Викидень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Викидень
Anembryonic gestation.jpg
Спеціальність акушерство
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 JA00.0
МКХ-10 O03
OMIM 614389
DiseasesDB 29
MedlinePlus 001488
eMedicine search/miscarriage
MeSH D000022

Викидень, або Спонтанний аборт, Мимовільний аборт — спонтанне патологічне переривання вагітності на терміні до 28 тижнів. Однак за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, викиднем називають переривання вагітності в перші 22 тижні.

При викидні плід, оточений амніотичною рідиною і плодовими оболонками, відшаровується від стінки матки і під впливом скорочень її мускулатури виганяється з порожнини матки.

Причини[ред. | ред. код]

Серед найпоширеніших причин викидня: недорозвинення, запалення і пухлини статевих органів жінки, порушення функції яєчників, інфекційні та паразитарні захворювання (зокрема грип, токсоплазмоз). Також викидень може спричинити несумісність крові вагітної і плоду, важкий токсикоз вагітних (особливо в другій половині вагітності), а також тривалий вплив шкідливих факторів довкілля (наприклад, іонізуюче випромінювання, токсичні випари тощо). У ряді випадків викидень провокують аборти та операції на матці, які жінка перенесла в минулому, фізична або навіть психологічна травма.

Перебіг[ред. | ред. код]

За перебігом розрізняють:

За допомогою своєчасно вжитих медичних заходів у частині випадків вагітність вдається зберегти. Якщо мимовільному абортові запобігти не вдалося, то скорочення матки (перейми) посилюються, виникає кровотеча і матка виштовхує плодовий міхур цілком або частково. У першому випадку відбувається так званий повний аборт. У другому випадку виникає неповний аборт, при якому рештки плодового міхура залишаються в матці; цьому сприяють ослаблення скорочень матки або надмірно міцне прикріплення оболонок плоду до її стінки. Неповний аборт супроводжується кровотечею (іноді — загрозливою) і потребує термінового лікарського втручання (вискоблювання порожнини матки).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Выкидыш // Малая медицинская энциклопедия. — М.: Медицинская энциклопедия. 1991—1996 гг.(рос.)
  • Частина серії
    Жіноче здоров'я
    Логотип жіночого здоров'я складається з рожевого «дзеркала Венери» та синьої символіки медицини
    Портал Pink Venus symbol.svg Проєкт Pink Venus symbol.svg Стиль