Принцівські острови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 40°52′31″ пн. ш. 29°05′40″ сх. д. / 40.87528° пн. ш. 29.09444° сх. д. / 40.87528; 29.09444

Принцівські острови, мапа

Принцівські острови (Кизиладалар; тур. Kızıl Adalar — «червоні острови», Prens Adaları — «Принцівські острови» іноді просто Adalar — «острови»; грец. Πριγκηπόννησα, Prigkeponnesa; дав.-гр. Πριγκήπων νήσοι, Prinkēpōn nēsoi) - невеликі острови неподалік від Стамбула, розташовані в Мармуровому морі.

Історія і назва[ред.ред. код]

Ще в століття Візантійської імперії невеликі острови неподалік від столиці стали місцями заслання для небажаних синів імператорів чи їх родичів. Після здобуття Константинополя османами острови використовувались за тим же призначенням. Це і надало їм сучасну назву.

В 19 столітті острови стають місцями відпочинку для багатіїв і ділків Стамбула, мимоволі втягнутих в капіталістичні відносини з країнами Західної Європи. На островах виникають дачі і невеликі поселення в стилістиці еклектики. В кінці 19 століття, коли ознаки розпаду Османської імперії набули загрозливих масштабів, султан і уряд спроміглися розпочати в державі реформи. Особливо помітними зрушення були в будівництві, в створенні залізниць і спробах наблизити побут султана монарха і його родини до західноєвропейських стадартів 19 століття. Так виникає залізниця, що пов'язує Туреччину зі священними містами Меккою і Медіною, низка залізничних вокзалів, що полегшує шлях мусульманам - паломникам. Серед проектів - і Східний експрес, і палац Долмабахче, створений в буржуазному стилі еклектика. Велетенську люстру з богемського скла в подарунок і для оздоби Долмабахче привезли від королеви Британської імперії - Вікторії. Саме в палаці Долмабахче засідав уряд, що розпочав досить обмежені реформи.

Серед новітніх на той час споруд - і велетенська дерев'яна споруда для обслуговування закордонних багатіїв на острові Буйюкада в Мармуровому морі, де були великий готель, театр, казино, ресторани тощо. З побудовою споруди поспішали, тому скористались легким в обробці деревом, яке дозволило дешево і швидко упоратись з новим закладом ( проект архітектора Alexandre Vallaury 1850 - 1921 ). Загальна площа споруди - двадцять тисяч (20.000) метрів квадратних, навколо - сосновий ліс. Заклад був готовий запрацювати на повну потужність, коли в перешкоді стала заборона з боку султана Абдул Гамида II. Порожню споруду виставили на продаж. Її придбала дружина відомого грецького банкіра і багатія (православна за віросповіданням ) і передала в майно Константинопольського Патріарха. Канцелярія Патріарха використала велетенську споруду в якості притулка для дітей. В роки успішної діяльності дитячого притулку тут мешкало і виховувалось до однієї тисячі дітлахів. Споруда слугувала дитячим притулком до 1964 року.

Принцівські острови пов'язані з історичними особами і надалі. На острові Буйюкада в 1929 - 1933 роках мешкав Троцький Лев Давидович перед Мексикою, коли його вислав за кордон як політичного противника - Сталін. На Принцевих островах мешкав турецький письменник Саіт Фаік Абасияник ( 1906-1954).

Перелік островів[ред.ред. код]

  1. Буйюкада (тур. Büyükada — «великий острів») або Принкипос (грец. Πρίγκηπος, Prinkipos — «принц»), загальна площа 5,36 км². Найбільший за площею серед Принцевих островів.
  2. Хейбеліада (тур. Heybeliada — «острів з сумкою») або Халкі (грец. Χάλκη, Halki), загальна площа 2,4 км²
  3. Бургазада (тур. Burgazada) або Антігони (грец. Αντιγόνη, Antigoni), загальна площа 1,5 км²
  4. Киналиада (тур. Kınalıada — «остров з хною») або Проти (грец. Πρώτη, Proti — «перший», має таку назву через найближче розташування до Стамбулу) , загальна площа 1,3 км²
  5. Седефадаси (тур. Sedefadası — «перламутровий остроі») або Теревинтос (грец. Τερέβινθος, Terebinthos), загальна площа 0,157 км²
  6. Яссиада (тур. Yassıada — «плаский острів») або Плати (грец. Πλάτη, Plati), загальна площа 0,05 км²
  7. Сивриада (тур. Sivriada — «гострокінечний острів») або Оксейя (грец. Οξειά, Okseia), загальна площа 0,05 км²
  8. Кашикадаси (тур. Kaşıkadası — «острів-ложка», форма острову назадує силуетом ложку, або Пита (грец. Πίτα, Pita), загальна площа 0.006 км²
  9. Тавшанадаси (тур. Tavşanadası — «заячій острів») або Неандрос (грец. Νέανδρος, Neandros), загальна площа 0,004 км².

Влітку Принцеви острови пов'язують зі Стамбулом пароми, що належать муніціпалітету столиці. На островах відсутні автівки, мешканці пересуваються пішки, велосипедами чи кіньми.

Джерела і ресурси інтернета[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]