2010: Одіссея Два

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2010: Одіссея Два
Оригінал 2010: Odyssey Two
Жанр науково-фантастичний роман / науково-фантастичний роман
Автор Артур Кларк
Мова англійська
Написаний 1982
ISBN-10: 0-345-31282-1

2010: Одіссея Два — роман Артура Кларка, написаний в 1982 році. Роман є другою частиною тетралогії «Моноліт».

2001[ред.ред. код]

Науковці, досліджуючи магнітні поля, натрапили на загадковий моноліт в одному з метеоритних кратерів, «ТМА-1». У 2001 році, у напрямку планети Юпітер (в оригіналі — Сатурн, однак назва планети була змінена і в романі через складнощі екранізації) вирушає експедиція для дослідження аномалії ТМА-2. Космічним кораблем «Дискавері 1» керує штучний інтелект HAL 9000. Під час польоту в контакт з HAL 9000 вступає позаземний розум, який переконує його в недопустимості втручання. В результаті всі члени екіпажу окрім Девіда Боумана гинуть. Боуман стає «Дитям Зірок», безсмертним створінням.

2010: Сюжет[ред.ред. код]

У 2010 році на допомогу «Дискавері 1» вирушає космічний корабель «Олексій Леонов» із спільним радянсько-американським екіпажем на борту. Перед новою експедицією стоїть ряд питань: що трапилося із попередньою експедицією; загадкове повідомлення Девіда Боумана; дослідження моноліта на орбіті планети.

Також для дослідження моноліта відправляєтсья китайський космічний корабель «Шен». Під час дозаправки на супутнику «Європа» китайська експедиція гине від нападу невідомого об'єкта. Єдиний вцілілий член екіпажу передає по радіо подробиці.

Команда відновлює функціонування корабля «Дискавері 1» і вводить в дію штучний інтелект HAL 9000. Комп'ютер повідомляє всі подробиці попередньої експедиції а також мотивує свої дії, які привели до загибелі попереднього екіпажу.

В цей час Девід Боуман контактує з доктором Хейвудом Флойдом і просить його якомога швидше покинути орбіту Юпітера. Якщо ви пробудете тут більше 15 днів, каже він, то загинете. Моноліт ТМА-2, що тисячі років перебував на орбіті планети, переміщується до її поверхні. Вчені спостерігають дивовижне явище — замість одного моноліта з'являється два і їх кількість росте в геометричній прогресії.

Проблема швидкого виходу з орбіти — в магнітному полі планети. Космічний корабель може розвинути достатню тягу лише у певних положеннях на орбіті, в так званому «вікні». Команда «Олексія Леонова» вирішує використати другий корабель як ракетоносій однак штучний інтелект HAL 9000 бачить в цьому свою загибель. Його творець, інженер Чандра в довгій розмові переконує HAL 9000 допомогти врятуватися людям.

Юпітер починає перетворюватися на зірку. Девід Боуман повертається на «Дискавері 1» щоб віддати останній наказ HAL 9000 — відправити по радіо повідомлення «ВСІ ЦІ СВІТИ — ВАШІ, ОКРІМ ЄВРОПИ. НЕ НАМАГАЙТЕСЯ ВИСАДИТИСЬ НА НІЙ». Корабель руйнується під дією випромінювання зірки, однак Боуман забирає свідомість HAL 9000 із собою і перетворює його на сутність подібну до себе.

Серія[ред.ред. код]


книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.