Німеччина в 1945—1949 роках

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор окупованої Німеччини (Бізонії та Тризонії) в 1946–1949 рр.
Мапа поділу Німеччини протягом 1945–1949 рр.

Німеччина в період між 1945 та 1949 роками переживала період окупації союзниками по Антигітлерівській коаліції, який також відомий як «нульові роки». Цей період характеризувався повоєнними реформами в Німеччині, що тоді не була єдиною державою, а складалася з 4 зон окупації: Американської, Британської, Радянської та Французької. Завершився період «нульових років» утворенням двох німецьких держав: ФРН (23 травня 1949) та НДР (7 жовтня 1949).

Схема поділу Німеччини після Другої Світової Війни

Історія[ред.ред. код]

Після Другої світової війни питання долі Німеччини було одним з центральних під час обговорення главами держав-учасниць Антигітлерівської коаліції шляхів повоєнного врегулювання. У ході війни Німеччина зазнала тяжких втрат: 13 млн загиблих (18% населення), промислове виробництво скоротилося до 30% порівняно з довоєнним рівнем, висока інфляція. За рішеннями Ялтинської і Потсдамської конференцій Німеччину було поділено на 4 зони окупації, Берлін на 4 сектори. Верховна влада належала урядам СРСР, США, Великої Британії, Франції. З командувачів окупаційних військ було утворено Контрольну Раду, яка у своїй діяльності керувалася союзницькими угодами та рішеннями Потсдамської конференції.

Уже влітку 1946 р. виявилися принципові розбіжності між західними державами і СРСР у вирішенні питання про майбутнє Німеччини. В грудні 1946 р. між Великою Британією і США була укладена угода про об'єднання їхніх зон окупації. Так виникла Бізонія (тобто «дві зони»). У лютому 1948 р. до цієї угоди приєдналася Франція, і Бізонія трансформувалася в Тризонію.

Тризонія приєдналася до «плану Маршалла». Було вирішено питання про скликання в Тризонії Установчих зборів для організації нової влади. Це відбулося без участі СРСР, представники якого вийшли зі складу Союзної контрольної комісії на знак протесту проти дій США і Великої Британії.

У трьох західних окупаційних зонах була проведена грошова реформа. Замість рейхсмарки, що майже повністю знецінилася, у червні 1948 р. була введена нова грошова одиниця — західнонімецька марка.

Після окупації[ред.ред. код]

  • Остаточний розподіл Німеччини відбувся в 1949 році.
  • У вересні 1949 р. було створено Федеративну Республіку Німеччини (ФРН).
  • У жовтні 1949 р. — Німецьку Демократичну Республіку (НДР).
  • Поділ Німеччини тривав 40 років (до 1990 р.)
  • У ФРН формувався режим західної демократії.
  • В НДР були проведені соціалістичні реформи.
  • Як і вся Німеччина, на чотири зони був розділений і Берлін. Його Східна частина (радянська зона окупації) стала столицею НДР, а західна (окупаційні зони США, Великої Британії та Франції) — самокерованою територією, економічно і політично пов'язаною з ФРН.

Див. також[ред.ред. код]


Deutschland Це незавершена стаття з історії Німеччини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.