Пронурок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пронурок
Cinclus cinclus R(ThKraft).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Пронуркові (Cinclidae)
Рід: Пронурок (Cinclus)
Вид: Пронурок
Біноміальна назва
Cinclus cinclus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 559287
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 127875
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cinclus cinclus

Прону́рок, оля́пка (Cinclus cinclus) — невеликий водоплавний горобцеподібний птах. Птах розміром з шпака. Оперення темно-буре, густе.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Мешкає по берегах швидких прозорих річок і струмків. Харчується водними комахами і рачками, яких птах збирає на мілководді, між каменів і під водою. Головною особливістю є здатність добре плавати і пірнати. Підводячи крила і вправно маневруючи в потоці води, птах як би «біжить» по дну. Під водою пронурок може залишатися до 50 с, пробігаючи за цей час до 20 м.

Гніздо пронурок влаштовує завжди поблизу води, між береговими каменями або в норах, побудовані з моху і стеблинок трав. Насиджує кладку тільки самка, але вигодовують пташенят протягом 20-25 днів обидва батьки. За рік птах встигає виростити два виводки.

Зимує на незамерзаючих ділянках річок і струмків в передгір'ях. Живе як правило осіло але зустрічаються і кочівні популяції.

Розповсюдження[ред.ред. код]

мешкає в Європі, Близькому Сході, Марокко, Алжирі, Китаї, Індії, Ірані, Непалі, Пакистані, Бутані, М'янмі, залітає також на Фарерські острови, Мальту, в Туніс. Вид поділяється на кілька підвидів, залежно від забарвлення. В Україні це осілий птах Карпат, інколи залітає в інші регіони.

Джерела[ред.ред. код]