Опіум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Опіумні плантації

О́піум[2], о́пій[1] (лат. opium) — сильнодійний наркотик, що отримується з висушеного на сонці молочного соку, який добувається з недостиглих коробочок опійного маку (Papaver somniferum). Містить близько 20 алкалоїдів[3]. В традиційній медицині завдяки високому вмісту морфінових алкалоїдів використовувався як сильний знеболювальний засіб. Однак він швидко виклика́в наркотичну залежність і тепер застосовується лише як сировина для виробництва безпечніших знеболювальних препаратів (зокрема кодеїну).

Історія[ред. | ред. код]

Перші згадки опіуму відносяться до 300-х років до н. е. Опіум застосовувався в Стародавній Греції, його болезаспокійливі властивості згадував Гіппократ. Надалі (в 1-му тисячолітті н. е.) вживання опіуму поширилося на схід, в Індію, Китай. Пік вживання опіуму в Європі припав на кінець XIX століття.

Див. також: Опіумні війни

Виробництво[ред. | ред. код]

Нині основні посівні площі опійного маку зосереджені в т. зв. «Золотому трикутнику» (Північний Таїланд, Лаос, Бірма), а також в Афганістані.

За даними щорічної доповіді управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC), площа посівів опійного маку в Афганістані зараз перевершує плантації коки в Колумбії, Перу і Болівії, разом узятих, і становить 193 000 га. За прогнозами експертів, збір врожаю опіумного маку в 2007 році зросте до 8200 т — це у 2,4 раза більше, ніж у 2002 році, коли коаліційні війська НАТО почали бойові дії проти армії талібів. Водночас за даними ООН, у північній частині країни, що знаходиться під контролем проамериканського уряду, посіви маку скорочуються, а збір зернових зростає. У південних районах Афганістану, де сильні позиції «Талібану», складається протилежна ситуація[4].

У країнах СНД фірми, які вирощують мак або опіумний мак, повинні мати ліцензію.

Застосування[ред. | ред. код]

Зображення курців опію в «опіумній норі» в Іст-Енді, Лондон, 1874

Опіум служить сировиною для виробництва лікарських препаратів групи опіатів: кодеїну, морфіну, і наркотику — героїну.

В СРСР опійна настоянка (шлунковий засіб) була знята з виробництва в 1952 р. В наш час[коли?] виробляються тільки лікарські препарати на базі очищених алкалоїдів маку, а також їхніх напівсинтетичних похідних. Їхній продаж обмежений законодавством про обіг наркотичних засобів.

Термінологія[ред. | ред. код]

  • Кокнар (кукнар, кухнар, дулю, ханка) — подрібнені голівки опіумного маку, підготовлені для виготовлення настою; настій опійного маку; сушені голівки опіумного маку.
  • Лауданум (Laudanum) — опійна настоянка на спирту.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Відоме порівняння релігії з опіумом у Карла Маркса. Він має на увазі анестезувальні властивості опіуму. У контексті, ця фраза звучить так: «Релігійна вбогість є одночасно вияв справжньої вбогості і протест проти цієї справжньої вбогості. Релігія це зітхання пригнобленого створіння, серце безсердечного світу, подібно до того як вона — дух бездушних порядків. Релігія є опіум народу. Скасування релігії, як ілюзорного щастя народу, є вимога відмови від такого становища, яке потребує ілюзій».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Опій // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Опіум // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  3. Опіум (опій) [Архівовано 30 січня 2009 у Wayback Machine.] на Chat-behigh.org
  4. Від редакції: Біг мак // Ведомости, № 161 (1935), 29 серпня 2007

Посилання[ред. | ред. код]