2001: Космічна Одіссея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2001: Космічна Одіссея
Оригінал 2001: A Space Odyssey
Жанр науково-фантастичний роман / фантастика
Автор Артур Кларк
Мова Англійська
Написаний 1968
ISBN-10: 0-453-00269-2

2001: Космічна Одіссея — роман Артура Кларка, написаний в 1968 році. Роман є першою частиною тетралогії «Моноліт».

Сюжет[ред.ред. код]

В пролозі описано, як древня інопланетна цивілізація використовує пристрої у вигляді гранітного моноліта для дослідження планет у галактиці і прискорення еволюції життя на цих планетах.

Потім читач переноситься в 1999 рік, і з доктором Хейвудом Флойдом попадає на борт станції на Місяці. Науковці, досліджуючи магнітні поля, натрапили на загадковий моноліт в одному з метеоритних кратерів. Пізніше це місце назване «Магнітна Аномалія Тихо 1» або «ТМА-1». Утворення цікаве не лише магнітними полями, а й матеріалом з якого виготовлено об'єкт і пропорціями — розміри моноліта точно відповідають один до одного як 1:4:9.

Через 18 місяців, у 2001 році, у напрямку планети Юпітер вирушає експедиція для дослідження аномалії ТМА-2. Девід Боуман і Френсіс Пул — єдині члени екіпажу, які не знаходяться в анабіозі. Три інші члени екіпажу мають бути розбуджені як тільки експедиція досягне орбіти планети. Космічним кораблем «Діскавері 1» керує штучний інтелект ХАЛ-9000 («Електронний Обчислювальний Алгоритм», ориг. «HAL-9000»).

Під час польоту в контакт з ХАЛ-9000 вступає позаземний розум, який переконує його в недопустимості втручання. Комп'ютер виводить з ладу анабіозі капсули і вбиває членів екіпажу, які знаходяться в них. Також виводиться з ладу антена дальнього радіусу дії і зв'язок із Землею стає неможливим. Решта екіпажу намагається відновити контроль над кораблем. Френсіс Пул виходить у відкритий космос щоб полагодити антену, а Девід Боуман в решті решт виводить із ладу частину модулів «свідомості» штучного інтелекту.

Фатальним для людей стає здатність ХАЛ-9000 читати по губах. В результаті Френсіс Пул гине, корабель розгерметизовується. Девід Боуман рятується із допомогою капсули. Однак шансів на повернення в нього вже немає.

Космічний розум переносить Боумана через Всесвіт. Він стає «Дитям Зірок», безсмертним створінням, і повертається на Землю щоб допомогти людству розвиватися далі.

Серія[ред.ред. код]


книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.