. 26, 27


симптом Це незавершена стаття про симптом хвороби.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
захворювання Це незавершена стаття про хворобу, синдром або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.