Стріла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стріла
Зображення
Зображений на Гра престолів[1]
Схематична ілюстрація
CMNS: Стріла у Вікісховищі
Різновиди стріл
Традиційні стріли
Види наконечників стріл
Обсидіанове вістря стріли

Стріла́ — боєприпас для стрільби з лука і арбалета. Короткі арбалетні стріли називаються болтами.

Історія стріл

[ред. | ред. код]

У простому випадку древко стріли виготовлялося з суцільного шматка дерева. У лісі рубали відповідної довжини і товщини гілку, яку потім для випрямлення пропарювали і залишали висихати всередині порожнистої кістки. Але це не давало стійкого ефекту — древко поступово знову згиналося. Особливо тривалому зберіганню прості стріли не підлягали. Найкращими стрілами були такі, що склеювалися з чотирьох пластинок дерева риб'ячим клеєм. При зберіганні вони не деформувалися десятиліттями.

Переважною, як з точки зору точності попадання, так і з точки зору пробивної сили, була гранована форма наконечника, — у вигляді вузької піраміди. Скіфи першими стали відливати грановані наконечники з бронзи.

Навіть в період середньовіччя з появою вогнепальної зброї стріли були товаром масового виробництва, бо витрачалися у величезній кількості, а повторно найчастіше не використовувалися — хоча після бою, а іноді навіть під час нього, цілі стріли прагнули зібрати. Тому для виготовлення наконечників застосовувалися досить дешеві матеріали, оброблені без особливої ​​ретельності.

Всі сучасні стріли діляться на дві групи, що дуже різняться — спортивно-мисливські і традиційні.

Будова

[ред. | ред. код]

Стріла складається з таких елементів: наконечника, древка і оперення.

  • Наконечник — передня частина стріли, що безпосередньо влучає в ціль.
  • Древко — стрижень, що є основою стріли. Виготовляється здебільшого з дерева, але застосовуються і інші матеріали: наприклад, стріли для даякських духових рушниць (сумпітанів) роблять із черешків листків сагової пальми, що робить їх найлегшими в світі; стріли сучасних луків і арбалетів виготовляють також з пластику чи скловолокна. Довжина стріли визначається трьома чинниками: 1) довжиною самого лука (в Англії, за королівськими статутами, довжина стріли мала дорінювати половині довжини лука); 2) формою лука (чим більше кривина, тим довше має бути стріла); 3) способом і технікою стрільби. Стріли для арбалетів (болти) мають незначну довжину: довші ламаються внаслідок значних перевантажень при пострілі. На задньому кінці зазвичай роблять виріз для тятиви (у деяких місцевостях замість вирізу для запобігання зісковзуванню стріли з тятиви її хвостовий кінець обмазують смолою).
  • Оперення — хвостовий стабілізатор стріли. Виконується традиційно з пташиного пір'я (є думка, що первісно застосування цього матеріалу було зумовлене не розумінням законів аеродинаміки, а анімістичними поглядами на предмети, тобто прагненням таким чином надати стрілі властивостей живого птаха), але використовуються також листя, шматочки шкіри, в сучасних стріл — і синтетичні матеріали.

Література

[ред. | ред. код]
  • Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків. — Львів, 1990. — Т. 1. — С. 167—168.; Запорожжя… . — К., 1995. — стор. 85 (укр.)
  • Аствацатурян Э. Оружие народов Кавказа. — М., 1995. — стор. 38-39, 120 (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Game of Thrones 6x09 Battle of bastards-Vale's charge and retake of winterfell