Пологи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щойно народжена дитина із ще неперерізаною пуповиною

Поло́ги[1], розм. роди́ни[2], діал. ро́диво[3] — фізіологічний процес, який завершує вагітність; вихід з тіла матері зрілого плода і плаценти та зародкових оболонок.

Пологи у тварин[ред. | ред. код]

Пологи тварин відбуваються за 3 періоди:

 • підготовчий,
 • період народження плода
 • період виділення посліду.

Здебільшого пологи у тварин відбуваються вночі або вранці. За кілька днів до пологів у породіль розслаблюються зв'язки таза, зову[прояснити], статеві органи набрякають, статева щілина збільшується, виділяється тягучий прозорий слиз, з'являється молозиво, дрібні тварини готують «гнізда до родів».

У підготовчий період (тривалість його 1—72 години) розкривається шийка матки і змінюється положення плоду. Тварина непокоїться, часто випускає сечу. Період народження плода триває від 5 хвилин до 4 годин залежно від виду тварин. При багатоплідній вагітності інтервал між народженням двох плодів коливається від 15 хвилин до 15 годин. Період виділення посліду триває від 30 хвилин до 6—8 годин. У свиней послід виділяється після народження всіх поросят; у собак і котів — з кожним плодом.

Пологи у людини[ред. | ред. код]

Пологи у людини за нормальних умов відбуваються наприкінці 40-го тижня вагітності (строкові, або своєчасні пологи). Тривають пологи у першопороділь близько 18—20, у тих, що повторно народжують — 12—14 годин (залежить від величини плода, розмірів таза жінки, піддатливості родових шляхів тощо).

У пологів розрізняють 3 періоди:

 1. розкриття шийки матки під впливом скорочень матки (перейми) і тиску плодового міхура — в тих, що народжують вперше, триває 15—18, а в тих, що повторно народжують — 9—12 годин;
 2. вигнання плоду — продовжуються скорочення матки, що супроводиться потугами, передлежача частина плода (найчастіше голова) розтягує зовнішні статеві органи, і плід народжується (через 3—5 хвилин після народження перерізають пуповину);
 3. послідовий період — через 20—40 хвилин після народження дитини виходить плацента (дитяче місце).

Переважна більшість пологів перебігає без ускладнень. Пологи, що відбуваються після 28 тижня вагітності, називають передчасними, переривання вагітності між 16 і 28 тижнями називають пізнім абортом.

Передчасні пологи зумовлені неправильною імплантацією, порушенням функції плаценти або травмою, перенесеною матір'ю тощо. Після пологів настає післяродовий період.

Підготовка до пологів[ред. | ред. код]

Психопрофілактичною підготовкою шляхом впливу на ЦНС знімають психогенний компонент родового болю, усувають страх перед пологами та сприяють формуванню уявлення про фізіологічний процес, який не обов'язково супроводжується болем.

Підготовчі заходи проводять із самого початку вагітності, особливо за 4 тижня та під час пологів. Під час вагітності виявляють відношення жінки до неї, обстановку вдома для майбутньої дитини. Зазвичай з 35-36-го тижня вагітності проводять спеціальні заняття, під час яких вагітну знайомлять з перебігом пологів та навчають правильній поведінці та прийомів, що сприяють знеболюванню пологів.

Вагітну знайомлять з порядком та обстановкою у пологовому будинку та повідомляють про обов'язкові та можливі маніпуляції під час пологів (зовнішнє та внутрішнє дослідження, вливання глюкози, вдихання кисню і т. д.).

Знеболювання пологів[ред. | ред. код]

Для зниження больових відчуттів у І періоді пологів необхідно виконувати наступні прийоми у певній послідовності: спокійно лежати, під час переймів глибоко та ритмічно дихати, поєднувати вдих та видих з легким погладжуванням нижньої половини живота кінчиками пальців рук від середньої лінії живота над лоном назовні та вверх до дна матки, погладжувати шкіру у попереково-крижовій ділянці у поєднанні з диханням, притискати шкіру до внутрішньої поверхні гребінця клубової кістки в обох передньоверхніх остей та у зовнішніх кутів попереково-крижового ромбу, рахувати перейми, у паузі між переймами відпочивати та по можливості дрімати.

Медикаментозні методи знеболювання пологів застосовують при відсутності ефекту від психопрофілактичної підготовки, а також жінкам, які її не пройшли. Знеболювання проводять при нормальному перебігу пологів при відкритті зіву на 2-3 пальці.

Ускладнення та патології[ред. | ред. код]

До патологічних пологів відносяться:

 • пологи, які супроводжуються або яким передували нефропатія, прееклампсія та еклампсія;
 • пологи, що супроводжуються кесаревим розтином та іншими операціями, накладанням щипців, класичним та комбінованим поворотом на ніжку, вилученням плоду за тазовий кінець, плодопорушуючими операціями та ручним видаленням посліду;
 • пологи зі значною втратою крові, що викликає вторинну анемію (гемоглобін нижче 83 г/л) та супутні їй захворювання;
 • пологи, що супроводжуються розривом матки, глибокими розривами шийки матки, розривом промежини ІІІ ступеню, розходженням лонного зчленування;
 • пологи з післяпологовими захворюваннями — гарячкові стани більше 8 днів (тяжкі форми ендометритів, запалення тазової очеревини та клітковини, вен, загальні септичні захворювання тощо);
 • пологи у жінок з анатомічним ураженням клапанів серця, м'язів серця та ниркових лоханок, базедовою хворобою, діабетом, малярією, хронічним паренхіматозним ураженням печінки за вираженим порушенням функції;
 • передчасні пологи (народження незрілого плоду).

