Південна баптистська конвенція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип Південної баптистської конвенції

Південна баптистська конвенція (англ. Southern Baptist Convention) — найбільша протестантська організація в США. Конвенція об'єднує 13,22 млн баптистів і 47 198 помісних церков (2022 г.)[1] з усіх штатів США . Вона є найбільшою в світі національною баптистською організацією. У США конвенція займає друге місце по кількості членів серед усіх християнських деномінацій.

Слово «південна» у назві організації вказує на місцевість, де вона була утворена, та на розташування більшості помісних церков. Південна баптистська конвенція була утворена в 1845 році в штаті Джорджія. Більшість помісних церков організації перебувають у південних штатах США, хоча з 1940 року у конвенцію почали входити баптистські церкви інших регіонів країни. В даний час до конвенції входять помісні церкви з усіх штатів США, які організовані в 42 баптистські конвенції штатів. Штаб-квартира конвенції знаходиться в місті Нешвілл, штат Теннессі.

Південні баптисти у релігійній практиці надають великого значення особистому релігійному досвіду віруючого. Це підтверджується у публічному хрещенні по вірі, шляхом повного занурення у воду, і у відмові від хрещення немовлят. Кожна окрема помісна церква має автономію і може відрізнятися у віровченні та богослужінні.

Історія[ред. | ред. код]

Перші баптисти на території британських колоній Північної Америки з'явилися у першій половині XVII століття, які емігрували з Англії внаслідок релігійних переслідувань.

Перша баптистська помісна церква на Півдні була заснована в 1682 в місті Чарльстон (Південна Кароліна). В Вірджінії і в Північній Кароліні перші баптистські помісні церкви були засновані в 1715 і в 1727 році відповідно. У 1740 році у цих трьох колоніях вже було 8 помісних церков і 300-400 баптистів.

У 1814 році була заснована перша у США національна баптистська організація — Трирічна конвенція, до якої увійшли і всі помісні церкви південних штатів.

У 1845 році баптисти Півдня США організували окрему організацію, назвавши її Південна баптистська конвенція.

Віровчення[ред. | ред. код]

Віровчення Південної баптистської конвенції викладено в документі під назвою "Баптистська віра і місія" (англ. Baptist Faith and Message), який був розроблений у 1925 році і перероблений у 1963 та 2000 роках. «Баптистська віра і місія» не є обов'язковим для помісних церков, хоча багато хто з них використовують саме цей документ як Символ віри. «Баптистська віра та місія» не є обов'язковим символом віри для віруючих, хоча студенти (перед прийомом до семінарії конвенції) та місіонери (перед прийомом на роботу в місію) повинні підтвердити, що їхня віра узгоджується з цим документом.

Баптистська віра i місія[ред. | ред. код]

Найбільш важливі пункти документа[2]:

 • Віровчення ґрунтується виключно на Біблії. Біблія була написана людьми, натхненими Богом і через неї Бог відкрив себе людям.
 • Існує лише один істинний Бог.
 • Ісус Христос своєю замісною смертю на хресті забезпечив людині можливість викуплення гріхів.
 • Спасіння включає повне викуплення людини і пропонується як дар кожному, хто приймає Ісуса Христа як Господа та Спасителя.
 • У момент покаяння людина стає знову народженою духовно і вже не може довільно грішити. Також вона наділяється здатністю зростати морально та духовно до стану зрілості.
 • Ставши істинним християнином, людина не може втратити Спасіння. Впавши в гріх, християнин карається Богом, аж до смерті, але все одно залишається врятованим через віру.
 • Помісна церква незалежна від інших організацій і підкоряється лише Христу. Вона складається з хрещених віруючих і діє згідно з демократичними принципами. Служителями церкви є пастори і диякони.
 • Хрещення по вірі є попередньою умовою для членства в церкві та для участі в Вечері Господньої.
 • Місіонерство є найважливішим завданням у діяльності конвенції. Усі помісні церкви повинні робити свій внесок у справу місіонерства.
 • Для здійснення повного духовного зростання християн необхідна адекватна система християнської освіти.
 • Християни повинні служити Богу і ближнім своїми духовними дарами та матеріально. Проголошується добровільність матеріального служіння пропорційно до своїх доходів (відсутнє правило десятини).
 • Християни повинні протистояти расизму, будь-якій формі жадібності, егоїзму і зла, протистояти перелюбу, гомосексуальності та порнографії. Підкреслюється аморальність аборта.
 • Бог благословив для шлюбу та інтимного життя лише одного чоловіка та одну жінку. Гомосексуальність не є альтернативним способом життя. Бог створив чоловіка та жінку як вінець свого творіння. Таким чином дарований Богом пол - частина цінності Божого творіння.
 • Помісні церкви повинні, при необхідності, об'єднуватися в організації для здійснення місіонерських, освітніх та благодійних служінь. Такі організації не мають влади одна над одною чи над церквами.
 • Відділення церкви від держави. Ні церква, ні держава не повинні втручатися у справи одна одної.
 • Усезагальне священнство: Усі віруючі мають право на тлумачення Біблії та проповідування Христа. Однак віруючі повинні допомагати один одному в тому, щоб зберегти правильне вчення.
 • Кожна людина особисто відповідає за вчинки перед Богом і не може перекладати відповідальність на іншу людину.
 • Жінки можуть брати участь у всіх служіннях церкви, окрім пасторства. Бог присвятив виконувати особливо важливу роль пастора виключно чоловікові.

Релігійні обряди[ред. | ред. код]

Південні баптисти використовують лише два обряди: хрещення за вірою та Вечеря Господня. Південні баптисти вважають, що обряди не забезпечують Спасіння самі по собі. Спасіння можливе лише через віру, а обряди є лише проявом віри.

Хрещення[ред. | ред. код]

Південні баптисти практикують хрещення за вірою. Хрещення немовлят немає сенсу, оскільки вважається, що тільки доросла людина може усвідомлено каятися у своїх гріхах і приймати рішення вести християнський спосіб життя. Для того, щоб бути допущеним до хрещення, людина повинна вірити в Ісуса Христа і сповідувати його своїм Господом та Спасителем.

Вечеря Господня (Євхаристія)[ред. | ред. код]

Кожна помісна церква сама визначає періодичність проведення євхаристії: щомісяця чи щокварталу. Зазвичай використовуються маленькі чашки для кожного, хто причащається, а не загальна чаша. Найчастіше використовують безалкогольний виноградний сік замість вина. Може бути використаний прісний або дріжджовий хліб, але частіше використовують прісний. Тільки хрещені по вірі віруючі допускаються до участі у Господній Вечері.

Дивись також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. 2022 SBC Annual Church Profile Statistical Summary
 2. «Баптистская вера и миссия» на русском языке (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 28 листопада 2009. Процитовано 11 листопада 2009.

Посилання[ред. | ред. код]