Прийма-1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 49°30′16″ пн. ш. 23°59′59″ сх. д. / 49.504528° пн. ш. 23.999944° сх. д. / 49.504528; 23.999944

Прийма-1
Pryjma-1.jpg
Розташування Україна Україна
неподалік від м. Миколаїв (Львівська область)
Довжина5x3,5 м
Геологіяміоценові пісковики
Кількість входів1
Труднощімінімальні
Відкрита для відвідувачівпостійно
Прийма-1. Карта розташування: Україна
Прийма-1
Прийма-1 (Україна)
CMNS: Прийма-1 на Вікісховищі

При́йма-1 — ґрот Миколаївському районі Львівської області. Розташований на південний схід від міста Миколаїв, біля колишнього села Прийма (тепер частина Миколаєва), за 40 км від Львова.

Пам'ятка археології європейського значення. Найдавніше поселення типу «мисливський табір» у печерних умовах материкової України (вік — бл. 45,5 тисяч років).

Культурний шар має розмір до 15 см і складається з дрібнозернистого пісковика у темно-сірому кольорі. Археологічна експедиція Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича (Львів) під керівництвом Леоніда Мацкевого проводили тут дослідження протягом 10 років. Влітку 2004 року вдалося виявити рештки кісток. Головне бюро судмедекспертизи Міністерства охорони здоров'я України визнало, що кістки належать неандертальцеві. Це вже друга подібна знахідка на теренах України за весь час археологічних досліджень.

З геологічного погляду грот є карстовою порожниною у товщі міоценових відкладів, що представлені кількома пластами вапнистих пісковиків з різним характером цементації. У пластах зі слабкою цементацією ерозія відпрепарувала сліди коріння колишніх мангрових дерев, які пізніше кальцифікувались і занеслись піском на мілководді у теплому мілкому морі, що існувало тут близько 16-14 млн. років тому.

Цей грот є популярним геотуристичним об'єктом Західної України.

Грот входить до пам'ятки археології національного значення «Городище»


Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]