Потсдамська конференція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Потсдамська конференція (Сталін, Трумен, Черчілль)

Потсдамська конференція — конференція керівників трьох союзних держав-переможниць у Другій світовій війні — СРСР, США, Великої Британії.
Відбувалася від 17 липня до 2 серпня 1945 року.
У роботі конференції брали участь Голова Ради Народних Комісарів СРСР Йосип Сталін, Президент США Гаррі Трумен, Прем'єр-міністри Великої Британії Вінстон Черчилль та Клемент Еттлі.
На ній були прийняті рішення про денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі, про вступ СРСР у війну проти Японії та розглянуті інші питання.

Від імені глав урядів Великобританії, США, Китаю була виголошена Потсдамська декларація, яка вимагала капітуляції Японії. Японський уряд відхилив цю вимогу.
2 серпня Потсдамська конференція завершила свою роботу.

Сталін, Рузвельт, Черчіль

Потсдамська конференція мала дуже важливе міжна­родне значення. По-перше, вона врегулювала найскладніші міжнарод­ні проблеми, пов'язані з ліквідацією наслідків війни в Європі. По-друге, конференція продемонструвала можливість досягнення єдності великих держав антигітлерівської коа­ліції в мирний час, як і в роки війни. По-третє, рішення Потсдамської конференції стали програмою післявоєнного устрою Європи.

Принципи мирних договорів: демілітаризація, денацифікація, декартелізація, демократизація

1.Узгоджені і схвалені загальні принципи окупаційної політики: денацифікація, демілітаризація, демократизація і декартелізація. Створення Міжнародного трибуналу для покарання головних воєнних злочинців. 2.Радянському Союзу передавалися території колишньої Східної Пруссії з містом Кенігсбергом. Кордони Польщі встановлювалися згідно з домовленостями на Ялтинській конференції. Підтверджувалися умови вступу СРСР у війну з Японією. Створення постійного органу – Раду міністрів закордонних справ ( США, СРСР, Великобританії, Франції, Китая) для узгодження питань, які мають спільний інтерес. РМЗС у першу чергу мала підготувати проекти мирних договорів з Італією, Болгарією, Румунією, Угорщиною і Фінляндією.

Рішення Потсдамської конференції:

 • програма "чотирьох Д" - денацифікація, демілітаризація, демократизація, декартелізація[1][2];
 • підтвердження прав постраждалих народів на одержання репарацій від Німеччини;
 • розподіл флоту Німеччини між СРСР, США та Великою Британією;
 • передача Польщі частини Східної Пруссії та території "вільного міста Данциг" (Гданськ);
 • передача Радянському Союзу міста Кенігсберг (Калінінград) і суміжної з ним території;
 • заснування Ради міністрів закордонних справ п'яти держав (СРСР, США, Великої Британії, Франції та Китаю);
 • опублікування Декларації урядів США, Британії та Китаю - вимога про беззаперечну капітуляцію Японії

Програма "чотирьох Д":

 • денацифікація - розпуск нацистських партій, гестапо, СС; передача суду всіх злочинців-нацистів;
 • демілітаризація - роззброєння Німеччини;
 • демократизація - демократизація у системі місцевого самоврядування та правосуддя; скасування всіх нацистських законів.
 • декартелізація - реструктуризація економіки Німеччини, обмеження з боку держави концентрації економічного потенціалу у вигляді картелів , синдикатів , трестів і інших видів монополістичних об'єднань.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Богатуров, А. История международных отношений 1945-2008. 
 2. Богатуров, А. История международных отношений 1945-2008.