Прожектор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший прожектор Едісона
Прожектор далекої дії
Прожектори висвітлюють перспективу Токійської телевежі

Проже́ктор — (фр. projecteur, від лат. projectus «кинутий вперед») — світловий прилад, що перерозподіляє світло лампи (ламп) усередині малих тілесних кутів, що забезпечує кутове скупчення світлового потоку.

Конструкція[ред. | ред. код]

Прожектор складається з: корпусу (металевого або пластикового), відбивача світла (металевого, скляного чи пластикового), захисного скла-лінзи, тримача лампи — електричного патрону, джерела світла (лампочки, або світлодіодної матриці)), пуско-регулювальної апаратури (дроссель, імпульсний запалювальний пристрій, конденсатор — для газорозрядних ламп), системи поворотних кріплень. Бувають прожектори промислові та побутові, У прожекторі світловий потік лампи концентрується в обмеженому тілесному (просторовому) куті за допомогою дзеркального відбивача, або дзеркально-лінзової оптичної системи. У військовій справі прожектори використовуються для освітлення і сигналізації та мають задля цього спеціальні поворотні шторки.

Класифікація[ред. | ред. код]

- за способом застосування:

За допомогою прожекторів заливального освітлення, освітлюються відкриті території (залізничні станції та шляхопроводи, кар'єри, будівельні майданчики, аеродроми, морські та річкові причали та інше), а також фасади будівель, кінознімальні майданчики, театральні сцени й тому подібні об'єкти.

Сигнальні прожектори застосовують для обміну інформацією (світловими проблисками) або для позначення місця розташування того, що має у своєму розпорядженні прожектори (маяки).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Карякин Н. А. Световые приборы прожекторного и проекторного типов, М.: 1966.
  • Трембач В. В. Световые приборы, М.: 1972.

Посилання[ред. | ред. код]