Павиний трон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Павиний трон
Shah Jahan op de pauwentroon.jpg
Час створення: 22 березня 1635
CMNS: Павиний трон у Вікісховищі
Шах Джахан на Павиному троні, близько 1635 року, Музей Гарвардського Університету, Кембридж, Массачуссатс.

Павиний трон (перс. تخت طاووسTaḫt-e Tāvūs) — трон Великих Моголів, створений для імператора Шаха Джахана в XVII столітті.

Опис[ред. | ред. код]

За описами кількох європейців, зокрема Жан-Батиста Таверньє, це був найрозкішніший трон у світі. Він стояв у залі для аудієнцій в імператорському палаці в Делі, і піддані наближалися до нього срібними східцями. За словами Таверньє сам трон був виготовлений із золота, а позаду нього здіймалися два павичевих хвости. Проте з матеріалів могольського живопису можна виснувати, що хвости були не позаду, а прикрашали балдахін. Увесь трон був прикрашений самоцвітами: сапфірами, смарагдами, рубінами, перлинами, а також відомим алмазом Кохінуром. Частини трону були вкриті емаллю.

Історія[ред. | ред. код]

Після розграбування Делі Надер Шахом в 1738–1739 роках трон з іншими скарбами було вивезено до Ірану, тут уже він став символом перської монархії. Під час безладу, що послідував за вбивством Надер Шаха в 1747 році, трон було втрачено, імовірно розібрано на частини. Надалі перські шахи не раз намагалися відтворити Павиний трон. З сучачних «павиних тронів» найрозкішніший було виготовлено у 1812 році на замовлення Фетх Алі Шаха.

Слід зазначити, що тронні місця були головними державними регаліями в імперії Великих Моголів,а також в державах Середньої Азії, в Османській імперії та Ірані, бо мусульманські володарі, як правило, не користались коронами та скіпетрами.

Різновиди[ред. | ред. код]

Трони виготовлялись за могольським зразком. До нашого часу збереглись трони турецьких майстрів — в Стамбульській Топкапі, та більш наближеної до могольського оригіналу іранської — в Гюлістанському палаці Тегерана та в московській Збройовій Палаті.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]