Пірі Мехмед-паша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пірі Мехмед-паша
Piri Mehmed Pasha.jpg
Народився
Аксарай
Помер 1533
Селімбрія, Стамбул, Туреччина
Діяльність політик
Посада Великий візир Османської імперії[d]

Пірі Мехмед-паша (туркм. Pîrî Mehmed Paşa; пом. 1533, Сіліврі) — великий візир Османської імперії з 1518 по 1523 рік.

Біографія[ред.ред. код]

Пірі Мехмед народився в сім'ї Мюдерриса аксарайського медресе Зинджиріе й імовірно доводився правнуком відомому улему Ахмеду Челебі. По матері Пірі Мехмед був нащадком Мевляни Хазаматюддина. Точних даних про місце народження немає, але історики припускають, що народився він у Амасьї або Аксарае. Навчався в медресе в Амасьї. Пізніше був найнятий писарем і став підніматися по кар'єрних сходах. Пірі-паша послідовно був призначений суддею в Софію, Сіліврі, Серез і Галату. Пізніше був призначений попечителем імарета Мехмеда Фатіха в Стамбулі. У 1508 році Баязид II призначив Пірі Мехмеда скарбничим Анатолії.

Пірі-паша взяв участь у Чалдіранській битві. Тут він був помічений султаном Селімом Явузом. Відразу після перемоги над персами великий візир Дукакиноглу Ахмед-паша був звинувачений у зраді і страчений. Крім того, був знятий з посади третій візир Мустафа-паша. Пірі-паша зайняв його посаду. У 1516 році в п'ятий і останній раз був знятий з посади Херсекли Ахмед-паша; його місце зайняв Хадим Сінан-паша, а Пірі Мехмед призначений другим візиром.

У 1517 році Мехмед очолив експедицію в Єгипет, метою якої була переправлення зброї і цінностей з Олександрії в Стамбул. Експедиція виявилася досить успішною, і Пірі Мехмед, який перебував тоді в Дамаску, замінив на посаді великого візира Юнуса-пашу.

Після смерті султана Селіма Пірі Мехмед-паша залишався до посади великого візира ще три роки. У 1523 році Сулейман Кануні відправив Пірі-пашу на пенсію. Незадовго до цього Пірі Мехмед брав участь у двох важливих подіях: завоювання Белграда і завоювання Родосу. Крім того, Пірі-паша наполіг на розвиток морського флоту. Приводом для відставки послужила вік Пірі Мехмеда. На своє місце він рекомендував другого візира Ахмеда-пашу. Але Сулейман вирішив інакше, і посаду великого візира зайняв Паргали Ібрагім-паша.

Пірі Мехмед-паша оселився у Сіліврі, де і помер у 1533 році. Похований у комплексі, побудованому на власні кошти.

Спадщина[ред.ред. код]

Пірі Мехмед, як і багато політики того часу, займався благодійністю. По всьому Стамбулу він будував мечеті, навчальні та благодійні заклади. У Сіліврі знаходиться комплекс Пірі Мехмеда, в який входять мечеть, медресе, імарет, мектеб, тюрбе. Тут же знаходиться і його могила. Крім того, він займався будівництвом в різних частинах імперії: імарет у Белграді; мечеть імарет і текке в Коньї; мектеб в Аксарае; завие в Гюлеке. В Анатолії і Румелії він фінансував благодійні організації і створив кілька вакфів.

Кіновтілення[ред.ред. код]

У турецькому серіалі «величне століття» роль Мехмеда-паші виконує Аріф Еркін Гюзельбейоглу. У турецькому телесеріалі «Хюррем Султан» (2003) роль Мехмеда-паші виконує Айберк Атілла.