Передня Померанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Передня Померанія
ПрапорГерб
Vorpommern flag.svgWappen Pommern.svg
Зображення
Країна Flag of Germany.svg Німеччина
Замінений на Мекленбург-Передня Померанія
Розташування на мапі
Детальна карта
Іконка
Категорія мап на Вікісховищі d
Map
CMNS: Передня Померанія у Вікісховищі

Координати: 54°04′59″ пн. ш. 13°22′59″ сх. д. / 54.08333333002777721° пн. ш. 13.38333333002777614° сх. д. / 54.08333333002777721; 13.38333333002777614

Передня або Ближня Померанія від нім. Vorpommern — назва частини Прусської провінції Померанія, яка розташована в сучасній Німеччині і разом з Мекленбургом утворює федеральну землю Мекленбург — Передня Померанія. Передня Померанія знаходиться на сході та охоплює приблизно третину території федеральної землі.

Передня Померанія розташована на північному сході Німеччини, на сході межує з Польщею а на півночі виходить на узбережжя Балтійського моря, на сході межує з Мекленбургом а на півдні з федеральною землею Бранденбург.

Німецька Передня Померанія сьогодні розуміється як острови Рюген і Узедом і прилеглий материк, що приблизно відповідає адміністративним районам Передня Померанія-Рюген і Передня Померанія-Грайфсвальд, хоча кордони цих районів з власне Мекленбургом не відповідають демаркації до 1945 року.

Назва[ред. | ред. код]

Польська назва регіону — Pomorze Przednie або Przedpomorze — відповідає німецькому значенню Ближня, Передня Померанія (нім. Vorpommern) — хоча з точку зору Польщі регіон знаходиться далі, аніж решта Померанії.

Також в Польщі існує Західнопоморське воєводство, якому належить західна частина польської частини Померанії.

Історія[ред. | ред. код]

Епоха до 1121 року[ред. | ред. код]

У доісторичні часи територія була заселена культурами мегалітів . У першій половині першого тисячоліття в цьому районі повідомляють про східногерманських ругів, які, як відомо, згодом заснували королівство на крайньому півдні Панонії в 5 столітті.

У 6-7 століттях західнослов'янські народи населяли регіон. Невідомо, чи зустрічали вони значне ругійське населення і чи /або як вони асимілювалися слов’янами. Слов'янські жителі розділилися на кілька невеликих племен, Збірний термін лютиціанці також охоплює деякі з цих племен, оскільки вони об’єдналися в кінці 10 століття, щоб забезпечити свій суверенітет. Штаб союзів лютіціан був у Ретрі, де проводили свої збори делегатів від незалежних союзних племен. Сперечається, чи були Рані частиною Велетів, чи пізніше люціціани. Слов'янські племена, іменовані померанами , розселилися на схід від річки Одер .

У цю епоху великі змішані слов'янські та скандинавські поселення були побудовані в природних притулках узбережжя, багатого затоками, найважливішими з яких були Ральсвік (Рюген), Altes Lager Menzlin на річці Піне та Волін , який, як вважається, ідентичний. з Вінетою і Джомсборгом . Важливими місцями язичницьких храмів були Аркона і Ретра. Іншими місцевими опорними пунктами були Дімін ( Деммін ) у Цирципані та Штетін ( Щецін ) у Поморському регіоні.

На початку другого тисячоліття західно-поморські племена були оточені державами Данії на півночі, Пястської Польщі на південному сході та Священної Римської імперії на південному заході. У той час як експансія останнього на схід могла бути на деякий час зупинена слов'янським повстанням південних ( гевеллери ) і західних ( оботріти ) сусідів західно-поморських племен, яке навіть підтримувалося Лютизіанським союзом, померани на схід від Одеру Річки були завойовані польською державою наприкінці 10 століття і залишалися васалами династії Пястів до 1007 року, були змушені платити данину полякам після 1042 року і були знову завойовані в 1121 році.

