Угринська (печера)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Печера Угринь)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Угринська
Розташування Україна Україна
Тернопільська область,
Чортківський район,
с. Угринь
Довжина2963 м
Висота над
рівнем моря
280 м
Рік відкриття1934
Геологіягіпси
Кількість входів1
Відкрита для відвідувачівтак
Довжина відкритої частини2963 м.
Освітленняні

Угринська — карстова печера, геологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована на південний схід від села Угринь Чортківського району Тернопільської області.

Загальна довжина — 2963 м[1] Утворилась у верхньотортонських (неоген) гіпсах. Вхід — у верхній частині схилу долини річки Млинки (ліва притока Серету).

Оголошена об'єктом природно-заповідного фонду рішенням виконкому Тернопільської обласної ради № 870 від 20 грудня 1968 року. Перебуває у віданні Угриньської сільради. Площа природоохоронної ділянки — 0,25 га.

Історія відкриття та дослідження[ред. | ред. код]

Ближня частина печери відома ще з першої половини XX століття. Історія відкриття печери така. На горі добували гіпс, його випалювали і перемелювали на борошно, яке використовувалось у будівництві. Для поміщика, пана Потоцького, із гіпсового каміння виготовляли різні прикраси: попільниці, шкатулки, статуї. Робітники, що добували гіпс, пробили малий отвір у землі, але не звернули на це уваги.

У 1934 році вчитель з місцевої школи Отецький зацікавився цим отвором в горі. Він розкопав його і натрапив на великий підземний зал. З того часу почалось освоєння печери. Бригада з 15 чоловік розчищала підземні ходи протягом двох років. Згодом печера Угринська стала власністю Подільського туристично-краєзнавчого товариства (ПТКТ), нею опікувався відділ Чортківського ПТКТ. З 1935 року печера Угринська стала цілком доступна для туристів. На вході було збудовано браму з написом: «Вхід у підземні лабіринти — платний». При печері утримувався платний провідник, що проводив екскурсії в печеру за вхідними квитками.

Угринська печера стала відома далеко за межами повіту. Оглядати її приїздили туристи з Сербії, Румунії, Франції, Англії та інших країн. Цікавились нею вчені і студенти Тернополя, Львова, Кракова, Варшави. Всі, хто побував у печері, залишали свої відгуки про неї у спеціальній книзі. Перше письмове повідомлення про печеру датується 1936 роком. Про неї є згадка в путівнику по Тернопільському воєводству Томаша Кунцека.

У 1959 році печеру досліджував вчитель Угринської восьмирічної школи Михайло Біль. Він зробив невеличкий опис печери, який опублікував в районній газеті.

Вперше повний план відомої частини печери виконав у 1962 році шахтовий загін Інституту мінеральних ресурсів м. Сімферополя. Під керівництвом В. М. Дублянського було закартовано 428 м.

Весною 2018 року було розпочато повне пере картування печери командою Чортківського клубу спелеологів "Кристал" Кривень С. та Кривень Я., яку було завершено у вересні 2018. Вперше було створено детальну карту, яка справді відповідає дійсності. Зараз довжина становить 2963 м

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Станом на 13 січня 2019 року