Острови у небі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Острови у небі
англ. Islands in the Sky
IslandsintheSky.jpg
палітурка першого видання
Жанр наукова фантастика
Автор Артур Кларк
Мова англійська
Опубліковано 1952
Видавництво Sidgwick & Jacksond

«Острови у небі» (англ. Islands in the Sky) — науково-фантастичний роман Артура Кларка для дітей та підлітків, опублікований у 1952 році.

Сюжет[ред. | ред. код]

Школяр Рой Малкольм переміг в телевізійній вікторині. Призом була подорож в будь-яке місце Землі. Рой давно мріяв про політ в космос, тому він з допомогою свого дядька-адвоката, використав особливість законодавства, щоб отримати подорож на Ближню станцію — висота 800 км над Землею.

Ближня станція є кінцевою для міжпланетних кораблів, що не можуть літати в атмосфері.

Прибувши на станцію, Рой знайомиться с командором Дойлом і стажерами, до яких його тимчасово приписують. Він знайомиться з життям на станції, призвичаюється до постійної невагомості, відвідує «Ранкову зорю» — перший космічний корабель, на якому люди облетіли Венеру, що був списаний і залишений біля Ближньої станції для тренувань стажерів. Також Рой взяв участь в зйомках фантастичного фильму, знімальну команду якого стажери через секретність зйомок спочатку прийняли за космічних піратів.

Потім, сховавшись на «Ранковій зорі», узяв участь у транспортуванні важкохворого пасажира із одного з прибулих лайнерів в Космічний госпіталь — медичну дослідницьку станцію на більш високій орбіті. Командор Дойл з декількома стажерами використали її, оскільки не було поблизу інших транспортних кораблів. В Космічному госпіталі команді Дойла організували екскурсію по станції, показали біофізичну лабораторію, де вчені в умовах невагомості вирощували гігантські екземпляри земних тварин, наприклад, гідр і мух-дрозофіл.

Назад стажери вертались на більш сучасному кораблі, капітан якого розказує стажерам про свою подорож на Меркурій. В результаті декількох інцидентів під час подорожі: спочатку заклинив кисневий клапан і екіпаж мало не задихнувся, потім пілот, на уважність якого вплинуло кисневе голодування, неправильно задав курс корабля, корабель вийшов на орбіту Місяця. З Місяця на орбіту їм закинули бак з паливом електромагнітною катапультою і корабель повернувся на навколоземну орбіту і пристикувався до однієї з ретрансляційних станцій, що дозволило Рою оглянути ще одну космічну станцію.

Потім Рой повертається на Ближню станцію, прощається зі стажерами і перебирається на Жилу станцію, на якій створена штучна гравітація для адаптації прибулих на Землю гостей із Марсу та космічних станцій. На Жилій станції він знайомиться з сім'єю марсіанських колоністів, що вертаються на Землю, щоб дати своїм дітям, народженим на Марсі, хорошу освіту. Разом з іншими пасажирами Рой вертається на Землю і відчуває, що в майбутньому, він помандрує на інші планети і минула подорож була тільки першим кроком в його мандрах.