Кровотеча під час та після пологів[ред. | ред. код]

Зниження тонусу та скорочувальної здатності матки (атонія або гіпотонія) може викликати кровотечу.

Гіпотонія матки може настати при перерозтягненні матки у зв'язку із багатоводдям, багатопліддям, великим плодом, переповненням сечового міхура, недорозвиненням матки внаслідок інфантилізму. Зниження скорочувальної здатності матки викликають зміни у стінці матки (міоми, наслідки запальних процесів, часті аборти). Дуже часто причиною кровотеч слугує неправильне ведення післяродового періоду: розминання та масаж черевної стінки та матки, потягування за пуповину до відокремлення плаценти.

Кровотеча зазвичай зовнішня виникає після народження плода. Дуже швидко жінка може втратити 600–1000 мл крові та більше. Значно рідше кров накопичується у порожнині матки, тоді про неї свідчать ознаки гострої анемії та збільшені розміри матки. Шкіра та видимі слизові оболонки бліді, АТ низький, пульс частий, запаморочення, дзвін у вухах, потемніння в очах. Особливо погано переносять крововтрату жінки, які страждали до пологів на анемію, знижений АТ, нефропатію.

Кровотеча у ранньому післяродовому періоді залежить від тих же причин, що й кровотеча у післяродовомиу періоді. Погане скорочення матки зумовлене й затримкою частини плаценти. Іноді кровотеча у цей період пов'язана із порушенням механізму згортання крові — гіпо- та афібриногенемією.

Пізні післяродові кровотечі виникають через добу після пологів, а іноді й пізніше. Найчастіше через затримку частини плаценти, рідше — затримку оболонок та інфекцію. Перебіг різноманітний — кровотеча, погане скорочення матки, зіяння зіва, іноді підвищення температури.

Передчасні пологи[ред. | ред. код]

Передчасні пологи — пологи, що настали після 28-го та до 39-го тижня вагітності. Плід народжується недоношений, але життєздатний. Передчасні пологи зумовлені тими ж ознаками, що й самовільні аборти; сприяють пізні токсикози вагітності, багатоплідна вагітність тощо.

Нерідко відмічаються ускладнення: передчасне та раннє відходження вод, слабкість родової діяльності, швидкі пологи при непідготовлених родових шляхах, розриви шийки матки, кровотечі під час пологів, особливо у післяродовий період. У плода часто розвивається асфіксія, внутрішньочерепна травма. Зустрічаються випадки мертвонародження.

При загрожуючих передчасних пологах (біль унизу живота, незначні кров'янисті виділення) вагітну направляють до стаціонару. Призначають постільний режим, вітаміни та засоби, що призупиняють скорочення матки, заспокійливі. При слабкості родової діяльності стимулюють її, проводять профілактику асфіксії плоду. Особливу увагу звертають на виведення голівки, тому що при стрімкому просуванні може виникнути внутрішньочерепна травма. При народженні дитині профілактично застосовують апаратне дихання. Проводиться профілактика гіпотонічної кровотечі.

Запізнілі пологи[ред. | ред. код]

Пологи при переношуванні вагітності (відсутність родової діяльності після закінчення строку пологів на 14 днів). Об'єктивні дані — щільна голівка, можливо маловоддя, великі розміри плода (більш високе стояння матки, посилення руху плода). Підтверджується діагноз переношування після пологів: кістки черепа новонародженого щільні, шви та тім'ячка вузькі, нігті виступають за фаланги, шкіра дещо сухувата, мацерована, у плаценті ділянки петрифікації. При цьому присутня небезпека асфіксії плода та родової травми та ускладнення пологів (слабкість родової діяльності, передчасне виливання навколоплідних вод, гіпотонічна кровотеча).

Якщо у І періоді пологів виявляються ознаки гіпоксії плода, особливо у літньої першонароджуючої, при вузькому тазі, стійкій слабкості родової діяльності, показаний кесарів розтин.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Пологи // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Родини // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Родиво // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Література[ред. | ред. код]

 • Біологічний словник / за ред. I. Г. Підоплічка. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974. — Т. 3. — 552 с.
 • Ванина Л. В. Беременность и роды при пороках сердца, М., 1971;
 • Козаченко В. П. Беременность и роды после кесарева сечения, М., 1979;
 • Малиновский М. С. Оперативное акушерство, М., 1974;
 • Мойр Д. Д. Обезболивание родов, пер. с англ., М., 1985;
 • Персианинов Л. С., Железнов Б. И. и Богоявленская Н. В. Физиология и патология сократительной деятельности матки, М., 1975;
 • Расстригин Н. Н. Анестезия и реанимация в акушерстве и гинекологии, М., 1978;
 • Репина М. А. Кровотечения в акушерской практике, М., 1986;
 • Савельева Г. М., Серов В. Н. и Старостина Т. А. Акушерский стационар, М., 1984;
 • Серов В. Н., Стрижаков А. Н. и Маркин С. А. Практическое акушерство, М., 1989;
 • Слепых А. С. Родовой травматизм матери и плода, Л., 1978;
 • Студенцов А. П., Ветеринарное акушерство и гинекология, 4 изд. — М., 1970.

Посилання[ред. | ред. код]