Папірус з Дервені

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Папірус з Дервені
Зображення
Дата створення / заснування 340-ві до н. е.
Країна  Греція
Мова твору або назви давньогрецька мова
З матеріалу папірус
Зберігається в колекції в Археологічний музей Салонік
CMNS: Папірус з Дервені у Вікісховищі

Папірус з Дервені — давньогрецький папірус, який був виявлений в 1962 році серед залишків похоронного багаття в античному похованні поблизу ущелини Дервені, через яку проходить дорога, яка веде з Салоніки в східну Македонію і Фракію. Це найстаріша книга Європи[1].

Історія знахідки[ред. | ред. код]

Папірус зберігся частково. Автори відкриття датували документ близько 340 року до н.е.[2], тобто часом правління Філіпа II, батька Александра Великого, хоча трактат, написаний на ньому загостреним очеретом, відноситься до 5 століття до н.е. Сучасний грецький філософ Апостолос Піерріс впевнений в тому, що трактат був написаний ще в 5 ст. до Різдва Христового. Папірус складається з дев'яти таблиць і 266 маленьких фрагментів, розмір яких коливається від поштової марки до сочевиці[3]. Вважається, що автор належав до середовища Анаксагора. Папірус зберігається в Археологічному музеї Салонік. Одна зі сторінок папірусу експонується в Археологічному музеї міста Салоніки.

Зміст[ред. | ред. код]

На обвуглених аркушах папірусу частково зберігся текст з алегоричним тлумаченням орфічної теогонії і космогонії, що представляє розхожий тип навчальної літератури того часу. Дервенійський папірус містить коментар до орфічної поеми. Крім тлумачення до орфічної поемі автор дервенійського папірусу обговорює також сни, оракули, ритуали священнодійства. Зміст трактату є дуже важливим для розуміння давньогрецької філософії і релігії.

Об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО[ред. | ред. код]

Для того, щоб офіційно бути зареєстрованим в каталозі ЮНЕСКО, папірус повинен бути виставлений на загальний огляд в повному обсязі[4]. Це і стало основною причиною того, що питання про включення всіх розділів папірусу в постійну експозицію Археологічного музею Салоникі обговорювалося на Раді музеїв на початку листопада 2014 року[5]. У 2014 році Греція запропонувала папірус з Дервені для включення до всесвітнього реєстру Пам'яті світу[6]. Міжнародна консультативна рада Програми, яка відбулася в Абу-Дабі в Об'єднаних Арабських Еміратах з 4 по 6 жовтня 2015 року, схвалила реєстрацію папірусу Дервені як самої давньої книги Європи[7]. Це перший грецький документ в Міжнародному списку програми ЮНЕСКО «Пам'ять світу».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Το αρχαιότερο βιβλίο στην Ευρώπη
  2. Древний свиток открыл еще одну тайну загробной жизни
  3. Ο πάπυρος του Δερβενίου υποψήφιος για τον κατάλογο της Unesco
  4. Υποψήφιος για τον Κατάλογο της UNESCO ο πάπυρος του Δερβενίου
  5. Ο Πάπυρος του Δερβενίου υποψήφιος για τον κατάλογο της UNESCO. Архів оригіналу за 6 грудня 2014. Процитовано 12 листопада 2014. 
  6. Derveni Papyrus: The oldest 'book' of Europe
  7. Πάπυρος του Δερβενίου: Το αρχαιότερο χειρόγραφο «βιβλίο» της Ευρώπης στον κατάλογο της Unesco. Архів оригіналу за 15 жовтня 2015. Процитовано 13 жовтня 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]