Ольгерд Бульба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ольгерд Бульба
біл. Альгерд Бульба
Ім'я при народженніВітовт Станіславович Чиж
біл. Вітаўт Станіслававіч Чыж
ПсевдонімЯн Еленський
Ян Яленьський
Гідальго
Чижук Ошмянський
Народився1884
фільварок Антонишки, Ошмянський повіт, Віленська губернія, Російська імперія
Помер1939
Вільнюс
ГромадянствоРосійська імперія Російська імперія
Національністьбілорус
Діяльністьписьменник
публіцист
критик
громадський діяч
етнограф
Alma materНаціональний університет «Львівська політехніка»
Мова творівбілоруська
Magnum opus«Кількість слів про дівочий одяг на Білорусі» (1911)
БатькоСтаніслав Чиж

CMNS: Ольгерд Бульба у Вікісховищі

Ольгерд Бульба (біл. Альгерд Бульба; справжнє — Вітовт Станіславович Чиж (біл. Вітаўт Станіслававіч Чыж), 1884, фільв. Антонишки, Ошмянський повіт, Віленська губернія, тепер Островецький район, Гродненська область — 1939, Вільнюс; псевд.: Ян Еленський, Ян Яленьський, Гідальго, Чижук Ошмянський) — білоруський громадський діяч, етнограф, критик і публіцист.

Біографія

[ред. | ред. код]

Ольгерд Бульба народився у 1884 році в Ошмянському повіті, Віленської губернії. Навчався в гімназії у Варшаві. У грудні 1905 року заарештований і засуджений за агітацію проти царизму на Ошмянщині. Влітку 1906 року втік до Галичини. Закінчив Львівський політехнічний інститут (1910). Потім повернувся до Вільнюса. У 1908—1911 роках був членом редколегії «Наша нива». Свого часу був активістом Євангельської церкви, займався бізнесом. У 1920-х роках був чиновником Вільнюської польської адміністрації. З 1928 року — віцепрезидент Вільнюса[1].

Кар'єра

[ред. | ред. код]

Автор рецензій, алегоричних оповідань, статей про білоруське музичне життя. Друкувався в «Наша нива» під псевдонімами, з 1911 року друкувався в польських виданнях. Писав відгуки до збірки Янки Купали «Гусляр», «Пісні жалю» Якуба Коласа. Писав про суспільні погляди Вінцента Дуніна-Мартинкевича, його роль в історії білоруської літератури, про поезію Тараса Шевченка. Автор публікацій про постановки Білоруського музично-драматичного гуртка «Білоруська сюїта» Людомира Раговського, етнографічні статті про народні промисли, одяг.

Переклав білоруською мовою твори Миколи Лєскова, Григорія Данилевського, Леоніда Андреєва та ін.

Твори

[ред. | ред. код]
  • «Кілька слів про дівочий одяг на Білорусі» (біл. «Колькі слоў аб дзявочай апратцы на Беларусі») — Вільнюс, 1911.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Маракоў, Леанід. Чыж Вітаўт Станіслававіч. marakou.by (біл.). Рэпрэсаваныя літаратары, навукоўцы, работнікі асветы, грамадскія і культурныя дзеячы Беларусі. 1794-1991. Процитовано 15 жовтня 2011.

Література

[ред. | ред. код]