Портал:Львівщина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Львівська область
Проєкт  |  Портал

Портал Львівщина

Ласкаво просимо до порталу «Львівщина»
Герб Львівщини
Герб Львівщини
Прапор Львівщини
Прапор Львівщини

Льві́вщина (Львівська область) — адміністративно-територіальна одиниця на заході України. Одна з найрозвиненіших областей України в економічному, туристичному, культурному та науковому напрямках.

Утворена 27 листопада 1939 року після анексії Західної України Радянським Союзом за Пактом Молотова — Ріббентропа.

Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.

Львівщина одне з найкращих в Україні місць рекреації та туризму, яка має: 400 територій та об'єктів природно-заповідного фонду, 33 заказники, 240 пам'яток природи, 55 парків–пам'яток садово-паркового мистецтва, 61 заповідне урочище. На базі багатих природно-рекреаційних ресурсів створено санаторно-оздоровчі заклади: Великий Любінь, Моршин, Немирів, Роздол, Східниця, Трускавець, Шкло. Зоною туризму є південь області, територія Українських Карпат та Прикарпаття. Найбільші туристичні центри — Львів, Жовква, Дрогобич, Городок, Самбір, Золочів.

Вибрана стаття
Краєвид старої частини Львова.
Краєвид старої частини Львова.

Середньові́чний Львів був важливим політичним, економічним і культурним центром західної Русі (а саме Галицько-Волинського князівства — Руського королівства), потім Руського воєводства Польського королівства. Історія середньовічного Львова охоплює період від заснування міста в середині XIII століття до другої половини XVI століття, коли утворилася Річ Посполита (1569) і перервалася династія Ягеллонів (1572). Місто нерідко зазнавало облог і штурмів, страждало від епідемій і пожеж, але щоразу відбудовувалося заново. Періоди підйому і процвітання чергувалися у Львові з періодами занепаду і стагнації. Населення середньовічного Львова відрізнялося багатонаціональністю та різноманітністю конфесій, що часто призводило до непорозумінь і відкритих конфліктів між різними громадами.

Добра стаття
Фронтальне крило замку. Сучасний вигляд після реставрації (2009 р.)
Фронтальне крило замку. Сучасний вигляд після реставрації (2009 р.)

Жовківський замок (За́мок у Жо́вкві) — пам'ятка архітектури епохи ренесансу в місті Жовква на Львівщині. Розташований у центрі міста, на площі Вічевій, 2. Замок внесений до Державного реєстру національного культурного надбання України під № 1928 (385/0).

Побудували замок на замовлення Станіслава Жолкевського в 15941606 роках як оборонну споруду у стилі ренесансу. Замок витримував облоги, хоча кілька разів його здобували козаки. Наприкінці XVII століття був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, за якого пережив період найбільшого розквіту. Сучасного вигляду замок набув внаслідок багатьох перебудов та недбалого ставлення протягом XIXXX століть. Нині замок реконструюють, проте для огляду відкрита лише його частина — внутрішнє подвір'я та музей.

Зображення Львівщини
Адміністративно-територіальний устрій
Адміністративний устрій Львівської області
Адміністративний устрій Львівської області

Адміністративний устрій Львівської області — 20 районів та 9 міст обласного підпорядкування. Місто з районним поділом одне (Львів), у якому 6 міських районів.

Всього в області 44 міста, 34 селища міського типу, 1850 сільських населених пунктів (найбільша кількість в Україні), у тому числі 1 селище. Державну й адміністративну владу забезпечують Львівська обласна рада та Львівська обласна державна адміністрація. Система місцевого самоврядування нараховує 34 селищних рад, 45 міських рад, 20 районних рад та 632 сільські ради.

Визначні постаті
Юрій Дрогобич
Андрей Шептицький
Євген Петрушевич
Маркіян Шашкевич
Іван Труш
Лесь Курбас
Обраний життєпис
Іван Якович Франко
Іван Якович Франко

Іва́н Я́кович Франко́ (нар. 27 серпня 1856, с. Нагуєвичі — пом. 28 травня 1916, Львів, Австро-Угорщина) — видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч. Доктор філософії (1893), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (1899), почесний доктор Харківського університету (1906).

Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності Іван Якович Франко надзвичайно плідно працював як оригінальний письменник (поет, прозаїк, драматург) та перекладач, літературний критик і публіцист, багатогранний учений — літературо-, мово-, перекладо- й мистецтвознавець, етнолог та фольклорист, історик, соціолог, політолог, економіст і філософ.

Творчий доробок Івана Яковича Франка, написаний українською (більшість текстів), польською, німецькою, російською, болгарською, чеською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. Усього за життя Франка окремими книгами і брошурами з'явилося понад 220 видань, у тому числі більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів.

Іван Якович Франко був одним із перших професійних українських письменників, який заробляв на життя літературною працею.

Чи знаєте ви
  • Львівщина найбільша серед західноукраїнських областей, її територія —21,8 тис. км², це 3,6 % від території всієї України.
  • У 2015 році Львівщина посіла І місце в Україні за кількістю найрозумніших вступників, які набрали 400 балів під час ЗНО. Підготовку спеціалістів з вищою освітою здійснюють 44 самостійні навчальні заклади І-IV рівнів акредитації.
  • Львівщина – перша в Україні за рівнем зростання надходжень плати за землю: темпи приросту плати за землю в області складають 44%.
Корисні шаблони

Корисні шаблони:

Категорії
Нові статті


Усього знайдено статей: 21054 (17 квітня 2020)

Чим ви можете допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Львівщину
  1. Червоні посилання на необхідні статті про Львівщину
  2. Незавершені статті про Львівщину

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:


В інших розділах Вікімедії

Портали регіонів України

П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П:
КО ВО ВО ДО ДО ЖО ЗО ЗО ІФО КО КАР ЛО ЛО МО ОО ПО РО СО ТО ХО ХО ХО ЧО ЧО ЧО
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти