Нур ад-Дін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нур ад-Дін Махмуд Зангі
араб. نور الدين محمود زنكي
Nur ad-Din Zangi2.jpg
Емір Дамаска та Алеппо
Початок правління: Халеб - 1146 Дамаск - 1156
Кінець правління: 1174
Попередник: Імад ад-Дін Зангі
Наступник: Ас-Саліх Ісмаіл
Дата народження: 1116
Місце народження: Мосул
Країна: Сирія
Дата смерті: 1174
Місце смерті: Дамаск
Дружина: Ісмат ад-Дін Хатун
Діти: Ас-Саліх Ізмаїл
Династія: Зангіди
Батько: Імад ад-Дін Зангі

Нур ад-Дін (1116, Мосул — 15 травня 1174, Дамаск) — емір Халеба та Дамаска з династії Зангидів.Був другим сином Імад ад-Діна від якого й успадкував престол. Нур ад-Дін відомий в історії своїми війнами з хрестоносцями.

Він ознаменував своє правління запровадженням суннітського ісламу і справедливості на землях Леванту та Египту.


Його витоки та початок правління[ред.ред. код]

Рід Зангі на початку правління[ред.ред. код]

Рід Зангі належав до сельджуків.Дід Нур ад-Діна Ак-Сункар аль-Хаджиб був військовим поруч із Меліком-шахом І [1].Згодом Ак-Сункар аль-Хаджиб у 1087 році був призначений атабеком Халеба за військові заслуги перед шахом.Але після смерті Меліка-шаха І, стався бій між Татушем І та Ак-Сункаром аль-Хаджибом, у якому останного було взято у полон та вбито.Його наступником став Імад ад-Дін,якому було 10 років на момент вбивства батька. За хоробрість та військові здобутки Імад ад-Дін отримав від сельджуцького султана Мухаммада статус у 1127 році статус еміра Мосула.За своє правління він розширив свої землі,але був убитий слугою під час сну.

Про Нур ад-Діна[ред.ред. код]

Нур ад-Дін Махмуд Зангі народився на світанку в неділю у місяць шавваль,та є другим сином Імада ад-Діна після Сайф ад-Діна. Нажаль,історичні джерела нічого не повідомляють про генезис Нур ад-Діна та його юність.Відомо лише що він ріс під опікою батька й став командуючим під його ж керівництвом. Одружився Нур ад-Дін у 1146 році з Ісмат ад-Дін Хатун, яка була дочкою Муін ад-Діна - правителя Дамаска.Згодом, він став батьком двох синів та однієї дочки.Але молодший син помер ще в маленькому віці,тож наступником став старший - Ас-Саліх Ісмаїл.

Емір Халеба[ред.ред. код]

Після вбивства Зангі його держава розпалася на дві частини: мосульці оголосили своїм еміром старшого сина небіжчика Газі, а халебці присягнули молодшому — Нур ад-діну. Проте брати не пішли війною один на одного. Кожен займався своїми справами. Для Нур ад-Діна війна з християнами стала головною справою його життя [2]. Майже відразу після того,як він почав своє правління,Нур ад-Дін напав на князівство Антіхотії,захопивши кілька замків на півночі Сирії.З метою посилення "мусульманського" фронту проти хрестоносців,Нір ад-Дін у 1146 році підписав двусторонній договір із Муіном ад-Діном;в рамках цієї угоди,він одружився з дочкою Муін ад-Діна. Дует Муін ад-Дін та Нур ад-Дін зміг осадити місто Босра,а вже у 1148 році,коли Другий хрестовий похід прибув до Сирії,вони змогли задати поразки хрестоносцям.У наступних потім боях з хрестоносцями Нур ад-Дін здобув ряд значних перемог.

Об`єднання та розширення земель[ред.ред. код]

Нур ад-Дін скористався провалом хрестоносців та у 1149 році почав наступ на теріторії,де панує замок Харіма. У 1150 році він завоював залишки графство Едеського та взяв Афамію. Слід за тим виконав мрію померлого батька — приєднав Дамаск до своїх володінь. У 1154 році помер емір Дамаска Муін ад-дін і Нур ад-дін став правити цим містом. Таким чином, Нур ад-дін став єдиним лідером Сирії і після цього часу цілеспрямовано прагне об'єднати під своєю владою мусульманський Близький Схід [3]. Нур ад-діну по праву належать найвеличніші заслуги в боротьбі з хрестоносцями. По-мудрому оцінивши сили лицарів у чесному, правильному бою, він старався якомога менше вступати у великі битви. Так емір постійно тримав хрестоносців у напрузі, тим самим послаблюючи ворога з кожним днем. Проте на це пішло багато зусиль, оточити ворога своїми володіннями. У 1158 хрестоносці завдали Нур ад-Діну поразку біля Тиверіадського озера. Тоді він змушений був укласти мирний договір з хрестоносцями і єрусалимським королем Балдуїном III.

