Походження Молочного Шляху (картина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Походження Молочного Шляху
італ. Origine della Via Lattea
Творець:Тінторетто
Час створення:1575−1580
Висота:149,40 см
Ширина:168 см
Матеріал:холст
Техніка:олія
Жанр:міфологічний живопис
Зберігається:Лондон
Музей:Лондонська Національна галерея
Інвентарний номер:NG1313
CMNS: Походження Молочного Шляху у Вікісховищі

«Походження Молочного Шляху» або «Походження Чумацького Шляху» (італ. Origine della Via Lattea) — картина Якопо Тінторетто, написана близько 1575 року на замовлення імператора Священної Римської імперії Рудольфа II для прикраси його празького палацу. Нині перебуває в Національній галереї в Лондоні. Зображує давньогрецький міфологічний сюжет походження Молочного Шляху з молока богині Гери, яке розплескалось по небу, коли його смоктав немовля Геракл.

Сюжет

[ред. | ред. код]

Сюжет для своєї роботи Тінторетто взяв із грецької міфології. Зевс захотів зробити безсмертним свого сина Геракла, народженого від земної жінки. Для цього він занурив у глибокий сон свою дружину, богиню Геру, і приклав немовля до її грудей, щоб те змогло напитися божественного молока, що дарує безсмертя. Геракл, що вже тоді відрізнявся неймовірною силою, почав смоктати молоко так енергійно, що завдав Гері болю. Богиня відштовхнула немовля, краплі молока пролилися на небо і перетворилися на зорі, з яких склався Чумацький Шлях. Краплі ж молока, що впали на землю, стали білими ліліями.

Стилістика

[ред. | ред. код]

«Походження Молочного Шляху» вважається найкращою міфологічною картиною Тінторетто. Насичена рухом композиція, звучний і соковитий живопис чудово передають відчуття динаміки зображеного сюжету[2]. У картині художник використав космогонічну легенду як привід для зображення контрасту ніжної м'якої плоті та важких одягів[3].

Міфологічні деталі

[ред. | ред. код]
  • Ангелипутті»), зображені в нижній частині картини, тримають в руках стріли, запалений смолоскип та інші символи пристрасті[4].
  • Мережа в руках написаного праворуч ангелочка, ймовірно, символізує обман, до якого вдався Зевс, щоб надати безсмертя своєму сину[4].
  • Поруч із Зевсом летить орел — величний птах, що традиційно супроводжує богів і королів[4]. У пазурах орла затиснута блискавка (звичний атрибут бога-громовержця)[4].
  • Праворуч на картині розміщена пара павичів, які традиційно супроводжували богиню неба і покровительку шлюбу Геру. Живописці часто зображували павичів упряженими в її небесний візок[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/jacopo-tintoretto-the-origin-of-the-milky-way
  2. Замкова М. В. Лондонская Национальная Галерея. Архівовано з джерела 1 грудня 2008
  3. Биография Джакопо Робусти Тинторетто // greekroman.ru. Архівовано з джерела 13 січня 2010.

Посилання

[ред. | ред. код]