2001: Космічна Одіссея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2001: Космічна Одіссея
Оригінал 2001: A Space Odyssey
Жанр фантастика
Автор Артур Кларк
Мова Англійська
Написаний 1968
Виданий 1968
ISBN-10: 0-453-00269-2
Нагороди Q20899118?
Наступник 2010: Одіссея Два

2001: Космічна Одіссея (англ. 2001: A Space Odyssey) — науково-фантастичний роман Артура Кларка, написаний в 1968 році. Роман є першою частиною тетралогії «Моноліт».

Сюжет[ред.ред. код]

В пролозі описано, як древня позаземна цивілізація використовує пристрої у вигляді гранітного моноліта для дослідження планет і прискорення еволюції життя на них. На Землі такий моноліт 3 млн років тому телепатично навчає пітекантропів володінню першими знаряддями праці.

Потім читач переноситься в 1999 рік, і з доктором Хейвудом Флойдом потрапляє на базу Клавій на Місяці. Науковці, досліджуючи магнітні поля, натрапили на загадковий моноліт в кратері Тихо, який назвали «Магнітна Аномалія Тихо 1» (англ. Tycho Magnetic Anomaly, TMA-1). Утворення цікаве не лише магнітними полями, а й матеріалом з якого виготовлено об'єкт і пропорціями — розміри моноліта точно відповідають один до одного як 1:4:9. При першому за 3 млн. років попаданні на моноліт сонячного проміння, він посилає радіосигнал в напрямку Япета.

У 2001 році, у напрямку Сатурна вирушає експедиція для дослідження аномалії ТМА-2. Девід Боуман і Френк Пул — єдині члени екіпажу, які не знаходяться в анабіозі. Три інші члени екіпажу мають бути розбуджені як тільки експедиція досягне орбіти планети. Космічним кораблем «Діскавері 1» керує штучний інтелект (англ. «HAL 9000»).

Під час польоту в контакт з HAL 9000 вступає позаземний розум, який переконує його в недопустимості втручання. Комп'ютер виводить з ладу анабіозні капсули і вбиває членів екіпажу, які знаходяться в них. Також виводиться з ладу антена дальнього радіусу дії і зв'язок із Землею стає неможливим. Решта екіпажу намагається відновити контроль над кораблем. Френк Пул виходить у відкритий космос щоб полагодити антену, а Девід Боуман в решті решт виводить із ладу частину модулів «свідомості» штучного інтелекту.

Фатальним для людей стає здатність HAL 9000 читати по губах. В результаті Френк Пул гине, корабель розгерметизовується. Девід Боуман рятується із допомогою капсули. Однак шансів на повернення в нього вже немає.

Космічний розум переносить Боумана через Всесвіт. Він стає «Дитям Зірок», безсмертним створінням, і повертається на Землю щоб допомогти людству розвиватися далі.

Див. також[ред.ред. код]