Папіроса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цигарки «Беломорканал»
Цигарки «Герцеговина флор»
Реклама цигарок «Осман» у журналі «Нива», 1914 рік: «Папиросы „Османъ“ — идеалъ джентельмэна, лучшій другъ спортсмэна»
Запит «Цигарка» перенаправляє сюди; про виріб без мундштука див. Сигарета.

Папіро́са чи цига́рка — тютюновий виріб для паління, що складається з паперової гільзи, набитої тютюном[1][2][3]. Вважається російським винаходом[4]. Отримали популярність з другої половини XIX століття, бувши найбільш поширеним видом тютюнових виробів у Російській імперії та СРСР аж до поширення сигарет з фільтром у середині XX століття.

Назва[ред. | ред. код]

Цигарки відрізняються від сигарет тим, що в них, як правило, відсутній фільтр (у деяких марок фільтр вставлений у мундштук) і властивостями паперу: на відміну від сигаретного, цигарковий папір повільно горить і самозатухає при відсутності затяжки, а не тліє[5].

Слово папіроса походить через російське посередництво від пол. papieros, де утворене від papier («папір») за зразком ісп. cigarros («сигари»)[6]. У сучасній польській мові словом papierosy називають звичайні сигарети.

Слово цигарка походить через нім. Zigarre і фр. cigare від ісп. cigarro («сигара»)[7]. У «Словарі української мови» Б. Д. Грінченка слово цигарка перекладається рос. папироса (слово папіроса, як і сигарета, в цьому словнику відсутнє)[8], у СУМ-11 папіроса наведене як синонім до цигарка[2]. У сучасній українській «цигарками» часто називають звичайні сигарети із сигаретного паперу з фільтром замість простого мундштука[9]. Також цигарками колись називали й самокрутки[2].

Тонкі цигарки з тютюну в обгортці з листа кукурудзи називали пахіто́сами[10] (ісп. pajitos від pajita — «соломинка»)[6].

Будова[ред. | ред. код]

Паперова гільза для цигарки складається з двох елементів: сорочки і вставленого в неї мундштука. Сорочка має вигляд циліндра, скріпленого подовжнім швом і виготовленого із спеціального тонкого паперу (цигаркового), здатного горіти одночасно з тютюном, не даючи присмаку. Мундштук складається з декількох витків теж спеціального, але більш товстого паперу, він призначений утримання цигарки під час куріння і охолоджування диму. Частина гільзи, вільна від мундштука і заповнена тютюном, називається куркою[11].

Класифікація[ред. | ред. код]

Залежно від міцності тютюну, його смакових і ароматичних властивостей, кількісного співвідношення ароматичних і скелетних тютюнів, розміру і зовнішнього вигляду виробів, а також маси тютюну в ку́рці виділяють чотири класи цигарок — 1,3, 5 і 6-й[11] (2-й і 4-й нині відсутні).

 • 1-й клас: «Богатыри», «Запорожці», «Спутник», «Дніпропетровськ», «Одесские», «Черноморские», «Герцеговина Флор» та ін.;
 • 3-й клас — «Казбек», «Курортные», «Новогодние», «Любительские», «Севастопольские», «Феодосийские» та ін.;
 • 5-й клас — «Беломорканал», «Шахтерские», «Север» та ін.;
 • 6-й клас — «Волна», «Прибой».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Папіроса // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 2. а б в Цигарка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Великий тлумачний словник сучасної української мови. — «Перун». 2005.
 4. Ростовская табачная империя Асмоловых. hisdoc.ru. Процитовано 29 травня 2019. (рос.)
 5. Стахов Д. Дым отечества. // Новое время. — 2008. — № 13 (59). — С. 60—63. (рос.)
 6. а б Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
 7. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
 8. Цигарка // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
 9. Чи можна отруїти однією цигаркою? Науковці «Отави» провели визначення хімічного складу диму, щоб з'ясувати, чи не була цигарка отруєна. Архів оригіналу за 27 серпня 2019. Процитовано 27 серпня 2019.
 10. Пахітоса // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 11. а б Тютюнові вироби

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]