Герцогство Померанія (1121/81–1637) і князівство Рюген (1168–1325)[ред. | ред. код]

Незважаючи на свою капітуляцію або навіть за військову допомогу наступних поляків, поморський герцог Вартислав I з дому Гріфонів успішно почав завойовувати території на захід від свого бургу в Штеттіні в роки після 1121 року. Ці землі були значно ослаблені попередньою війною: Узбережжя піддалися набігу датчан , які зруйнували Йомсборг у 1043 році, переклавши владу в дельті Одеру на південь до померанського Штеттина. Взимку 1068/69 р. Ретра зазнала набігів і спустошення німців, союз Лютиціан розпався, і замість цього племена Лютиціан почали боротьбу один проти одного (" Liutizischer Bruderkrieg», Громадянська війна Лютиця).

Метою Вартислава було не лише розширення свого герцогства, а й поширення християнської віри. У 1124 році він запросив Отто фон Бамберга на місію в своє герцогство на схід від річки Одер. До 1128 року Вартислав I розширив своє герцогство на захід до графства Гуцков і Цирципанія і на південь до Укермарка . Він знову запросив Отто фон Бамберга на місію в ці язичницькі райони на захід від річки Одер. Колишні князівства Лютиці були перетворені на кастеляни , підпорядковані поморському герцогу, який призначив кастелян . Ці кастелянії були перетворені з язичницької на християнську релігію в Узедомі, 1128. За винятком Рані, що проживали на північ від річки Рік і Деммін , усі території Західного Помор'я стали об'єднаними та християнськими. У наступні роки залежність Вартислава від Польщі послабилася, і в 1135 році зі смертю польського короля Болеслава III герцогство Вартислава відновило незалежність. Приблизно через десять років він був убитий язичниками поблизу Столпе . Абатство Столпе було споруджено на цьому місці наступником Вартислава Ратібором I.

Вендський хрестовий похід 1147 року (нім. Wendenkreuzzug ), започаткований Священною Римською імперією, завершився, коли громадяни Деммін і Штеттін переконали хрестоносців, що вони вже християни.

До середини 12 століття князівство Рюген у північно-західній Померанії залишалося останньою язичницькою державою в Центральній Європі. У 1168 році датський флот на чолі з архієпископом Роскільде Абсалоном розграбував Рюген. Храм Аркона був обложений і зруйнований. Після падіння цього головного храму капітулював капітолій Рюгена Чаренца ( Венцер Бургволл ), всі інші храми були передані данцям для знищення, а Яромар I, принц Рюгенський, став васалом Данії. Рані потім навернулися в християнство.

З Рюгена, де ще був сильний флот і армія, датчани чинили тиск на Померанію. Богислав I, герцог Померанії, зробив своє герцогство частиною Священної Римської імперії у 1181 році, після того, як він вступив у союз з Генріхом Левом з 1164 року. Таким чином, Померанія стала першим слов'янським герцогством HRE. Але новий союз не завадив данцям успішно здійснити набіги і в 1186 році підкорити всю Померанію. Датське правління закінчилося, коли в 1227 році датський флот зазнав поразки в Борнхьоведі від німців, Померанія, за винятком Рюгена (до 1345 року зі смертю останнього ругійського герцога), перейшла до Священної Римської Імперії.

Колонізація та німецьке поселення (з 12 ст.)[ред. | ред. код]

Герцоги Рюгена і Померанії закликали багатьох німецьких поселенців і аристократів переселити частини своїх герцогств, спустошених під час попередніх війн, і заселити нові території, перетворивши ліси на поля. Поселенці прийшли з Північної Німеччини Нижньої Саксонії. Деякі поселенці з гір Гарц у центральній Німеччині оселилися поблизу Штеттіна. Були засновані міста і монастирі. У період з 12 по 13 століття Західна Померанія перетворилася з язичницької і слов'янської на християнську і німецьку країну ( Ostsiedlung ). Слов'яни ( венди ) спочатку були виключені з сіл і привілеїв німецьких поселенців. Пізніше вони об’єдналися [ цитати ] з німецькою більшістю. Західна Померанія тоді входила до складу сГерцогство Померанія , території на північ від річки Піне ( Князівство Ругія ) приєдналися до герцогства в 1325 році.

