Репринт
Було запропоновано об'єднати цю статтю або розділ з Перевидання, але, можливо, це варто додатково обговорити. Пропозиція із січня 2014. |
Репринт, пере́друк[1] (англ. to reprint — передрукувати, перевидавати) — копійне відтворення вже друкованого колись твору. На відміну від факсиміле — не має на меті точне відтворення розмірів попереднього видання, його помилок, друкарських особливостей, приміток чи написів, що свідчать про попереднє «життя» видання.
До репринту звертаються у випадках, коли збереглося дуже мало примірників першого видання, а потреба в ньому, попит на нього є. Репринт дозволяє швидко вдовольнити попит. Наклади репринту не бувають великими, але вони більші, ніж у факсиміле.
На територіях колишніх радянських республік попит на репринтні видання спалахнув у 1990-ті рр., під час послаблення і скасування радянської цензури. Комуністичні настанови та ідеологічні обмеження, що жорстко утримували радянське мистецтво і поліграфію, не дозволяли оприлюднювати велику кількість видань доби Російської імперії. Несхвально ставилися в СРСР і до видань переслідуваних україномовних і російськомовних літераторів, що продовжили літературну діяльність за кордоном. В СРСР твори емігрантського періоду багатьох літераторів не друкували через цензурну заборону. Репринтні видання дозволили перевидати як друковані твори доби царату, так і твори емігрантського періоду Володимира Винниченка, Буніна Івана Олексійовича, письменниці Теффі, книги так званих «буржуазних» економістів, істориків, політологів тощо.
- ↑ Передрук // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — 624 с., стаття «Репринт», с.316.
- Gerhard Dünnhaupt: Barocke Neudrucke. Bemerkungen zum Faksimilieren literarischer Texte. In: Aus dem Antiquariat. Nr. 3, 1981, ISSN 0343-186-X.
- Реклама и полиграфия: опыт словаря-справочника
- Репринт // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 316.
- Фототипічні, факсимільні та репринтні видання творів Шевченка // Шевченківська енциклопедія : у 6 т. / Гол. ред. М. Г. Жулинський. — Київ : Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2015. — Т. 6: Т—Я. — С. 551-553.