Героїн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Героїн
Heroin - Heroine.svg
Систематична назва (5α,6α)-7,8-дідегідро-4,5-епокси-17-метилморфінан-3,6-діол діацетат
Інші назви Діацетилморфін, Діаморфін
Ідентифікатори
Номер CAS 561-27-3
Властивості
Молекулярна формула C21H23NO5
Молярна маса 369,42 г/моль
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Герої́н (діацетилморфін, діаморфін) — сильнодіючий напівсинтетичний наркотик, похідна морфіну, знеболюючий засіб, пригнічує центральну нервову систему. Білий (або з домішками — світлий сірувато-коричневий) порошок у вигляді дрібних кристаликів з неприємним запахом. Переважно гіркий на смак.

Синтез[ред.ред. код]

Отримують з морфіну за допомогою обробки оцтовим ангідридом або хлорангідридом оцтової кислоти. Із 10 кг опію отримують 1 кг героїну[1].

Застосування[ред.ред. код]

Близько 50 років (до 1925 р.) був офіційним лікарським засобом. В 1925 році Комітет Здоров'я Ліги Націй заборонив використання діацетилморфіну через його здатність викликати наркотичну залежність.

Існують сучасні наукові роботи, у яких доводять, що медичне застосування героїну може бути менш небезпечним, аніж використання морфіну як знеболювального лікарського засобу. Але практичного дозволу на таке використання досі не отримано.

Вживання[ред.ред. код]

Дослідження, подане у JAMA Psychiatry, вказує, що героїн вживають «білі чоловіки і жінки у віці від 20, які живуть у приміських і сільських районах (США)». У 1960-х використання опіатів було більш поширене серед молодих чоловіків[2]. Автори виявили, що вік споживачів героїну в 1960-х роках був у середньому 16,5 року й більшість становили чоловіки. Серед цієї групи 80 відсотків вживали героїн від самого початку їх зловживання наркотиками. Але нині середній вік споживачів героїну — 23 роки. Майже 90 відсотків користувачів (йдеться про останнє десятиліття) — білі, і понад 75 відсотків живуть за межами міських районів та вживають героїн за рецептом.

Виноски[ред.ред. код]

  1. МВД Казахстану
  2. The new face of heroin: Today's users different than decades ago

Див. також[ред.ред. код]