Відтоді регіон має спільну історію з Дальнім Помор’ям .

Шведська (1630/48–1720/1815) та Прусська провінція (1720/1815–1945)[ред. | ред. код]

Колишнє герцогство Померанія (у центрі) розділилося між Шведською імперією та Бранденбургом після Штеттінського договору (1653 р.) Померанія опинилася під контролем шведських військових у 1630 році під час Тридцятилітньої війни. Суверенітет Швеції над Передньою Померією, включаючи Штеттін, був підтверджений Вестфальським миром (1648) і Штеттінським миром (1653), і з того часу значна частина регіону утворила Шведську Померанію. Володіння цим регіоном залишалося проблемою конфлікту в європейській політиці, а шведське правління було періодом, позначеним спустошенням війни.

Частина регіону на південь від річки Піне ( Старе Західне Померанія або Альтворпомеранія ) потрапила під суверенітет Пруссії після Стокгольмського мирного договору 1720 року . Згідно з Кільським договором , залишки Шведської Померанії ( Нова Західна Померанія або Neuvorpommern ) були ненадовго передані Данії в 1814 році, але Віденський конгрес 1815 року передав цю територію Пруссії.

З 1815 року вся Західна Померанія була інтегрована в прусську провінцію Померанія

Мекленбург-Передня Померанія (після 1945/90)[ред. | ред. код]

Наприкінці Другої світової війни в 1945 році невелика територія Передньої Померанії, включаючи Щецин – головне місто регіону – і Свіноуйсьце , була передана Польщі разом із Помор’ям. Основна частина Передньої Померанії стала частиною новоствореної землі Мекленбург-Передня Померанія . Слово «Передня Померанія» було вилучено з назви держави за наполяганням радянської військової адміністрації в 1947 році , а вся земля Мекленбург була ліквідована Східною Німеччиною (Німецька Демократична Республіка, НДР) у 1952 році. Поморські райони були створені частина НДР Безірк Росток (прибережний регіон) і Безірк Нойбранденбург з невеликою територією навколо Гарца, яка стає частиною Безірк Франкфурт/Одер .

Держава 1945–1952 рр. була відновлена ​​з незначними змінами кордону, як Мекленбург-Передня Померанія під час возз’єднання Німеччини в 1990 р. Передня Померанія є конституційним регіоном держави, але не є адміністративним утворенням.

Після адміністративної реформи у вересні 2011 року основна частина Західної Померанії знаходиться в межах округів Передня Померанія-Рюген і Передня Померанія-Грайфсвальд ; однак деякі західні центральні райони, такі як район Деммін , знаходяться в межах Мекленбурзької площі . У 2012 році Поморська євангельська церква об’єдналася з Мекленбургською та Північно-Євангелічною церквами.

Економіка[ред. | ред. код]

Регіон живе в основному за рахунок туризму, особливо на островах Рюген, Гіддензе, Узедом і півостровах Дарсс і Цінгст. Сільське господарство також є важливим, як і суднобудування. Іншим промисловим і технологічним місцем є місце колишньої атомної електростанції поблизу Любміна на Грайфсвальдер Бодден.

Західна Померанія є одним з найбідніших і структурно слабких регіонів Німеччини. Зокрема, це стосується внутрішніх районів узбережжя Балтійського моря. Особливо постраждали східні та південні райони району Передня Померанія-Грайфсвальд . У межах землі Мекленбург-Передня Померанія ця частина держави відстала в економічному відношенні порівняно з Мекленбургом . За словами грейфсвальдського економічного географа Гельмута Клютера , реформа району Мекленбург-Передня Померанія в 2011 році збільшила цей економічний розрив.

Туризм[ред. | ред. код]

Туризм у Західній Померанії з її островами Рюген і Узедом динамічно розвивався після возз'єднання Німеччини. Зафіксовано двозначні темпи зростання місткості та кількості гостей з одночасним розширенням інфраструктури. Пікового значення було досягнуто в 2003 році - 25,9 мільйонів. Однак у 2004 році крива зростання вирівнялася і вперше стала негативною.

Див. також[ред. | ред. код]