Анаксагор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анаксагор (/ˌænækˈsæɡərəs/; грец. Ἀναξαγόρας, Anaxagóras, «володар зборів»; бл.  500 – бл.  428 до н. е.) був досократівським філософом. Народившись в Клазомені в той час, коли Мала Азія була під контролем Перської імперії, Анаксагор прибув до Афін. За свідченнями Діогена Лаерція і Плутарха, в подальшому житті він був звинувачений у безбожності і відправився у вигнання в Лампсак.

Анаксагор описав світ як суміш первинних нетлінних інгредієнтів, де матеріальні варіації ніколи не були викликані абсолютною присутністю певного інгредієнта, а скоріше його відносною перевагою над іншими інгредієнтами; за його словами, «кожен є... найбільш очевидно тим, чого в ньому найбільше». Він ввів концепцію Nous (Космічний Розум) як впорядковуючу силу.

Анаксагор (1636) Жузепе де Рібера

Він також дав низку нових наукових розповідей про природні явища. Він дав правильне пояснення затемнень і описав Сонце як вогняну масу, а також спробував пояснити веселку і метеори.

Біографія[ред. | ред. код]

Вважається, що Анаксагор користувався політичним впливом у своєму рідному місті Клазомена. Однак він відмовився від цього, боячись, що це завадить його пошукам знань.

Анаксагор був громадянином Перської імперії і служив у перській армії; можливо, він був членом перських полків, які увійшли до материкової Греції під час греко-перських воєн. Кажуть, що Анаксагор пробув в Афінах тридцять років.

Анаксагор приніс філософію та дух наукових досліджень з Іонії в Афіни. Його спостереження за небесними тілами та падінням метеоритів привели його до формування нових теорій всесвітнього порядку та до передбачення впливу метеоритів. Плутарх каже: « Анаксагор передбачив, що якщо небесні світила будуть розслаблені через якесь ковзання чи потрясіння, одне з них може бути відірване, і воно може зануритися й упасти на землю». Згідно з Плінієм, йому приписують передбачення падіння метеорита в 467 році. Він намагався дати науковий звіт про затемнення, метеори, веселки і Сонце, які він описав як масу палаючого металу; Він також сказав, що Місяць має гори і вважав, що він був заселений. Він стверджував, що небесні тіла являють собою маси каменю, відірваного від Землі. Він вважав, що Земля плоска і плаває.

Філософія[ред. | ред. код]

Анаксагор, зображений як середньовічний учений у Нюрнберзькій хроніці

Згідно Анаксагора, всі речі існували якимось чином від початку, але спочатку вони існували в нескінченно малих фрагментах самих себе, нерозривно поєднані у всьому Всесвіті. Всі речі існували в цій масі, але в заплутаній формі.

Математика[ред. | ред. код]

За словами Плутарха у своїй праці «Про вигнання», Анаксагор є першим греком, який вирішив проблему квадратури кола під час перебування у в’язниці.  

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]