Нур ад-Дін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Нур ад-Дін (*1116, Мосул - † 15 травня 1174, Дамаск)— емір Халеба та Дамаска.

Після вбивства Зангі його держава розпалася. Мосульці оголосили своїм еміром сина небіжчика Газі, а халебці присягнули молодшому — Нур ад-діну. Проте брати не пішли війною один на одного. Кожен займався своїми справами. Для Нур ад-Діна війна з християнами стала головною справою його життя. У 1150 році він завоював залишки графство Едеського та взяв Афамію. Слід за тим виконав мрію померлого батька — приєднав Дамаск до своїх володінь. У 1154 році його армія взяла в облогу і через декілька місяців з допомогою зрадника-раїса (голови міської воєнної влади) заволоділа ним. Емір зробив Дамаск своєю столицею.

Нур ад-діну по праву належать найвеличніші заслуги в боротьбі з хрестоносцями. По-мудрому оцінив сили лицарів у чесному, правильному бою, він старався якомога менше вступати у великі битви. Так емір постійно тримав хрестоносців у напрузі, тим самим послаблюючи ворога з кожним днем.Проте на це пішло багато зусиль, оточити ворога своїми володіннями. У 1162 році королвський стіл у Єрусалимі зайняв Амальрих, який почав війну проти Фатимідів. Останні звернулися за допомогою до Нур ад-діна У 1164 році емір відправив у Єгипет армію під керівництвом курда Ширкуха. У 1169 році Ширкух помер, і в цій країні заснувався його небіж Салах ад-Дін. У 1171 році він скинув останнього фатимідського султана і фактично зайняв його місце, тим самим поклав початок династії Айюбідів. Цей успіх кардинально змінив ситуацію на Близькому сході і став страшним ударом для хрестоносців. Після цього хрестоносці більше не змогли відновити своє міцне господарювання у Святій Землі.

Цікавинки

Відомо, що Нур ад-дін був мав дуже рідкісний для правителя дар — відчуття справедливості. Розповідають, що один із його підданих притягнув еміра до суду. Нур ад-Дін навіть не тільки представ перед суддями, але й підкорився їхньому рішенню.

Джерела[ред.ред. код]

Величайшие монархи мира. К. В. Рыжов