Пертевніял

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пертевніял
012 PertevniyalCami.JPG
Народилася 1812
Волощина, Румунія
Померла 5 лютого 1883(1883-02-05)
Бешикташ, Стамбул, Туреччина
Поховання Pertevniyal Valide Sultan Mosqued
Громадянство
(підданство)
Flag of Wallachia.svg Волощина
Національність Волохи
Посада Валіде
Конфесія іслам
У шлюбі з Махмуд II
Діти Абдул-Азіз

Султана Пертевніял (туркм. Pertevniyal Sultan; 1810 чи 1812 — 5 лютого 1883, Османська імперія) — п'ята дружина османського султана Махмуда II, мати султана Абдул-Азіза

Біографія[ред. | ред. код]

Народилась у 1810 році[1], за іншими даними — у 1812 році на Волощині.[2]

Смерть султана[ред. | ред. код]

Султан Махмуд II помер 1 липня 1839 роки й новим султаном став його старший живий син — Абдул-Меджид I. Матір'ю Абдул-Меджида I була інша дружина Махмуда II — грузинка Безміалем. Про життя Пертевніял в цей період даних немає; ймовірно, серед інших родичів покійного султана вона була вислана в Старий палац. Абдул-Меджид I помер 25 червня 1861 року і на трон зійшов син Пертевніял — Абдул-Азіз.

1876 року Абдул-Азіза підступно задушили змовники, а у країні відбувся переворот. Та його внук таки став султаном. Останнім і великим — Мустафою. Але увіковічений він у пам'яті турків під іменем Ататюрк — батько турків.

Останні роки та смерть[ред. | ред. код]

Пертевніял-султан, важко переживала смерть сина, знайшла заспокоєння в спілкуванні з дітьми. Передбачуване вбивство сина робило її ще більш богобоязливої ​​і багато часу колишня валіде проводила за читанням дітям Корану. Знаючи про це, Безмінігяр, до заміжжя служила у Пертевніял, вирішила представити їй сім'ю одного військового — Агир Махмут-бея, добровольцем брав участь в 1877—1878 роках; сім'я Махмут-бея, що складалася з його дружини Еміне, дочок Айше і Фатьми та сина Шахіна, залишилася під опікою чоловіка Безмінігяр — армійського офіцера Хюсейном Васфі-паші. Пертевніял-султан була зачарована чудовим обличчям Айше, її світлим волоссям і блакитними очима, і красивими кучерями Фатьми. Вона прийняла рішення взяти дівчаток під опіку і виростити їх як своїх дітей, додавши до їх імен Дестізер і Дестіпер відповідно . Пізніше, вже після смерті Пертевніял, старша з дівчаток, Айше Дестізер, стала восьмою жінкою султана Абдул-Гаміда II.

Померла 5 лютого 1883 року в палаці Долмабахче, Стамбул. Похована в мечеті Пертевніял Валіде.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Akyıldız, Ali. Pertevniyal Valide Sultan // Islam Ansiklopedisi. — İslâm Araştırmaları Merkezi, 2007. — Т. 34. — С. 239—240.(англ.)
  2. Pertevniyal Sultan. www.biyografya.com. Процитовано 2018-11-05. (англ.)
Попередник:
Безмялем
Валіде
25 липня 1861 — 30 травня 1876
Наступник:
Шевкефза[en]