Панування в Египті[ред.ред. код]

У Єгипті в той період правив халіф аль-Адід з династії Фатімідів, проте реальна влада з кінця XI століття концентрувалася в руках візирів халіфа.Візир Шавер - був переможений своїм суперником Діргамом і втік до Дамаску, де просив допомоги у Нур ад-Діна.Він послав до Єгипту військо на чолі з Асад ад-Діном і Шавер знову став візіром [4]. 1163 року Нур ад-Дін зазнав поразки від хрестоносців на чолі з єрусалимським королем Аморі І в битві.У наступному 1164 році Шавер змовився з королем Аморі I проти Нур ад-Діна. Хрестоносці змогли вигнати війська Асад ад-Діна з Єгипту до Сирії [5],взявши в облагу Більбейс.Але ні Нур ад-Дін,ні Асад ад-Дін не збиралися здаватися. 1166 році Нур ад-Дін послав Асад ад-Діна в Египет і Аморі І пішов за ним,ставши табором поблизу Каїра. Шавар знову вступив в союз з хрестоносцями. Асад ад-Дін розташувався на протилежному боці Нілу. [6]

Після нерішучої битви Аморі І відступив до Каїра, а Асад ад-Дін відправився на північ, щоб захопити Олександрію. Хрестоносці, спираючись на пізанський флот, взяли в облогу війська Асад ад-Діга в Олександрії. За результатами мирних переговорів Олександрія була передана Аморі І, проте він не міг залишатися в місті і повернувся в Єрусалим, отримавши данину. Тож спроба Асад ад-Діна захопити Олександрію 1167 року провалилася: об'єднані війська фатимідів та Аморі I не можна було здолати. Але в наступному році хрестоносці взялися грабувати свого багатого союзника і халіф аль-Адід попросив у листі у Нур ад-Діна захистити мусульман Єгипту. У 1169 році Асад ад-Дін взяв Єгипет, стратив Шавера і прийняв титул великого візира. Так держави хрестоносців виявилися в кільці володінь Нур ад-Діна Махмуда ібн Зангі і не могли більше грати на протиріччях мусульман.

У 1169 році Ширкух помер, і в цій країні заснувався його небіж Салах ад-Дін.

У 1171 році він скинув останнього фатимідського султана і фактично зайняв його місце, тим самим поклав початок династії Айюбідів. Цей успіх кардинально змінив ситуацію на Близькому сході і став страшним ударом для хрестоносців. Після цього хрестоносці більше не змогли відновити своє міцне господарювання у Святій Землі.

Смерть Нур ад-Діна та його наслідники[ред.ред. код]

Нур ад-Діна турбувало посилення влади Салах ад-Діна, який оголосив себе в 1171 році султаном і причетного, за деякими чутками, до смерті халіфа аль-Адіда. Емір став готуватися до збройного зіткнення зі своїм васалом, але на початку 1174 року помер через лихоманку від перітонзіллярного абсцесу [7]. Помер Нур ад-Дін Махмуд Зангі у віці 59 років в цитаделі Дамаска.Але згодом був перехований в Нур ад-Дін Мадраса,де й перебуває досьогодні.

Його молодший син Ас-Саліх Ісмаїл став його законним спадкоємцем, і Салах ад-Дін оголосив себе його васалом, хоча він дійсно планував об'єднати Сирію і Єгипет під його власним ім`ям.Він одружився з удовою Нур ад-Діна, уражав інших претендентів на престол і взяв владу в Сирії в 1185 році, нарешті,виконавши заповітну мрію Нур ад-Діна.

Нур ад-Дін та Салах ад-Дін[ред.ред. код]

За думкою Ісаака Фільштинського, розрив між Нур ад-Діном та Салах ад-Діном стався саме в той момент,коли останній отримав права на правління в Египті [8].А почався розрив ще тоді,коли був затриманий на проповіді халіфату Аббасидів у Багдаді.Хоча це дві різні людини з абсолютно несхожими один на одного характерами,але в історії вони доповнили один одного.Адже саме Нур ад-Дін перетворив мусульманський світ в силу, здатну перемогти хрестоносців, а його політичний спадкоємець Салах ад-Дін став тим, хто зірвав плоди перемоги.


Примітки[ред.ред. код]

  1. كمال الدِّين بن العديم (2005). بغية الطلب في تاريخ حلب صفحة
  2. К.Рижов(1999) "Всі монархи світу:мусульманський Схід"
  3. А.Доманін(2005) "Хрестові походи під знаменням хреста"
  4. А.Володимерський (2013) "Салах ад-Дін переможець хрестоносців"
  5. Е.Лавісс та А.Рамбо(2005) "Епоха хрестових походів"
  6. Баха ад-Дін (1230) "Салладін"
  7. C.E.Bosworth(1995) "The Encyclopaedia of Islam"
  8. І.Фільштинський(2005) "Араби та халіфат"