Продукція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Проду́кція (англ. production, output, produce, нім. Produktion f, Erzeugnisse n pl, Produkte n pl, Güter n pl) — матеріальний результат трудової діяльності або виробничих процесів, що має корисні властивості і призначений для використання споживачем[1].

Види продукції за ступенем завершеності виробництва[ред. | ред. код]

За ступенем готовності продукції вона поділяється на такі види:

 • готова продукція — промислова продукція, яка закінчена виробництвом, укомплектована, відповідає вимогам стандартів і технічних умов, має документ, що засвідчує її якість, та призначена для збуту за межі підприємства[2].
 • напівфабрикат — предмет праці, який підлягає подальшому оброблюванню на підприємстві-споживачеві[3].
 • незавершене виробництво — це продукція, що не набула закінченого вигляду в межах виробництва, а також продукція, що не перевірена ВТК і не здана на склад готової продукції[4].

Планування і облік продукції[ред. | ред. код]

З метою планування та обліку продукція може вимірюватися в натуральному (одиницях фізичних величин) і вартісному (у грошових одиницях) вираженні.

Вимірниками обсягу продукції в натуральному вираженні є:

 • фізичні одиниці (штуки, тонни, метри, квадратні метри та інші);
 • умовно-натуральні одиниці (тисячі умовних банок, умовні листи шиферу та інші).

Обсяг продукції у вартісному вираженні визначається різними показниками:

 • товарна продукція — вартість всієї продукції, виробленої підприємством і призначеної для реалізації на сторону або для власних невиробничих потреб[2];
 • валова продукція — сумарний обсяг у вартісному вираженні закінчених і незакінчених промислових виробів та робіт, призначених для реалізації, включно з товарною продукцією, залишками незавершеного виробництва, інструментами та технологічним оснащенням власного виробництва[2];
 • чиста продукція — показник обсягу виробництва підприємства в грошовому еквіваленті за певний період часу, що характеризує вартість новоствореного продукту. Вона визначається вирахуванням з обсягу валової продукції матеріальних витрат і суми амортизаційних відрахувань[4];
 • реалізована продукція — вартість відвантаженої продукції, яка у вигляді платежу надійшла на рахунки підприємства[2].

Продукція у системі управління якістю[ред. | ред. код]

З точки зору системи менеджменту якості продукція являє собою результат процесу як сукупності взаємопов'язаних видів діяльності або видів діяльності, що взаємодіють між собою[5]. Є чотири узагальнені категорії продукції[5]:

Багато видів продукції складаються з елементів, що належать до різних узагальнених категорій продукції. У такому разі віднесення продукції до послуги, інтелектуальної продукції, технічних засобів або перероблених матеріалів залежить від елемента, що переважає. Наприклад, запропонована продукція «автомобіль» складається з технічних засобів (наприклад, шин), перероблених матеріалів (наприклад, олив, охолоджувальної рідини), інтелектуальної продукції (наприклад, програми керування двигуном, інструкції для водія) і послуг (наприклад, пояснень щодо функціювання, надаваних продавцем)

Дотичні поняття[ред. | ред. код]

Безпе́чна промисло́ва проду́кція (рос. безопасная промышленная продукция, англ. safe industrial production, нім. gefahrlose Industrieproduktion f) — продукція, яка забезпечує і зберігає протягом визначеного строку експлуатації безпеку робіт.

Промислова продукція підвищеної небезпеки — машини, механізми, обладнання, технічні системи (комплекси), інші технічні засоби праці, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров'ю чи майну або довкіллю[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ДСТУ 3278-95 Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Основні терміни та визначення.
 2. а б в г ДСТУ 2962-94 Організація промислового виробництва. Облік, аналіз та планування господарювання на промисловому підприємстві. Терміни та визначення.
 3. ДСТУ 2391-94 Система технологічної документації. Терміни та визначення.
 4. а б Яркина Т. В.. Основы экономики предприятия (Учебное пособие) (російською) . AUP.Ru. Архів оригіналу за 24 жовтня 2012. Процитовано 20 квітня 2013.
 5. а б ДСТУ ISO 9000:2007 Системи управління якістю. Основні положення та словник термінів (ISO 9000:2005, IDT)
 6. ДСТУ 2293-99 Охорона праці. Терміни та визначення основних понять.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]