Ніколо Аматі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ніколо Аматі
Nicolò Amati by Jacques-Joseph Lecurieux.jpg
Народився 3 вересня 1596(1596-09-03)
Кремона, Італія Італія
Помер 12 квітня 1684(1684-04-12) (87 років)
Кремона, Італія
Громадянство Італія
Національність італієць
Ім'я при народженні Ніколо Аматі
Діяльність скрипаль,
вчитель
Конфесія християнство
Niccolò Amati - Контрабас

Ніко́ло Аматі́ (*3 грудня 1596, Кремона , Італія — †12 квітня 1684) — найвидатніший представник славної сім'ї італійських майстрів смичкових інструментів, учитель відомих Андреа Гварнері і Антоніо Страдіварі.

Кремона[ред.ред. код]

Біографія[ред.ред. код]

Батьком Аматі був Джіроламо (Ієронімус) Аматі — син Андреа Аматі, засновника скрипкової школи. Вся сім'я жила і працювала у Кремоні. Ніколо — найвідоміший представник сімейства.

Аматі суттєво вдосконалив тип скрипки, створеної попередниками. У скрипках збільшеного формату (364—365 мм) так званих Grand Amati, він посилив звучання і зберіг м'якість та ніжність тембру. Його роботи вражають і досконалістю форм, і досконалістю звуку. Лак золотисто-жовтий з легким коричневим відтінком, іноді червоний. Чудово виконані і віолончелі Ніколо Аматі. Скрипок та віолончелей, створених найвідомішим з майстрів Аматі Ніколо на сьогодні збереглося трохи більше 20.

Одним з його учнів був його син Джіроламо Аматі 2-й (16491740). Але він не виправдав надій батька і при ньому знаменита скрипкова школа була закрита.

Ніколо Аматі помер в Кремоні, Італія, 12 квітня 1684.

Ніколо Аматі та «Візит до Мінотавра»[ред.ред. код]

Несподівано в СРСР Ніколо Аматі став одним з героїв детективної кінострічки. Був надрукований роман братів Вайнерів з незвичною назвою, що відсилала читача до Стародавньої Греції і міфів, які багато хто забув. Мінотавр - потворна істота з людським тулубом і головою бика. В самій кінострічці він так і не з'явиться, але злочинність в суспільстві справжня персоніфікація Мінотавра. Не менш потворною стає і людина-злочинець, людина, що має в собі власного Мінотавра і дає йому змогу виїсти себе зсредини.

По роману і створили фільм. Кінострічка має дві сюжетні лінії: одна - детектив кінця 1980-х років, періоду кризи СРСР; друга - провінційна Італія 17 століття і майстри скрипок. Пограбована квартира відомого музиканта стала приводом для розслідування, адже йшлося про крадіжку надзвичайно коштовної речі - скрипки Страдіварі. Уславлений італійський майстер якраз навчався у Ніколо Аматі. Ролю старого і мудрого як філософ Сократ майстра, Ніколо Аматі, і доручили актору Плятту Ростиславу Яновичу.

Ніколо Аматі-Ростіслав Плятт[ред.ред. код]

Відстань у 350 - 400 років накладає свою сумну печатку на постаті далекої епохи і на біографії особ. Має свою печатку маловідомості і Фантазійності в кінострічці і життєпис Страдіварі, і життєпис Ніколо Аматі. Але майже головна культурна теза « Геній і злочинність - не сумісні » - добре засвоєна авторами фільму і акторами.І добре доведена ними в фільмі.

За повсякденний труд, натхнення і створення досконалих музичних інструментів автори фільму і глядачі прощають Аматі і багатство, і недоліки особи. А сцени з монологами Ніколо Аматі-Ростіслава Плятта відкривають унікальну людину, яка тільки і могла створити унікальні музичні інструменти. В кінострічці знайшлося місце і для сцени похорон Ніколо Аматі.І смерть Ніколо Аматі стала втратою не тільки для вдячних учнів і знайомих, а й втратою для суспільства.

Смерть забрала в свій час і Аматі, і Ростіслава Плятта. Але їм обом є пам'ятник в призабутому фільмі з незвичною назвою, що відсилає і в часи Стародавньої Греції, і в Італію 17 століття, і в 1980-ті, що стали надбанням мистецтва і історії.

Див. також[ред.ред. код]

Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.