Перинатальні матриці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Базові перинатальні матриці (або БПМ, англ. Basic Perinatal Matrices) — теоретична модель психіки, що формується під час внутрішньоутробного розвитку і пологів. Термін належить до трансперсональної і перинатальної психології. Вперше була висунута у 1975 році С.Ґрофом]. Стверджується, що перинатальні матриці мають вплив на все подальше життя і можуть бути причиною різних психічних явищ.

Процес пологів – те, як дитина проходила родовими шляхами – надзвичайно травматичний досвід, співмірний хіба що досвіду смерті. Адже матка, що дев’ять місяців віддано годувала і піклувалася про маля, раптом несамовито скорочується і намагається виштовхнути дитину у невідоме. Таке переживання смерті і нового народження залишає глибокий слід (імпринт) у нашій психіці, і він визначатиме психічний статус людини впродовж усього її життя – її поведінкові паттерни, відношення до світу, до себе, і навіть схильність до психосоматичних захворювань. Адже як часто ми ловимо себе на відчутті, що «наступаємо на ті самі граблі», чи «ходимо по колу» - ось реалізація наших старих паттернів на практиці. Чи нас охоплюють дивні незрозумілі відчуття, образи, і ми не розуміємо звідки це? Часто відповіді можна знайти саме в таємниці нашого народження. Чи були пологи природними і без ускладнень, як довго тривав період розкриття матки і проходження плоду родовими шляхами, використовувалась анестезія чи кесарський розтин – усе це має величезне значення і вирішальний вплив на майбутню долю дитини.

Проілюструвати дане твердження можна даними найновіших досліджень, які переконливо демонструють, що переважна більшість наркозалежних мають у свої перинатальній карті кесарський розтин чи застосування анестезії під час пологів. У такому випадку дитина не отримує безцінного досвіду успішної боротьби за життя під час проходження родовими шляхами і програми під назвою «навіть якщо у мене проблеми, я можу дати собі раду і все буде добре», а натомість засвоює наступну істину – «коли стає важко, треба відключитися».

Базові перинатальні матриці[ред.ред. код]

Коли в процесі самопізнання ми повертаємося до переживання свого народження, то виявляємо, що кожна стадія пологів пов’язана з емпіричними моделями, для яких характерна комбінація певних емоцій, фізичних відчуттів і символічних образів. Я називаю такі моделі базовими перинатальними матрицями. С.Ґроф

Ґроф виокремлює чотири базові перинатальні матриці в залежності від стадії пологів.

БПМ 1 - Матриця блаженства/раю[ред.ред. код]

Формується з моменту зачаття і триває всю вагітність до перших переймів. Це матриця єдності матері і дитини. Впродовж дев’яти місяців весь всесвіт для дитини – це матка. Відчуття захищеності, ситість, ідеальна комфортна температура, зручна розслаблена поза. Усі потреби задоволені – таким є океанічне переживання повної безтурботності і блаженства. За умов сприятливої вагітності на цьому етапі у дитини формуються базова довіра до світу, вміння радіти і довіряти, розслаблятись і приймати себе, відчувати себе частиною природи.

Травми БПМ 1[ред.ред. код]

Загроза аборту, викидню, токсикоз, захворювання і нестабільний емоційний стан мами – т.зв. токсична матка -можуть сформувати у дитини стійкі емоційні переживання власної ущербності, непотрібності, страху смерті, почуття провини за сам факт свого існування.

БПМ 2 - Матриця жертви – Виходу немає або Вигнання з раю[ред.ред. код]

Формується з моменту перших переймів до повного розкриття шийки матки. Триває у нормі – 4-5 годин (до 10 при перших пологах). Комфортне середовище і безпечний маленький світ раптом стає агресивним – починає стискатися і вбивати. А виходу немає. Дитина переживає ситуацію смертельної небезпеки і повної безвиході. На цій стадії пологів закладається вміння чекати і терпіти у складних ситуаціях.

Травми БПМ 2[ред.ред. код]

Коротка матриця або її відсутність. Виникає при кесарському розтині чи швидких пологах. У людини формується нетерплячість, невміння доводити справу до кінця і боротися – всі проблеми потрібно вирішувати швидко і не потрібно докладати зусиль. Такі люди схильні швидко опускати руки і здаватися, якщо не вийшло з першої спроби. Довга матриця. Виникає за тривалих пологів. Формує роль жертви. Людина впродовж життя може часто опинятися у ситуаціях, де на неї чинять тиск, а вона не чинить жодного опору. Такі люди часто живуть під лозунгом «виходу немає, але потрібно терпіти» або з відчуттям, що вони потрапили у пастку. Також це люди, які дуже довго думають перед тим, як відважитися на рішучі дії.

БПМ 3 - Матриця боротьби – Вихід є[ред.ред. код]

Формується з моменту повного розкриття шийки матки до самого народження дитини на світ. Триває від 20 хв до 2 годин при перших пологах. На цьому етапі у дитини з’являється вихід. Її тіло, що дев’ять місяців знаходилось у стані невагомості, тепер в умовах жорстокого стискання і гіпоксії має неприродно вигинатись і проштовхуватись вперед через родовий канал. Це перший у житті шлях на свободу – шлях героя, повний небезпек, болю, страху, але й надії на перемогу.

У цій матриці дитина вчиться бути агресивною, сміливою і цілеспрямованою, вірити в себе, боротися і докладати зусиль. Також на цьому етапі закладається відчуття гидливості і відношення до сексуальності.

Травми БПМ 3[ред.ред. код]

Коротка матриця.

Формується невміння боротися. Людина схильна радше очікувати допомоги, аніж самостійно відстоювати свої інтереси - за умов виштовхування дитини акушерами. За умови використання щипців може сформуватися паттерн – допомогу приймати небезпечно, тому слід від неї відмовлятися. Довга матриця. Надто тривалий період пологів формує відношення «життя – це боротьба». Такі люди часто опиняються в ситуаціях, де необхідно з кимось чи за щось боротися. Вони не відчувають легкості буття і радості простих рішень.

БПМ 4 - Матриця свободи – повернення у рай[ред.ред. код]

Дитина після усіх випробувань опиняється на свободі і отримує містичне переживання смерті та воскресіння у зовсім новій якості. Втім, контакт з новим світом – це також великий стрес, адже дитина опиняється у невідомому для неї середовищі – інша температура, світло, гравітація. На цьому етапі важливо, щоб маля відразу потрапило на руки до мами і відчуло знайомий запах і тепло, а отже захищеність.

Травми БПМ 4[ред.ред. код]

Дитину розлучили з мамою відразу після пологів. Після усіх випробувань народження вона знову опиняється у небезпеці. З нею проводять незрозумілі маніпуляції – зважують, миють, обмірюють, кладуть на холодний стіл у порожній палаті. Так формується паттерн – все було намарно. Людина не бачить сенсу докладати зусиль, адже і так все закінчиться погано. Свобода для таких людей – не вища цінність, а самотність і холод.

Травми базових перинатальних матриць можна і потрібно коректувати. Любов, прийняття, увага до потреб дитини чи спеціальні психотерапевтичні техніки для дорослих (голотропне дихання) здатні компенсувати травматичні наслідки нашого народження.

Див.також[ред.ред. код]

Офіційні сайти С. Ґрофа - http://www.holotropic.com/ та http://www.stanislavgrof.com