Абдул-Гамід II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абдул-Гамід II
осман. عبد الحميد ثانی
осман. Abd ül-Hamîd-i sânî
Ahamid.jpg
Osmanli-nisani.svg
 
Народження: 21 вересня 1842(1842-09-21)[1][2]
Топкапи, Еміненю, Фатіх, Стамбул, Османська імперія
Смерть: 10 лютого 1918(1918-02-10)[3][1] (75 років) або 2 жовтня 1918(1918-10-02)[4] (76 років)
Стамбул, Османська імперія[5]
Громадянство: Османська імперія
Віросповідання: іслам
Батько: Абдул-Меджид I
Мати: Тірімюйган Султан[d]
У шлюбі з: Nazikedâ Kadın Efendi[d], Safinaz Nurefzun Kadın Efendi[d], Bedrifelek Kadınefendi[d], Biydâr Kadın Efendi[d], Dilpesend Kadın Efendi[d], Mezide Mestan Kadınefendi[d], Emsalinur Kadınefendi[d], Müşfika Kadın Efendi[d], Sazkar Hanım[d], Peyveste Emukhvari[d], Fatma Pesend Hanım[d], Behice Maan[d], Saliha Naciye Hanım[d], Dilpesend Kadın[d], Emsalinur Kadın[d] і Nurefsun Kadın[d]
Діти: Ulviye Sultan[d], Mehmet Selim Efendi[d], Zekiye Sultan[d], Naime Sultan[d], Naile Sultan[d], Mehmed Burhaneddin Efendi[d], Şadiye Sultan[d], Айше Османоглу, Refia Sultan[d], Abdürrahim Hayri Efendi[d], Mehmet Abid Efendi[d], Hatice Sultan[d] і Şehzade Mehmed Abdülkadir[d]
Автограф: Tughra of Abdülhamid II.svg
Нагороди:
кавалер Великого хреста ордена Святого Олафа орден Чорного орла орден дому Гогенцоллернів орден Серафимів Орден Золотого руна Вищий орден Святого Благовіщення Grand Cross of the Order of the Tower and Sword

Медіафайли у Вікісховищі?

Абдул-Гамід II (18421918) — 34-ий султан Османської імперії (18761909), запровадив першу Конституцію та парламентаризм. Останній самодержавний глава Османської імперії, яка в його правління піддавалася фрагментації.

Біографія[ред. | ред. код]

Отримав блискучу освіту, багато мандрував по Європі, зокрема з батьком і рідним братом.

У грудні 1876 року під впливом так званих «Нових Османів» і пов'язаного з ними Мідхат-паші запровадив конституцію, але незабаром фактично скасував її, встановивши режим, відомий як «зулюм» (насильство, сваволя). В 1909 його усунули від влади молодотурки.

Зовнішня політика Абдул-Гаміда ІІ відображала прогресуючу економічну та військово-політичну слабкість Османської імперії, яка призвела до встановлення міжнародного фінансового контролю над імперією (Муххаремський декрет) та її остаточного перетворення на напівколонію. За Абдул-Гаміда ІІ зріс вплив Німеччини, яка в 1903 році отримала в нього концесію на будівництво Багдадської залізниці.

Під час молодотурецької революції 1908 року Абдул-Гамід ІІ був вимушений відновити конституцію 1876 року. 27 квітня 1909 року молодотурки позбавили його трону за участь в організації контрреволюційного заколоту.

Іноземні оцінки[ред. | ред. код]

Особливу ненависть султан викликав у Франції та вірменської громади. Саме це середовище добивалося аби султан асоціювався лише з деспотизмом і переслідування національних громад (вірмен та ін.). Французька та московська дипломатія поширювала чутки, що Абдул-Гамід ІІ був обмеженою та боягузливою людиною, а, мовляв, як дипломата і політика його вирізняла хитрість, підступність і певна спритність.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]