Проксеміка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Проксе́міка (англ. Proximity близькість) — область соціальної психології, практичної психології і семіотики, що займається вивченням просторової і тимчасової знакової системи спілкування.

Виступаючи як особлива знакова система, простір і час організації процесу спілкування несуть смислове навантаження, будучи компонентами комунікативної ситуації.

Антрополог Едвард Холл (Edward T. Hall) у 1950-х роках, досліджуючи особистісний простір людини в його повсякденній поведінці, позначає цим терміном «аналіз того як людина здійснює спонтанне структурування мікропростору  — міжсуб'єктного простір, організацію простору в своєму житлі, планування міського середовища». Він прийшов до нового розуміння взаємовідносин між людьми. Кожна людина має певну територію, яку вона вважає особистою. Відстань при спілкуванні залежить від багатьох факторів (походження, культура, особисті уподобання). При дуже малій або великій відстані люди можуть відчувати незручність і дискомфорт.

Хол виділяє чотири міжсуб'єктні зони:

  • інтимна (0-0,5 м)
  • персональна (особистісна) (0,5 м-1, 2м)
  • соціальна (1,2 м-3, 65м)
  • громадська (3,65 м і більше)

Розміри особистісного простору, вторгнення в яке інших людей нами допускається, як показали дослідження Холу, культурно детерміновані (для людей різних культур (національностей) розрізняються). Східні культури допускають меншу відстань при спілкуванні, ніж західні.

Посилання[ред. | ред. код]