Протестантська унія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Договір про утворення Протестантської унії. 14 травня 1608

Протестантська (Євангельська, Євангелічна) унія — об'єднання восьми протестантських князів і 17 протестантських міст Священної Римської імперії.

Причиною об'єднання було завоювання вільного імперського міста Донауверт Максиміліаном Баварським після нападу протестантів на католицьку процесію. Заснована 1608 року унія була очолена кальвіністом курфюрстом Фрідріхом IV. У відповідь 1609 року була створена Католицька ліга.

Протягом Тридцятирічної війни унія була декілька разів переможена Лігою і 1621 року перестала існувати.

Історія[ред. | ред. код]

Спроби утворити подібний союз робилися ще в кінці XVI століття, але успіху їх перешкоджали чвари лютеран з кальвіністами. На початку XVII століття успіхи католицької реакції в Німеччині змусили протестантських князів поквапитися з утворенням союзу.

Особливо сильно подіяла в цьому напрямку історія з Донаувертом, а також питання про спадкування в герцогствах Юліх і Клеве, істотно зачіпає інтереси німецького протестантизму. Прихильники протестантської унії знаходили підтримку у французькому королеві Генріху IV, бажали ослабити Іспанію і німецьких Габсбургів.

Найбільш діяльним організатором унії став Крістіан Ангальтський. Спочатку помічалося прагнення до утворення двох особливих спілок, лютеранської та кальвініської. Головними членами першого союзу, що утворився в травні 1605 року, були Вюртемберг, Нейбург-Пфальц і Баден. Тоді ж, у другу угоду вступили курфюрства Пфальцське, Ангальт-Дессау, Кульмбах, Ансбах і ландграфство Гессенське.

У 1607 році утворився окремий союз між курфюрставами Пфальцським і Вюртембергом, що послужив зв'язком між обома протестантськими союзами.

Посилення небезпеки з боку католиків спонукало Крістіана Ангальтського на Регенсбурзькому сеймі в 1608 році вести переговори про утворення спільної протестантської унії, до якої увійшли б члени обох уже існували спілок. 14 травня 1608 в Аугаузені (в Ансбаху) була утворена протестантська унія, в яку увійшли курфюрство Пфальцське, Вюртемберг, Баден, Кульмбах, Ансбах, Нейбург-Пфальц. Метою її проголошувалася захист особи і володінь членів союзу, а також спільні дії в інтересах протестантизму. Унія мала директора (курфюрст Пфальцський), загальну касу, складається з внесків союзників, і загальну армію.

У наступному році до унії приєдналися ландграфства Гессенське, курфюрство Бранденбурзьке і кілька імперських міст.

Освіта протестантської унії викликало утворення з боку католиків у 1609 році «Католицької ліги». Обидві організації зіткнулися в питанні про Юліх-Клевську спадщину, і справа ледь не дійшла тоді ж до війни. Щоб убезпечити себе на випадок війни, унія уклала в 1612 році союз з Англією, потім з Нідерландами.

На з'їзді в Ротенбурзі члени унії формулювали ряд вимог, пред'явлених потім на Регенсбурзькому сеймі 1613 року, де до них приєдналося кілька інших протестантських держав. Імператор був проти цих вимог; спроби примирення зазнали невдачі.

Між тим, унія зав'язала стосунки і з богемськими протестантами. Повстання чехів і обрання ними в богемські королі Фрідріха V Пфальцского (директора Протестантської унії) вело до Тридцятирічної війни. В цей вирішальний момент унія діяла мляво і проявила повне безсилля, залежала від переважання між її членами приватних інтересів. Унія обіцяла Фрідріху Пфальцському допомогу, якщо нападу зазнають його спадкові володіння, але відмовилася підтримувати його в богемській ініціативі; потім між Унією та Католицькою лігою відбулася угода, за якою ліга дала обіцянку не чіпати спадкових володінь Фрідріха, а унія — зберігати в такому разі мир. Унія діяла нерішуче навіть тоді, коли війська ерцгерцога Альбрехта вторглися в Пфальц і почали спустошувати його.

Звістка про білогірську битву повело до занепаду унії: імперські міста стали виходити з неї. Повне безсилля унії позначалося все сильніше: в квітні 1621 року вона уклала угоду зі Спінолою (полководцем Альбрехта), в силу якої Пфальц був залишений напризволяще.

Незабаром унія зовсім розпалася, не зігравши у долях німецького протестантизму тієї ролі, до якої, здавалося, була покликана.

Джерела[ред. | ред. код]